„Pred pandémiou sme neustále boli v jednom kolotoči,“ spomína Ivana. „Sedemročná dcéra mala každý deň krúžok, potom som sa s ňou učila a ak nám ostal čas, vymýšľala som rôzne tvorivé aktivity. Chcela som, aby z detstva vyťažila maximum. Počas prvých pár týždňov dištančného vzdelávania som takmer vyhorela. Home office, učenie a množstvo nepotrebných činností, ktoré mali dcérku zamestnať. Uvedomila som si, že nemôžem pokračovať v šialenom tempe,“ priznáva. Obe sa naučili dôležitú vec. Mama je mama, nie animátorka voľného času.
Rozvíja sa tvorivosť dieťaťa
Žiaden tablet, rozprávka či krúžok. Pre niektoré deti desivá predstava. Čas bez tabletu a iných elektronických lákadiel je pre dieťa vynikajúcou možnosťou na cibrenie fantázie. Možno vytiahne hračky, ktoré mu už tak dlho ležia v skrini, alebo začne niečo vyrábať. Kreativita je pre deti prirodzená. V záplave elektroniky a nabitého programu ju však nemajú kedy rozvinúť. Preto veľmi potrebujú chvíle, keď nemajú nikým a ničím organizovaný čas a môžu si samy vybrať činnosť, ktorej sa budú venovať. Niekedy to môže byť na prvý pohľad „ničnerobenie“ – premýšľanie, snívanie. Je to úplne prirodzené.
Naučíte ho prijať zlyhanie
Pustila sa vaša unudená ratolesť do výroby kartónového domčeka pre bábiky či garáže? S veľkou pravdepodobnosťou to nepôjde tak hladko. Dieťa má takto jedinečnú príležitosť konfrontovať sa samo so sebou. Vidieť, ako reaguje na určité situácie, zabojovať s prekážkami, ako prijať neúspech. Aj banálna činnosť môže byť preňho dôležitou skúsenosťou, ktorá ho posunie ďalej v rozvoji.
Zistí, čo vlastne chce
Vďaka nude má dieťa väčšiu možnosť samostatne popremýšľať o svojich záujmoch aj o tom, čo mu dáva zmysel. Pokiaľ je neustále ponorené do vopred naplánovanej aktivity, nebude vedieť, čo naozaj chce a chvíľková samota v ňom môže vyvolávať bezradnosť. Na druhej strane, paradoxne práve nuda môže dieťa doviesť k objaveniu novej záľuby. Ak ho niečo naozaj baví, nájde si k tomu cestu. Neraz chodia deti na krúžky len preto, aby splnili očakávania rodičov. To je tá najhoršia motivácia.
Spravte z nudy príležitosť
Nuda nie je strašiak. To len dospelí majú tendenciu robiť z nej problém, ktorý treba čo najskôr vyriešiť. Prišlo za vami dieťa s tým, že sa nudí? Miesto hľadania aktivity ho skúste motivovať: „To je fajn, som zvedavá, čo vymyslíš!“
Dieťa môžete pri prekonávaní nudy inšpirovať. Tu sú tipy, ktoré určite pomôžu:
-
Podeľte sa: prezraďte dieťaťu, čím ste vy „zabíjali“ nudu.
-
Preskúmajte, čo sa deje: niekedy sa za nudou môže skrývať len boj o pozornosť. Pomocou správne navedených otázok môžete zistiť, či dieťa nemá nejaký problém, či nie je hladné alebo unavené.
-
Spravte z nudy rituál: každý deň si vyhraďte aspoň 15 až 20 minút, počas ktorých si dovolíte nudiť sa. Tak aj dieťa prestane vidieť v nude strašiaka.
-
Vyhoďte slovo „nuda“ zo svojho slovníka: skúste nudu nahradiť inými slovíčkami. Ak dieťaťu poviete, že má konečne „čas pre seba“, skôr v týchto slovách zavetrí príležitosť.
-
Buďte vzorom: deti sa učia napodobňovaním. Pokiaľ dieťaťu zakazujete mobil a posielate ho hrať sa do izby, zatiaľ čo vy sa neviete rozlúčiť s mobilom ani na sekundu, dieťa sa bude cítiť oklamané. Ukážte na vlastnom príklade, ako trávite voľný čas. Dieťa sa naladí na vašu vlnu a samo si začne rozvíjať svoje aktivity, pretože uvidí, že jeho mame to skutočne pomáha.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.