Na predčasný príchod bábätka sa nedá pripraviť. Väčšinou sa predčasniatko narodí naozaj nečakane a pre čerstvú mamu je to poriadny šok.
Doprajte si čas
Hormonálne zmeny, nečakaný a často aj náročný pôrod a strach o maličké bábätko, ktoré môže potrebovať aj intenzívnu lekársku starostlivosť, znamenajú obrovský tlak na vašu psychiku. Preto si dožičte čas na prijatie tejto situácie. Možno sa ihneď nezaľúbite do dieťatka, na ktoré sa budete môcť dívať len cez sklo, možno sa vo vás budú miešať veľmi protichodné pocity. Skúste ich prijať, nebojovať s nimi. Všetko sa časom upokojí a vy budete mať príležitosť vybudovať si s dieťatkom láskyplný vzťah.
Tešte sa z malých úspechov
Čo môže byť pre niekoho samozrejmosť, pre predčasniatko je obrovským úspechom. V náročnom období vás môže držať nad hladinou nádej a radosť z malých pokrokov vášho drobčeka. Mamičke malej Lindy to najviac pomohlo: „Rozhodla som sa, že sa nevzdám. Videla som, ako moja dcérka, narodená v 27. týždni tehotenstva, doslova bojuje o život. Preto som sa rozhodla, že aj ja budem bojovať spolu s ňou. Tešila som sa z každého gramu, ktorý pribrala, z každého vypitého mililitra mliečka, z každého pohľadu na ňu. Keď sa ona nevzdávala, prečo by som to mala vzdať ja?“ dodáva.
Neporovnávajte sa
Porovnávanie sa s mamičkami, ktorým sa narodilo dieťatko v termíne, vám v ničom nepomôže. Len vás vtiahne do ešte väčšieho kolotoča negatívnych pocitov: „Na pôrodníckom oddelení som bola mesiac, kým nás so synčekom pustili domov. Ťažko som znášala pohľad na mamičky, ktoré odchádzali už pár dní po pôrode. So závisťou som ich sledovala. Preto som poprosila sestričky, aby mi na izbu nedávali žiadnu mamičku. Keďže bolo v tom čase málo pôrodov, vyšli mi v ústrety,“ priznáva Lenka. Začala navštevovať aj psychoterapeutku, ktorá jej pomohla spracovať tento traumatizujúci zážitok.
Píšte si denník
Mamička predčasniatka bojuje s celou škálou negatívnych pocitov. Vtedy môže byť výborným pomocníkom denník, ktorému môžete povedať absolútne všetko. Pomôže vám to oddeliť sa od negatívnych emócií. Papier zvládne všetko. A vám sa bude dýchať oveľa lepšie. „Z nemocnice som sa pýtala domov už po desiatich dňoch. Drobčeka som mala v inkubátore, no doma ma čakala dvojročná dcérka, ktorej neskutočne chýbala mama. Najťažšie bolo pre mňa vrátiť sa z pôrodnice bez bábätka. Manžel ma podržal, no nechcela som ho zavaliť celou emocionálnou záťažou. Začala som si teda písať denník. Postupne som si doň zaznamenávala všetky úspechy synčeka, ako aj svoje pocity. Veľmi mi to pomohlo,“ tvrdí Zuzana.
Prijmite to, čo sa deje
To, že sa vám narodilo predčasniatko, určite nie je vaša vina. Jednoducho sa to stalo. Nedá sa to zmeniť, no môžete skúsiť prijať túto situáciu. Váš drobček potrebuje veľa lásky a starostlivosti a vy ste sa stali mamou malého bojovníka. Aj vďaka náročným začiatkom si môžete vytvoriť silné puto na celý život.
Tip od nás
Ktoré vyšetrenia sa robia bábätkám po pôrode v rámci novorodeneckého skríningu? Prečítajte si v článku neonatlogičky Miroslavy Palonder.
Nájdite si podpornú skupinu
Nie ste v tom sama. Myslite na to, keď vám bude najhoršie. Náročnou cestou mamičky predčasniatka prešlo už veľa žien pred vami. Vyhľadajte podpornú skupinu na sociálnych sieťach, prípadne sa informujte v pôrodnici. Určite sa vám podarí nájsť kontakt na mamičky predčasne narodených bábätiek, s ktorými môžete zdieľať pocity aj konkrétne skúsenosti.
Stali ste sa mamou predčasniatka, a to si vyžaduje veľa psychickej sily. Máte ju v sebe, ste silnejšia, ako si myslíte.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.