Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Má horúčku! Ako mu pomôcť?

dievca so psom v posteli si meraju obaja teplotu

Prvá horúčka je pre rodičov vždy šok. Čo robiť, ak vystúpi? Kedy treba liek a kedy je potrebná sprcha alebo zábal? Ako predísť febrilným kŕčom? Dozviete sa nielen to, ale prezradíme vám aj, ako správne odmerať teplotu vášmu potomkovi.

dievca so psom v posteli si meraju obaja teplotu

Má teplotu 37,5 stupňa

Hoci vám väčšina ľudí povie, aby ste dieťaťu podali liek na zníženie teploty, nemali by ste to robiť. Ide o zvýšenú teplotu a nie každé zvýšenie teploty je príznakom ochorenia. K tomuto kroku sa neuchyľujte najmä vtedy, ak sa dieťa naďalej správa ako predtým. Hrá sa, nie je uplakané, nervózne a vidíte, že nekašle, nemá nádchu alebo iné problémy. Zvýšená teplota totiž občas sprevádza aj bežné fyziologické procesy. „Detský vek je charakteristický prudkými zmenami. Dieťa rastie, vyvíja sa a tieto procesy môže sprevádzať aj zvýšená teplota do 38 stupňov Celzia. Ak stúpne doslova bez príčiny, nie je nutné znižovať ju hneď liekmi. Skôr by bolo vhodné vyvetrať izbu, v ktorej sa dieťa nachádza. Rodič by mu mal podať vlažné tekutiny a dať pozor na to, aby nebolo príliš naobliekané. V prípade, že urobí tieto opatrenia, teplota by mala prirodzene klesnúť,“ prezrádza MUDr. Slávka Virágová, PhD., primárka Novorodeneckého oddelenia Nemocnice Košice – Šaca. Lieky proti horúčke, takzvané antipyretiká, mu nepodávajte aj z iného dôvodu. Keď ide o začínajúcu sa chorobu, zvýšenou teplotou sa telo bráni pred náporom choroboplodných zárodkov. Ničí ich a môže zastaviť ich množenie. Keby ste tento proces zastavili podaním lieku proti horúčke, ochorenie by mohlo naplno prepuknúť. 

38,5 stupňa a viac

V tom prípade už ide o horúčku, ktorá značí, že telo nezvládlo boj s infekciou. „Horúčka je reakcia tela, ktorej cieľom je zvýšiť potenciál jedinca na prežitie. Na organizmus však pôsobí nepriaznivo. Je záťažou pre srdce a celý obehový systém. Preto, ak teplota dosiahne hranicu 38,5 stupňa, je potrebné znížiť ju. Dvojnásobne to platí pri horúčke nad 40 stupňov,“ odporúča odborníčka. Okrem znižovania vysokej teploty je dôležité poznať aj príčinu jej vzostupu. „Môže ňou byť bakteriálna či vírusová infekcia, ale dôvodom zvyknú byť aj vážnejšie príčiny. Reumatická horúčka, juvenilná idiopatická artritída, leukémie či chronické choroby,“ vymenúva primárka Virágová.

Pri horúčke je už potrebné podať antipyretiká. „Prvou voľbou má byť liek s obsahom paracetamolu. Maličkým deťom je vhodnejšie podať ho vo forme čapíka alebo sirupu, a to každé štyri až šesť hodín. V prípade, že teplota znova stúpne, dieťa môže užiť opäť liek s látkou paracetamol. Ak má viac ako 6 mesiacov, smiete ho vystriedať s prípravkom obsahujúcim ibuprofen,“ radí primárka. Čo by ste ešte mali o týchto liekoch vedieť? Paracetamol má oproti ibuprofenu pri opakovanom a niekoľkodňovom užívaní menej nežiaducich účinkov. Navyše má rýchlejší nástup účinku, ibuprofen zas pôsobí dlhšie. Paracetamol sa metabolizuje v pečeni, ibuprofen v obličkách. Ten má navyše protizápalový účinok. Preto sa odporúča napríklad aj pri zápaloch ucha.

Pozor! V detskom veku nikdy nepodávajte lieky s obsahom kyseliny acetylosalicylovej. U detí do 12 rokov sa po užívaní týchto preparátov môže rozvinúť takzvaný Reyeov syndróm. Pri tomto ochorení sa v pečeni a ďalších orgánoch hromadí nadmerné množstvo tuku, ďalším závažným príznakom ochorenia je zvýšený tlak v mozgu. 

Čo ak má hnačku alebo vracia?

Ak má drobec hnačku a chcete mu podať liek vo forme čapíka, radšej to nerobte. Dlho by sa v ňom neudržal, liečivo by sa nestihlo vstrebať a na požadovaný účinok by ste čakali márne. V takom prípade siahnite radšej po tabletovej alebo sirupovej forme lieku. Čo keď dieťaťu podáte antipyretikum a ono ho hneď vyvráti? Treba mu dať liek znova, no len vtedy, ak ho vyvracia krátko po podaní. Do piatich až desiatich minút. Vtedy nič nehrozí, liek sa ešte nestihol vstrebať. Udeje sa to až do dvadsiatich minút od prehltnutia. Tento proces ale ovplyvňujú aj iné faktory, napríklad jedlo. Vtedy sa vstrebáva o niečo dlhšie. 

Teplota vystúpila na 39 stupňov! Čo teraz? 

Pri tejto teplote máte dve možnosti znižovania teploty. Zábaly alebo vlažnú sprchu, čo u detí nepatrí k najobľúbenejším prostriedkom. „V prvom rade dieťa musí dostať antipyretikum. No to nestačí. Potrebné je dbať aj na to, aby bolo v prostredí s primeranou teplotou. Tiež, aby bolo adekvátne oblečené a zbytočne sa neprehrievalo. Rovnako dôležitá je i hydratácia, čo znamená podávať mu dostatok vlažných tekutín. Je to nesmierne dôležité. Ak dieťa nie je dostatočne zavodnené, ani liek proti teplote nemusí zaúčinkovať,“ upozorňuje primárka Virágová.

zdroj: freepik

Dodržali ste všetky spomenuté pravidlá a teplota sa blíži k štyridsiatke? „Vtedy už je potrebné ochladzovanie sprchou. Mama alebo otec by mali na neho púšťať pomalý prúd vlažnej vody, čo pomáha odvádzať prebytočné teplo z povrchu tela. Sprcha by mala trvať aspoň 10 minút,“ tvrdí odborníčka. Po sprche netreba dieťa utierať, stačí ho rovno zabaliť do osušky. V nej ho nechajte, kým na ňom neuschne. Paplónom ho ale neprikrývajte. Mokrý uterák by sa pod ním zohrial a stal by sa z neho škodlivý horúci zábal. Inou možnosťou je už spomenutý zábal. Keď vám pri horúčke dávali rodičia na zápästia a čelo studený obklad, lebo si mysleli, že to stačí na zníženie teploty, konali nesprávne. Potrebný je zábal na celé telo. Nadbytočné teplo sa tak rýchlejšie odvedie. Na jeho prípravu potrebujete froté uterák, ktorý namočte do vlažnej vody. Vyžmýkajte a pomaly doň zabaľte vyzlečené dieťa. Potom ho prekryte suchým uterákom. Zábal vymeňte, až keď je uterák napoly suchý. Ak teplota nesmeruje nadol, celú procedúru opakujte. Ale len dovtedy, kým teplota neklesne na 38,5 stupňa, potom už nie. Hrozilo by podchladenie. Ak ste si ale povedali, že svoje dieťa nebudete trápiť sprchou alebo zábalom, pretože má v sebe liek proti horúčke, nebol by to vhodný postup. „Rodičia by si mali uvedomiť, že fyzikálne ochladzovanie je najrýchlejší a najúčinnejší spôsob, ako chorému dieťaťu pomôcť. Nemali by vyčkávať. Každá teplota nad 38,5 stupňa je totiž poriadna záťaž pre organizmus,“ upozorňuje primárka Virágová. 

Čo robiť, aby sa neobjavili febrilné kŕče? 

Febrilné kŕče sú komplikáciou horúčky u malých detí a každého rodiča poriadne šokujú. Vyzerajú naozaj dramaticky, dieťa so sebou šklbe a myká sa. Môže stratiť vedomie. Celý záchvat trvá od niekoľkých sekúnd po niekoľko minút. Môžu sa objaviť pri teplote nad 39 stupňov. Rodičov prekvapia najmä medzi jeho šiestym mesiacom až piatym rokom, no najčastejšie sa objavujú v období roka až poldruha roka. Častejšie sú u chlapcov. „Prečo vznikajú, nie je doteraz celkom známe. Objavujú sa hlavne pri prudkom zvýšení teploty, niekedy aj vtedy, keď náhle klesne. Predpokladá sa, že prudká zmena telesnej teploty zapríčiňuje dráždenie mozgu, ktorý nie je u malých detí ešte úplne vyvinutý. Dôsledkom sú abnormálne povely do horných a dolných končatín, čo sa prejavuje svalovými kŕčmi. Môžu byť tiež príznakom nejakého závažného ochorenia,“ objasňuje primárka Virágová. Febrilným kŕčom sa ale dá predísť. A to tak, že dáte pozor na to, aby teplota príliš nestúpla. „Ak je vyššia ako 39 stupňov, dieťaťu je potrebné podať mu liek s účinnou látkou diazepam. Bráni rozvoju tohto nepríjemného stavu. Pri nižšej teplote stačí dostatočná hydratácia a antipyretikum,“ odporúča lekárka. O tom, ako predísť kŕčom sa ale radšej porozprávajte so svojím pediatrom. Najmä vtedy, ak sa v rodine už predtým vyskytli kŕčovité ochorenia alebo ide o nedonosené dieťa. Rizikovými sú aj deti s neurologickými problémami. „Vtedy je potrebné preventívne podať lieky na stlmenie nevhodnej reaktivity mozgu,“ hovorí primárka Virágová. Ak sa kŕče z horúčky objavia pred prvým rokom, je až 50 – percentná pravdepodobnosť, že sa zopakujú. V každom prípade by bolo dobré nechať dieťa vyšetriť neurológom. Predovšetkým v prípade, ak záchvat trval dlhšie ako 15 minút.

Ako pomôcť pri febrilných kŕčoch?

Je to horúčka alebo len zvýšená teplota?

zdroj: freepik

Čím ju odmerať? 

Podpazušie

Teplotu takto merajte starším deťom. Teplomer vložte čo najhlbšie do podpazušia a dbajte, aby nebol v kontakte s oblečením. Z nameranej hodnoty vtedy nemusíte nič odpočítavať. Na takéto meranie je najvhodnejší klasický digitálny teplomer, ale dobrou alternatívou je aj gáliový alebo liehový teplomer. Tieto látky nahradili ortuť.

Ústa

Teplomer vsuňte pod jazyk. Pri malých deťoch teplotu v ústach môžete merať aj pomocou cumlíkového teplomera, u väčších detí ju zisťujte pomocou digitálneho teplomera, ktorý teplotu odmeria omnoho skôr ako gáliový či liehový teplomer. Ak doma ešte máte ortuťový teplomer, ten určite nepoužite, mohol by sa zlomiť a dieťaťu by hrozila otrava. Meranie teploty v ústach ale môže byť nepresné, ľahko ju mení frekvencia dýchania, ale aj prijatý pokrm. Teplotu v ústach by ste preto mali merať aspoň 20 minút po jedle.

Konečník

Teplotu v ňom merajte najmenším deťom. V tom prípade ale musíte odpočítať 0, 5 stupňa Celzia. Teplotu zisťujte pomocou digitálneho teplomera, ktorý má ohybnú špičku. Tú nezabudnite potrieť masťou, vazelínou či olejčekom. Ľahšie ho potom do konečníka zavediete.

Čelo

Teplotu možno odmerať aj na čele pomocou páskového teplomera, digitálneho bezdotykového infračerveného či čelového digitálneho teplomera.

Ucho

Aj zvukovod môže poslúžiť na zistenie teploty dieťaťa. Musí však byť čistý. Najvhodnejší je digitálny ušný infračervený teplomer, ktorý meria teplotu ušného bubienka bezdotykovo a veľmi rýchlo.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.