Union zdravotná poisťovňa myslí na špecifické potreby žien tehotných, žien po pôrode aj novorodencov. Preto ako jediná zdravotná poisťovňa uhrádza zdravotnú starostlivosť vo forme pôrodnej asistencie.
Kedy by sme mali uvažovať o pôrodnej asistentke?
Prečo je pôrodná asistentka veľkou pomocou?
Môže pôrodná asistentka zasiahnuť do priebehu pôrodu?
Čo je to pôrodná asistencia
Ide o komplexnú starostlivosť, určenú ženám počas tehotenstva, pôrodu aj po ňom. Veľmi často ju volia ženy, ktoré chcú rodiť doma alebo alternatívnym (neštandardným) spôsobom.
Pôrodná asistencia je nápomocná aj v bežnom nemocničnom prostredí. Najčastejšie ju využívajú prvorodičky, ale často aj skúsenejšie ženy, ktoré majú nejaké komplikácie alebo obavy o zdravie plodu, či o to vlastné.
Pôrodná asistencia je jednoducho dobrou pomocou pre všetky tehotné ženy, ktoré potrebujú väčšiu istotu a psychickú oporu. A v čom teda spočívajú kompetencie pôrodnej asistentky?
O čo sa stará pôrodná asistentka:
úzko spolupracuje s ambulantným gynekológom, pôrodníkom, alebo iným ošetrujúcim lekárom – aby spolu minimalizovali riziko vzniku závažných komplikácií a dosiahli maximálnu bezpečnosť liečby,
dbá o zdravie matky a dieťaťa – počas tehotenstva, počas pôrodu, aj v období šestonedelia,
pripravuje ženu na pôrod – konzultuje s ňou jej priania, konfrontuje ju s realitou,
nachádza najvhodnejšie spôsoby tlmenia bolesti pri pôrode – s ohľadom na zdravotný stav matky,
počas pôrodu kontroluje stav matky a dieťatka – dokonca môže zasiahnuť do priebehu pôrodu,
pomáha pri pooperačnom zotavovaní ženských pohlavných orgánov (ak nesúviseli s pôrodom),
pomáha pri problémoch s dojčením,
radí s výberom personálu, ktorý bude na pôrodnej sále.
Pôrodná asistentka nie je dula
Pojmy pôrodná asistentka a dula si zvyknú mamičky často zamieňať, preto si ich objasnime. Skúsená dula je skvelou oporou pre rodiacu ženu, pretože vie psychicky podporiť, poradiť, navigovať, aj motivovať. No hoci je špeciálne vyškolená na to, aby efektívne sprevádzala matku pri pôrode, jej pomoc je orientovaná skôr na emocionálnu a psychickú stránku.
Dula nemá zdravotnícke vzdelanie, nemôže zasahovať do kompetencií zdravotníkov na sále, ani do priebehu pôrodu. Mimochodom, viete, aký je pôvodný význam slova dula? Je to z gréckeho doula, čo znamená osobnú otrokyňu ženy.
Pôrodná asistentka je viac ako dula
Licencovaná pôrodná asistentka má vyššie odborné zdravotnícke vzdelanie v odbore (bakalárske, magisterské alebo doktorandské). Zvyčajne je zamestnaná priamo v nemocnici. Je oprávnená, aby poskytla plnohodnotnú odbornú a psychickú starostlivosť tehotným a rodiacim ženám, alebo ženám po pôrode.
Licencovaná pôrodná asistentka má kompetencie, aby v prípade potreby odviedla pôrod sama.
Otecko pri pôrode asistentku nenahradí
Dnes je taký trend, že „chcem mať pri pôrode otca dieťaťa“. Mnohým ženám sa to páči, najmä prvorodičkám. Ale lekári z toho nie sú nadšení. Navyše, mnoho žien je nakoniec sklamaných, lebo očakávali nesplniteľné.
Myslieť si, že partner je ideálnym spoločníkom v každej situácii, je trochu naivné. Lekári by vedeli rozprávať o prípadoch, keď sa museli postarať ešte aj o otecka, ktorý nielenže mamičku nepodporil, ale sám pôrod nezvládol, lebo mu prišlo zle, čím partnerke iba spôsobil stres navyše.
Mnohé mamičky, ktoré to zažili, vám potvrdia, že muži jednoducho nie sú stavaní na „pozorovanie“ pôrodu. Napriek populárnemu trendu, väčšina žien stále vníma pôrod ako výsostne ženskú záležitosť.
Samozrejme, sú aj výnimky, keď muž skvele podporí partnerku v ťažkej chvíli. Avšak, otec nikdy nenahradí licencovanú pôrodnú asistentku. Okrem toho, nemá kompetencie, aby akokoľvek zasahoval.
Pôrodná asistentka nie je zadarmo, ale…
Za pomoc pôrodnej asistentky sa platí, pretože je všeobecne považovaná za nadštandard. Ak ste však poistená u nás, máte výhodu. Ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku vám preplatíme služby pôrodnej asistencie.
Kedy a koľkokrát môžete využiť služby pôrodnej asistentky?
Ako našej poistenke vám licencovaná pôrodná asistentka poskytne zdravotnú starostlivosť u vás doma formou osobnej návštevy alebo online konzultácie (videorozhovor) v nasledujúcom rozsahu hradenom zdravotnou poisťovňou:
• až sedem osobných návštev alebo online konzultácií pred pôrodom od 20. týždňa tehotenstva;
• dve osobné návštevy alebo online konzultácie zamerané na matku počas obdobia šestonedelia;
• dve osobné návštevy alebo online konzultácie zamerané na starostlivosť o novorodenca v domácom prostredí;
• náklady spojené s prepravou pôrodnej asistentky k vám domov a späť spolu do vzdialenosti päťdesiat kilometrov (náklady spojené s prepravou pôrodnej asistentky nad túto vzdialenosť, uhrádza poistenka po dohode s pôrodnou asistentkou).
Kde mám hľadať pôrodnú asistentku?
Pôrodné asistentky, s ktorými má Union zdravotná poisťovňa zmluvu, sú mamičkám k dispozícii vo všetkých krajoch Slovenska. Tu nájdete ich zoznam: Licencovaná pôrodná asistencia.
Viac informácii dostanete aj na telefónnom čísle 0850 003 333, alebo písomne na adrese union@union.sk.
Prečítajte si o ďalšách výhodách pre mamy a deti: Union Výhody pre mamičky.
Článok bol aktualizovaný 20. októbra 2022.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.
Zdroje: union.sk, zena.sme.sk, gravifit.sk