……………

Letné ochorenia detí: Otrava jedlom, úrazy a zápal stredného ucha

choroby detí počas letných prázdnin
Poznáte najčastejšie letné ochorenia detí? Úpal, salmonelóza či zápal stredného ucha – poradíme vám, ako ich riešiť.
choroby detí počas letných prázdnin

Školské prázdniny pokočili, niektoré ochorenia však na deti striehnu práve v čase vytúženého oddychu. Aké sú najčastejšie choroby, ktoré zvyknú deti v lete potrápiť? Dá sa im vôbec predchádzať? Union zdravotná poisťovňa upriamuje pozornosť na rozpoznanie prvých príznakov aj na to, ako ochoreniam predchádzať.

Zápal stredného a vonkajšieho ucha

Nepríjemné „bolesti uška“ potrápili v minulom roku takmer 42-tisíc poistencov Unionu, čo je ešte o 9-tisíc detských pacientov viac než v roku 2022. Častá diagnóza zápalu stredného či vonkajšieho ucha môže byť spájaná aj s letným kúpaním či prechladnutím. Ak sa pri pichavej či pulzujúcej bolesti ucha objaví aj horúčka, návštevu pediatra netreba odkladať. Zápal spôsobený bakteriálnou infekciou si totiž vyžaduje aj užívanie antibiotík.

Úrazy

Naše štatistiky potvrdzujú, že úrazov u detí s príchodom leta pribúda. „Ako náhle príde teplo, krivka úrazovosti prudko stúpa. Úrazy sa najčastejšie u detí stávajú počas mesiaca jún. Medzi tie napočetejšie patria poranenia hlavy, rúk, členka a nôh,“ vysvetľuje za Union lekárka Ingrid Dúbravová. Dodáva, že v minulom roku utrpelo cez prázdniny úraz takmer 13-tisíc detí, podobný počet dokazujú aj čísla za rok 2022.

Úpaly

S úpalom sa síce k lekárovi dostane len málo pacientov, u detí je to však častý fenomén. „V minulom roku bolo pre úpal ošetrených len 42 našich detských poistencov – tu však išlo o tie najťažšie prípady, ktoré už rodičia nezvládli riešiť doma sami“ uvádza hovorkyňa Kristína Baluchová. S úpalom si totiž zväčša rodičia poradia aj bez odbornej pomoci. „Dôležitý je dostatočný prísun tekutín vlažnej teploty a kľudový režim. Pri bolestiach hlavy treba podať liek proti bolesti. Samozrejme, najlepšie je úpalom predchádzať, nadmerné vystavenie sa slnku najmä v hodinách obeda nikomu neprospieva,“ dodáva K. Baluchová.

Salmonelóza

Ak ste už salmonelózu prekonali, dobre viete, aké nepríjemné je toto ochorenie. Človeka potrápi aj niekoľko dní a u detí je obzvlášť nebezpečné pre hrozbu dehydratácie. Preto treba byť obozretný pri nákupe či spracovaní potravín. Salmonelová intoxikácia a infekcia, ktorá sa prejavuje hnačkami či inými poruchami trávenia, patrí medzi najčastejšie črevné ochorenia.

V letnom období nenechávajte potraviny vystavené priamemu slnku a dbajte na ich riadne spracovanie pri vysokých teplotách. „V štatistikách vidíme, že najviac našich poistencov bolo pre otravu jedlom ošetrených práve v mesiacoch júl až september, len v minulom roku to bolo približne 450 detí. Ďalšie ho prekonali doma, bez návštevy lekára,“ vysvetľuje za Union K. Baluchová. Infekcie môžu byť spojené s nedostatočnou hygienou, na mieste je teda pravidelné umývanie rúk a pozornosť pri výbere jedál.

Dobrá správa na záver – zmrzlina „nespôsobuje“ angínu!

Ak vás v detstve strašili, že pri každodennom jedení zmrzliny vás bude bolieť hrdlo a dostanete angínu, vedzte, že ide o skutočný mýtus. So sladkosťami či chladenými nápojmi a potravinami to neradno preháňať, počet angín a zápalov hrdla však určite nie je najvyšší v lete. „V štatistikách vidíme, že bolesti hrdla a angíny trápia deti najviac v decembri, len v minulom roku to bolo viac než 10-tisíc detských poistencov Unionu. Počas minuloročného mesiaca august s týmto problémom navštívilo lekára menej než 6-tisíc detí,“ vysvetľuje Jozef Koma, riaditeľ Union zdravotnej poisťovne. „Veríme, že našich poistencov obídu v lete úrazy či iné ochorenia, v prípade nepríjemných udalostí im však odporúčame, aby si pri doplatkoch za lieky ponechali blok z lekárne. Majú totiž nárok na preplatenie doplatkov za lieky až do veku 18 rokov,“ uzatvára J.Koma.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

• iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

• Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.