Boli ste na prechádzke v lese, či len v parku? Pozitívna energia sa môže ľahko zvrtnúť, keď si doma zabudnete skontrolovať telo. V jarnom a jesennom období sa totiž začína invázia kliešťov.
Prisaté kliešte sú nielen nepríjemné, ale niektoré druhy prenášajú baktérie, spôsobujúce vážne ochorenie – lymskú boreliózu. Ide o nebezpečnú infekciu, s ktorou sa nikto z nás nechce zapliesť.
Čo je lymská borelióza?
Lymskú boreliózu vyvolávajú 4 druhy baktérií, predovšetkým Borrelia burgdorferi a Borrelia mayonii. Ďalšie dve, Borrelia afzelii a Borrelia garinii, úradujú hlavne v Európe a v Ázii.
Lymskú boreliózu neprenáša každý kliešť, len infikovaný. Najnebezpečnejší je kliešť s čiernymi nohami – Ixodes scapularis alebo Ixodes pacificus.
Kliešte často zostávajú na pokožke celé hodiny, až potom sa zahryznú. Spočiatku nie sú väčšie ako špendlíková hlavička, preto ich zvyčajne objavíme, až keď pijú krvi.
Lymská borelióza: príznaky
Príznaky lymskej boreliózy sa väčšinou objavujú v etapách, no niekedy sa aj prekrývajú. Na mieste uhryznutia sa objaví malá červená hrčka, podobná štípancu od komára.
Uhryznutie kliešťom je bežná vec, neznamená to hneď lymskú boreliózu. Pripomeňme si, že kliešť musí byť infikovaný.
Jednoznačné príznaky lymskej boreliózy nastupujú zhruba po mesiaci od infikovania, ale môže to byť aj oveľa skôr.
Typická je červená vyrážka
Po 3 až 30 dňoch od uhryznutia kliešťom, sa vytvára červená kruhová oblasť, ktorá je uprostred vyblednutá – eryhema migrans (migrujúce začervenanie).
Vyrážka sa potom v ďalších dňoch rozširuje, a niekedy sa zväčší až na 30 centimetrov. Vyrážka nesvrbí, nebolí, ale býva teplá na dotyk.
Vyrážku sprevádzajú ďalšie príznaky:
- horúčka;
- zimnica;
- únava;
- bolesti hlavy;
- stuhnutosť krku;
- opuchnuté lymfatické uzliny;
- bolesti inde na tele.
Ak tieto miernejšie príznaky nijako neriešime (neliečime), v ďalších týždňoch pribúdajú vážnejšie symptómy. V prvom rade – vyrážka sa rozširuje po celom tele. No nebezpečnejšie sú tieto stavy:
- silné bolesti kĺbov – záchvaty bolesti, opuchy v oblasti kolien;
- nepravidelný srdcový rytmus;
- silná únava;
- zápal očí;
- zápal pečene;
- znecitlivenie alebo slabosť končatín;
- poruchy svalovej činnosti;
- závažné neurologické problémy, ktoré sa prejavia mesiace, dokonca roky po infekcii – zápal membrán obklopujúcich mozog (tzv. meningitída), či ochrnutie jednej strany tváre (Bellova obrna).
Kedy vyhľadať lekára?
Jednoznačne vtedy, ak ste si našli kliešťa, vybrali ho, no začali sa problémy. Našťastie len menšina uhryznutí kliešťom vedie k borelióze.
Čím dlhšie však zostane kliešť zavŕtaný, tým je väčšie riziko infekcie. Ak je prisatý menej ako 36 až 48 hodín, infekcia je málo pravdepodobná, a to aj v prípade, že bol nakazený.
Lekára vyhľadajte aj vtedy, keď počiatočné príznaky vymizli, lebo to neznamená, že zmizla aj choroba. Navyše, kliešte prenášajú aj ďalšie ochorenia – napr. babeziózu, či kliešťovú encefalitídu.
Liečba boreliózy je účinnejšia, ak sa začne včas. Používajú sa 4 typy antibiotík: penicilínové antibiotiká, aminopenicilíny, tetracyklíny a cefalosporíny.
VEDELI SE, ŽE ...
Mali ste už lymskú boreliózu? Nepredpokladajte, že ste imúnni. Na túto infekciu môžete ochorieť aj viackrát!
Ako sa chrániť pred uhryznutím kliešťom?
Najlepšie urobíte, keď sa vyhnete oblastiam, kde žijú infikované kliešte. Úrady o týchto lokalitách pravidelne informujú. Taktiež obchádzajte kroviny s vysokou trávou.
Riziko znížite aj takto:
- Zakryte si kožu, ak idete do prírody, alebo len do lesoparku.
- Nebehajte bosí na trávnatom povrchu.
- Noste dlhé nohavice (zastrčené do ponožiek), dlhé rukávy a čiapku.
- Používajte repelenty proti hmyzu – niektoré fungujú tak, že stačí postriekať oblečenie, aby chemikália neublížila pokožke.
- Existujú aj repelenty pre zvieratá. Svojmu psíkovi kúpte repelentný obojok.
- Chráňte svoj pozemok alebo záhradku – pravidelne koste trávnik, hrabte lístie, drevo skladujte na suchých, slnečných miestach, aby ste odradili hlodavce, ktoré prenášajú kliešte.
- poruchy svalovej činnosti;
- Po príchode zvonku – skontrolujte si celé telo, osprchujte sa. Oblečenie hneď operte.
VEDELI SE, ŽE ...
Kliešte nás najviac ohrozujú od apríla do novembra.
Ako vybrať kliešťa?
Zabudnite na staré rady, že kliešťa máme najskôr „zadusiť“ masťou, olejom alebo mydlovou vodou, a potom vybrať krúživým pohybom. Takto iba podporíme, aby kliešť vyvrátil obsah svojich útrob do našej krvi.
Dodržte tento postup:
- Kliešťa jemne uchopte pinzetou, čo najbližšie k povrchu pokožky.
- Vyťahujte ho opatrne a rovnomerne, ťahom smerom nahor.
- Keď kliešťa vyberiete, spláchnite ho do toalety, alebo vložte do alkoholu. Kliešťa nestláčajte, ani nedrvte!
- Miesto uhryznutia ošetrite dezinfekčným prípravkom.
Ak si nie ste istí, že ste vybrali celého kliešťa, navštívte lekára. Neraz zostane v pokožke hlavička alebo iná časť, ktorú vyberie asi iba lekár.
Kliešťová encefalitída a lymská borelióza: Aký je rozdiel?
Aj keď sa tieto ochorenia javia ako veľmi podobné a obe prenášajú kliešte, je tu mnoho rozdielov. Kým lymskú boreliózu vyvolávajú baktérie, kliešťovú encefalitídu vírus.
Obe ochorenia, ak ich neliečime alebo liečime neskoro, majú vážne následky, často celoživotné. Kliešťová encefalitída napáda centrálny nervový systém – ide o tzv. zápal mozgových blán.
Keďže encefalitída je vírusové ochorenie, antibiotiká nie sú účinné. V ťažších prípadoch sa používajú protizápalové lieky.
Pamätajte si, že aj pri nekomplikovanom priebehu budete na 3 – 4 mesiace vyradení z pracovnej činnosti. Toto sú hlavné príznaky kliešťovej encefalitídy:
- horúčka;
- bolesť hlavy;
- stuhnutý krk;
- ospalosť;
- zmätenosť;
- zmyslové poruchy;
- ochrnutie.
Očkovanie proti encefalitíde
Rozdiel medzi boreliózou a encefalitídou je aj v odbornej prevencii. Pred kliešťovou encefalitídou sa vieme ochrániť očkovaním, teda nielen repelentom či dlhými rukávmi.
Očkovanie proti encefalitíde pozostáva z 3 dávok, ktoré dostanete v priebehu pol roka. Union zdravotná poisťovňa vám uhradí 50 % z ceny vakcín.
Autor: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/symptoms-causes/syc-20374651
https://www.cdc.gov/lyme/index.html
https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/arthritis-lyme-disease