Zdieľať

Máte doma prváčika? Takto vyzerá jeho povinná výbava do školy

Začiatok nového školského roka je za dverami a najmä tým rodičom, ktorí majú doma budúce prváčence, sa naskytá otázka, ako svoju malú ratolesť vybaviť do školy čo najefektívnejšie. Prezradíme vám, ako na to. :-)

 

Pomôcky, ktoré by nemali chýbať u žiadneho prváčika

Pravdou je, že každá škola alebo učiteľka môže mať ohľadom určitých pomôcok rôzne preferencie. Ich zoznam rodičia často dostávajú už na zápise, no v niektorých prípadoch až začiatkom školského roka.  Nech už je to akokoľvek, v našom zozname vecí nájdete len tie, ktoré by v povinnej výbave prváka rozhodne nemali chýbať. 

 

Školská taška, aktovka

Výber školskej tašky nie je jednoduchý a rozhodne by ste ho nemali podceňovať. Na trhu dnes nájdete obrovskú ponuku tašiek s najrôznejšími motívmi obľúbených detských hrdinov, do ktorých sa vaše deti určite okamžite zamilujú. Treba však zároveň prihliadať aj na iné parametre, akými sú napríklad cena, kvalita, životnosť výrobku, zdravotné a praktické hľadisko, ale i váha, či rozmery tašky.

Pri výbere berte do úvahy aj to, či budete svoju ratolesť do školy voziť alebo bude chodiť denne pešo. V prvom prípade nie je potrebné trvať na anatomicky tvarovanej aktovke, keďže dieťa ju až tak často na chrbte nenosí. Ak však bude dochádzať do školy po vlastných, je dobré vybrať takú, ktorá je anatomicky tvarovaná a zároveň dostatočne ľahká, aby veľmi nezaťažovala chrbticu. V každom prípade je dobré kupovať tašku spolu s dieťaťom, aby si mohlo vyskúšať, ako mu sedí. 

 

Peračník

V tomto prípade sa takisto nenechajte zmiasť mimoriadne pestrým výberom dvoj, troj a viac-poschodových peračníkov, ktoré len zbytočne zaberajú miesto v aktovke. Dôležité je vybrať taký, do ktorého sa bez problémov zmestí pero, prípadne náhradné perá, ceruzky, guma, strúhadlo a farbičky. Kúpu peračníka si nechajte až na moment, kedy už budete mať nakúpené všetky pomôcky, ktoré by v ňom mali byť. Vyhnete sa tak nepríjemným kapacitným prekvapeniam. 

 

Pero

V mnohých prípadoch odporučí perá, akými by mali deti na úvod písať, práve škola. Je však dobré vedieť, ktoré druhy nie sú pre ich neskúsené prsty vhodné. Napríklad sa neodporúča, aby deti pri svojich prvých pokusoch používali keramické perá. Mohli by ich totiž veľmi ľahko rozbiť.

V ponuke nájdete veľké množstvo rôznych druhov plniacich pier a aj vaše dieťa ich bude musieť vystriedať niekoľko, než zistí ktoré mu vyhovuje najlepšie. Najpopulárnejšie sú perá so špičkou typickou pre plniace perá, alebo so špičkou pripomínajúcou tie guľôčkové. Tie budú viac sedieť tým deťom, ktoré zvyknú pri písaní viac tlačiť. Výrobcovia takisto myslia aj na ľavákov, takže po dohovore s učiteľkou si môžete aj v tomto smere vybrať z celkom pestrej ponuky.

Možno si spomínate len matne, no prvé pokusy sú väčšinou spojené s nejakou tou machuľou a prstami zababranými od atramentu. Pre prípad, že pero začne tiecť, pribaľte dieťaťu do peračníka aj kúsok malej handričky. Netreba na to nič špeciálne, dôležitý je materiál, ktorý saje. 

 

Ceruzky

Na úvod je rozhodne fajn, ak investujete do ceruziek, ktoré sa nelámu. Sú o niečo drahšie, no môžete nám veriť, že táto investícia sa vám v období, kedy dieťa ešte nevie úplne obratne zaobchádzať so svojimi vecami, určite vráti. 

 

Guma

V tomto prípade neexistujú nejaké zásadné obmedzenia, dôležité je vybrať takú, ktorá nefarbí a netrhá papier. 

 

Strúhadlo

Najpraktickejšie sú strúhadlá so zásobníkmi, ktoré môžu deti použiť aj počas hodiny. 

 

Nožnice

Takisto nájdete v obchodoch mnoho veľkostí a typov, no pre prvákov sú vhodné menšie, so zaoblenými špičkami. 

 

Obaly na zošity

Kvôli prehľadnosti odporúčame priesvitné obaly. Deťom bude chvíľu trvať, kým si zvyknú na jednotlivé učebnice, a preto im to na úvod nekomplikujme rôznymi obrázkovými alternatívami. 🙂 

 

Prezuvky

V tomto prípade takisto myslite na praktickosť a majte na pamäti, že deti počas prestávok a v školskom klube behajú. V žiadnom prípade sa preto neodporúčajú šľapky, ale skôr pevná obuv. Čiže napríklad klasické prezuvky s gumenou podrážkou alebo pevné sandále. 

Vrecko na prezuvky by malo byť ideálne z umývateľného materiálu, malo by byť dostatočne veľké, s možnosťou zavesenia. 

 

Vybavenie na telesnú výchovu

Odev na telesnú výchovu by mal zahŕňať tepláky z nie veľmi hrubého materiálu, krátke vzdušné nohavice a pre dievčatá pokojne aj legíny. Ďalej nezabudnite na tričko s dlhým a krátkym rukávom, teplákovú bundu, ponožky a, samozrejme, tenisky. Klasické cvičky sa veľmi neodporúčajú. Noha v nich nie je spevnená, a tak skôr hrozí vykĺbenie.

Vrecúško na telesnú odporúčame zvoliť zo vzdušného materiálu, veľmi často v ňom skončia prepotené veci. 

 

Pomôcky na výtvarnú výchovu

V prvom rade je dôležité nezabúdať na oblečenie, ktoré si vaši najmenší prezlečú predtým, ako začnú tvoriť. 🙂 Úplne postačujúce bude akékoľvek staré tričko alebo košeľa, dajú sa tiež kúpiť rôzne gumené zástery. Aby bolo chránené nielen oblečenie dieťaťa, ale aj okolie, veľmi praktický je obrus z igelitu. Nádobu na vodu zvoľte radšej z nerozbitného materiálu, často sa používa i zrezané dno plastovej fľaše. Ďalej nezabudnite na sajúcu handričku na utieranie štetcov, štetce, vodové a temperové farby.

Čo sa týka vrecúška na tieto pomôcky, najvhodnejšie je také, ktoré sa dá ľahko umývať a neprepúšťa vodu. 

 

Hygienické potreby

Hygienický balíček by mal obsahovať papierové vreckovky, toaletný papier, mydlo, menší uterák s uškom na zavesenie, pohár na pitie, najlepšie z nerozbitného materiálu. 

 

 

Dbajte aj na bezpečnosť

Začiatok školského roka je charakteristický zhustenou premávkou, o chodníkoch, zastávkach a priechodoch pre chodcov ani nevraviac. Preto si ešte predtým, ako vypravíte svoje dieťa prvýkrát do školy samé, nezabudnite spoločne prejsť základné pravidlá, ktoré by mal chodec dodržiavať. Takisto by malo dieťa poznať význam aspoň niekoľkých základných dopravných značiek. Skúste si s ním danú trasu zopárkrát prejsť, aby sa neskôr cítilo istejšie a bezpečnejšie.

Základné pravidlá, ktoré by malo vaše dieťa ovládať skôr, ako sa vyberie prvýkrát do školy bez dozoru:

  • Na vozovku môže vstúpiť len vtedy, ak sa najskôr pozorne pozrie vľavo, potom vpravo a opäť vľavo. Samozrejme, za podmienok, že sa nepribližuje žiaden automobil.

  • Nemôže vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu môžu brániť vo výhľade.

  • Cez cestu môže prechádzať LEN cez priechod pre chodcov.

  • Cez priechod nesmie prechádzať v prípade, že na semafore svieti červená.

  • Dávať pozor pri priechode cez električkovú trať a umožniť električke plynulý prejazd.
     

Viditeľnosť na prvom mieste

Je veľmi dôležité, aby bolo dieťa v cestnej premávke zreteľne viditeľné. Častým dôvodom cestných nešťastí je práve fakt, že mnoho vodičov málo viditeľného chodca v blízkosti cestnej premávky jednoducho nezbadá. Toto riziko môžete znížiť použitím reflexných prvkov. Reflexný materiál totiž zažiari až na vzdialenosť 200 metrov. Ideálne je opatriť reflexnými prvkami odev alebo školskú tašku, či topánky. Najlepšie je reflexné prvky umiestňovať na pohyblivé časti tela, čiže na miesta horných a dolných končatín.

Veríme, že vám budú naše rady nápomocné a prajeme, aby ste vy i vaše ratolesti prekonali obdobie začiatku školského roka hladko a bez problémov.

 

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.