Avšak nie je oddych ako oddych. Aj vedieť kvalitne oddychovať je umenie.
Bez pocitu viny
Možno aj vy máte pocit, že ak si doprajete „nadštandard“ v podobe polhodinky, ktorú využijete výlučne vo svoj prospech, budú tým trpieť všetci vaši blízki. Myslíte si, že vášmu dieťaťu to spôsobí obrovskú krivdu na psychike a celý byt bude hore nohami? Vykašlite sa na takýto scenár a nedávajte priestor negatívnym myšlienkam. Ak si chcete oddych skutočne vychutnať, potrebujete sa správne psychicky nastaviť. Svet sa bez vás nezrúti. Prekvapivo sa naďalej bude krútiť svojím tempom. Vaši blízki si poradia, aj dieťatko bude oveľa pokojnejšie, keď sa k nemu vráti oddýchnutá a spokojná mama. Deti, najmä tie maličké, veľmi reflektujú všetky pocity a emócie, ktoré v nás prebiehajú. Určite ste si to všimli aj vy. Ak ste nervózna, dieťatko oveľa viac plače, pretože cíti, že sa vo vás niečo deje.
Píšte si denník
A to aj v prípade, že si myslíte, že absolútne nemáte čas na takéto „hlúposti“. Majte ho položený na stole. Nemusíte doňho vypisovať siahodlhé eseje, ani mu vyzrádzať všetky svoje tajomstvá. Úplne postačí, keď si doň heslovito zaznamenáte svoje pocity. Tak raz-dva spozorujete vzorec, ktorý vám dokáže, že všetko, čo sa deje navôkol, je vo veľkej miere odrazom vášho vnútorného stavu. Možno práve pravidelné písanie denníka vás presvedčí, aby ste si vytvorili viac priestoru pre seba. Pretože sama pochopíte, že je to jednoducho nevyhnutnosť.
Vytvorte si z „chvíľky pre mamu“ pravidelný rituál
Ak ste sa už vnútorne presvedčili o tom, že čas pre vás rozhodne nie je zbytočnosťou, ste pripravená na ďalší krok. Oznámte svoj úmysel polovičke, rodine či známym, ktorí vám pomôžu vytvoriť potrebný priestor. To, ako často a na ako dlho budete potrebovať pomoc so starostlivosťou o dieťatko, závisí od vás. Minimálne raz za pár dní by ste si však mali dopriať aspoň hodinku pre seba, počas ktorej budete pre ostatných nedostupná. Ideálne je na chvíľu úplne odísť z domácnosti – do prírody, na kozmetiku, či do obľúbenej kaviarne (samozrejme v časoch, keď to pandémia koronavírusu dovolí). Uvidíte, kde vás to bude ťahať najviac. Dôležité je, aby ste so sebou nevláčili kopec problémov či strach o dieťatko. Dôverujte mužovi či človeku, ktorý sa o dieťatko stará. Ak sa vám podarilo urobiť si čas pre seba, skúste ho transformovať na pravidelný rituál. Okolie to môže spočiatku zaskočiť, no určite si všimne pozitívne zmeny, ktoré s vami nastanú, keď si naplno vychutnáte tú „svoju“ chvíľku.
„Ja to nedokážem!“
„Prišla som na to, že som vôbec nevedela oddychovať. Väčšinou som mala čas pre seba až neskoro v noci, keď mi malá konečne zaspala. Počas dňa som snívala o tom, že si konečne prečítam zopár strán z knihy, na ktorú som sa tešila už dlho. Alebo že začnem blogovať. To bol jeden zo snov, do ktorých som sa chcela pustiť počas materskej dovolenky. Ale keď som mala „voľno“, buď som sa snažila dohnať tie domáce práce, ktoré som počas dňa nestihla, alebo som len sedela a bezducho som pozerala „doblba“, uvažujúc nad tým všetkým, čo ma ešte čaká,“ prezrádza Petra. Pre ňu predstavoval najväčšiu záťaž práve psychický tlak.
„Neustále som držala v hlave rôzne termíny a povinnosti. Lekárska prehliadka, servis auta, zaplatenie poistky, nákup plienok, čo bude zajtra na obed… Jednoducho množstvo drobností, za ktoré som bola zodpovedná predovšetkým ja, pretože som doma.“ Petra po dlhej odmlke dodáva, že manžel jej úlohu v domácnosti veľmi zľahčoval. Tvrdil, že jej je super, pretože nemusí každý deň chodiť do práce. Spoločný dialóg nikam neviedol, a tak mu Petra pripravila šokovú terapiu. Ráno mu nechala odkaz na chladničke, vypla si telefón a odišla na celodenný výlet. Podarilo sa jej nájsť spôsob, ako ukázať manželovi skutočnú realitu „materskej dovolenky“. Večer sa vrátila a našla manžela, ako sa snaží uspať malú. Celý byt bol hore nohami. Jej muž pochopil, že Petra sa na materskej rozhodne nenudí. „Až vtedy začal spolupracovať. Sám mi navrhol, nech si sem-tam urobím čas pre seba. Vidí, že je to nevyhnutnosť.“
Ak budete v sebe pevne rozhodnuté o tom, že čas pre seba skutočne potrebujete, ani okolie s tým nebude mať problém. Ak z vás budú cítiť pochybnosť, novú zmenu sa vám nepodarí len tak ľahko zaviesť do praxe.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Všetko, čo vám spôsobuje radosť, sa počíta
Máte konečne svoju chvíľku, počas ktorej sa nemusíte venovať bežným povinnostiam? Tak si ju skúste čo najviac vychutnať. Zabudnite na zoznam povinností, ktorý sa vám neustále točí v hlave. Vyhnite sa aj bezcieľnemu sledovaniu príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré vám zbytočne ukrajujú z drahocenného času. Môžete sa prihlásiť aj na kurz, ku ktorému vás to dlho ťahalo, možností, ako stráviť „chvíľku pre seba“, je neúrekom. Možno vám najviac energie prinesie stretnutie s kamarátkou, dobrá kniha či okopávanie záhradky. Alebo možno cítite, že potrebujete „svoj“ čas stráviť práve s manželom.
Stretávajte sa s ľuďmi, s ktorými vnútorne rezonujete
Život je príliš krátky na to, aby sme ho strávili s ľuďmi, ktorí sa boja byť sami sebou. Preto aj pri chvíľkach pre seba uprednostnite stretnutie s kamarátkou, pri ktorej sa môžete uvoľniť. Nebude vás hodnotiť, ani vás presviedčať o tom, že všetko stíha ľavou-zadnou. Ak sa s niekým necítite príjemne a pri spoločnom stretnutí prídete aj o posledné zvyšky energie, zastavte sa. Povedzte nie. A radšej sa stretávajte s tými, s ktorými vnútorne rezonujete.
Nezabúdajte na to, že pre deti ste tým najlepším vzorom
Môžete robiť čokoľvek. Deťom kázať hodiny o dôležitosti nastavenia hraníc, fyzickom pohybe, času pre seba či zdravej strave. Deti aj tak budú najviac inklinovať k správaniu, ktoré vidia u rodičov. Preto aj stanovením si vlastného času a priestoru, ktorý vyplníte obľúbenými aktivitami, deťom ukážete, že ste si vedomá vlastnej hodnoty. Že ich milujete, hocikedy vypočujete či pofúkate drobnú boliestku, ale že rola mamy nie je vaším jediným životným poslaním.
Keď budú väčšie a budú mať chuť, môžete im ukázať svoje hobby. Ak rada beháte, možno tiež budú mať chuť obuť si s vami tenisky a objavia tak čaro behu. Ak vidia, že mama má aj priestor pre seba, nebudú ju brať ako samozrejmosť. Pretože si budú vedomí toho, že všetky aktivity ženy sa nezačínajú a nekončia materstvom.
Únava
Ruku na srdce, s čím si môže poradiť unavená mama? Odpoveď je s čímkoľvek, pretože materinská obetavosť nepozná hranice. No ak sa na to pozrieme reálne, dlhodobá únava sa nepriaznivo podpíše nielen na našom zdravotnom a psychickom stave, ale negatívne ovplyvňuje aj produktivitu. Preto ak budete chcieť po vyčerpávajúcom dni večer s vypätím všetkých síl stihnúť prácu za štyroch, spomaľte. Zapamätajte si, že únava je synonymum zníženej produktivity. Aj vy ste dôležitá. Podobne ako aj všetci členovia domácnosti. Ak môžete, počas denného spánku dieťatka si s ním oddýchnite. Aj krátke zdriemnutie vám dodá potrebnú energiu. Určite je pre vaše zdravie prospešnejšie než x-tá šálka kávy, ktorú v rýchlosti vypijete.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok Pracujúca mama – dá sa nájsť rovnováha medzi prácou a rodinou?
Multitasking je mýtus
A ešte niečo. Zabudnite na multitasking. Neraz v snahe ušetriť trošku času robíme viacero vecí naraz. Možno aj vy teraz, pri čítaní tohto článku zároveň varíte večeru, pozeráte televízor a snažíte sa splniť všetky potreby dieťaťa. Avšak podľa portálu Psychology Today multitasking vás v konečnom dôsledku vyjde poriadne draho. Nielenže ním neušetríte čas, ale vďaka nemu výrazne klesá vaša produktivita. Tá sa práve kvôli snahe splniť viacero úloh naraz znižuje až o 40 percent. V skutočnosti sa totiž vôbec nevenujete naraz viacerým povinnostiam, ale neustále prepínate medzi rôznymi činnosťami. A to prináša únavu a chyby. Preto sa skúste uvoľniť a nestresujte sa. Jednoducho, nezabudnite sa mať rada!
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.