Ešte dnes mnohé mamy a ich mamy veria, že existuje tzv. predné a zadné mlieko. Napriek tomu, že tento mýtus bol vyvrátený, je pevne zakorenený a môže spôsobovať veľa nedorozumení a problémov s dojčením.
Zabudnite na povery
Predné mlieko vraj malo uhasiť smäd bábätiek a zadné podľa povier funguje na nasýtenie bábätka, vďaka vyššiemu obsahu tuku. Omyl!
Materské mlieko je iba jedno a tvorí ho rovnaký obsah živín dôležitých pre dieťatko počas celej doby dojčenia.
Má ale skvelú vlastnosť, že jeho zloženie sa mení podľa výživových potrieb dieťatka (na základe zložitých fyziologických procesov vo vašom vlastnom tele).
Iné zloženie má, keď je dieťa choré, mení sa časom a rastom dieťatka.
Mlieko môže mať aj rozličnú farbu od bielej, cez všetky odtiene žltej, sivej, modrastej… Táto farba však nevypovedá nič o jeho kvalite.
Stále platí, že je nenahraditeľnou tekutinou pre vaše dieťa. A to najdôležitejšie, čo pri dojčení bábätka treba sledovať, je správnosť prisatia, polohy a či dieťatko naozaj pije (tzv. pauza v brade).
Tip od nás
Tip: Jeden z najväčších mýtov je tzv. „slabé” mlieko. Tento pojem sa traduje generáciami ako argument pri neriešených problémoch s dojčením a nesprávnej technike.
Je stále zneužívaný marketingovými aktivitami firiem vyrábajúcich dojčenskú výživu. Ak je dieťatko pri dojčení nespokojné, problémom zvyčajne býva nesprávna technika dojčenia alebo tvorba mlieka. Prečítajte si náš článok o tom, ako tvorba materského mlieka funguje.
Málo mlieka?
Ak má mama pocit, že nemá dosť materského mlieka, zvyčajne to súvisí s tým, ako sa bábätko správa na prsníku – plače, ošíva sa, odťahuje sa. Zároveň celkovo slabšie prosperuje a nepriberá na hmotnosti. Pre zvýšenie tvorby mlieka sa zvyčajne odporúča:
-
Správne prisatie a technika dojčenia. Efektívne vyprázdňovanie prsníka je signál pre telo, aby ho opäť naplnilo. Takže čím viac bábätko pije, tým viac mlieka sa vytvorí. Ak je mlieka málo, problém sa väčšinou ukrýva práve v nesprávnom prisatí a následnom nedostatočnom vyprázdňovaní prsníkov (ideálne je prsníky striedať, ale nezľaknite sa, môže sa stať, že jeden prsník bude vždy o čosi „výkonnejší“ ako druhý).
-
Kontakt koža na kožu. Je pre tvorbu mlieka kľúčový. V začiatkoch dojčenia, ale aj neskôr. Preto ak máte pocit, že tvorba mlieka klesla, alebo nie je dostatočná, pokračujte v častom kontakte koža na kožu s dieťatkom. Pomôcť vám v tom môže aj šatka na nosenie detí.
-
Stláčanie prsníka počas dojčenia. Podporuje pitie dieťatka, pretože mu mliečko tečie ľahšie, a to aj v situácii, kedy by inak iba „dudlovalo“ a salo naprázdno. Pomáha to najmä novorodencom. A rozhodne sa nebojte, neučíte dieťatko zlozvyku! Keď sa mlieko a dojčenie rozbehne, bude piť aj bez takejto pomoci. Vždy sledujte bábätko – ak pije a pozorujete pauzu v brade, stláčať prsník nemusíte.
6 tipov, ako stláčať prsník počas dojčenia efektívne a správne:
-
Dôležité pravidlo je, aby ste prsník držali čo najďalej od dvorca. Inak by sa mohlo kaziť prisatie bábätka.
-
Rukou prsník obopnite (ruka vytvára písmeno C), nech palec tlačí proti ostatným prstom. Ruka má byť čo najbližšie pri hrudi.
-
Stlačenie nesmie bolieť! Pociťovať môžete iba jemný tlak.
-
Miesto stláčania môžete zmeniť – stláčať prsník zhora, z opačnej strany.
-
Nemusíte robiť rukou žiadne pohyby (pumpovanie, vytláčanie, a pod.). Prsník držte jednoducho stlačený, prstami ani rukou nehýbte po celú dobu, kým bábo pije.
-
Keď bábo pije a prehĺta (pauza v brade), prsník uvoľnite a nestláčajte. Keď bábätko začne opäť sať, stlačte a držte prsník stlačený. Ak dieťatko vôbec nesaje a odpočíva, prsník uvoľnite. Znovu ho stlačte, keď dieťatko začne opäť sať. Opakujte počas celého dojčenia.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok Tvorba materského mlieka – ako funguje a čo naozaj pomáha?
Priveľa mlieka?
Niektoré mamy, naopak, bojujú s prebytkom mlieka. V tejto situácii treba postupovať opatrne, keďže môžu vzniknúť dva rôzne problémy:
-
Preplnený prsník môže vyústiť do upchatia mliekovodu a následného zápalu prsníka.
-
Nevhodné opatrenia na zníženie tvorby mlieka môžu mať dlhotrvajúce následky a bábätko sa na prsníku môže hnevať, odťahovať sa, vypľúvať mliečko, alebo prsník úplne odmietať.
Ak máte teda veľa mlieka, vhodnejšie sú stratégie na „uľahčenie” a nie na znižovanie tvorby mlieka:
-
Dojčiť bábätko častejšie a aktívne mu ponúkať prsník. Bábätko bude trpezlivejšie a vaše prsníky nebudú úplne naliate. Postupne by sa tvorba mala upraviť presne podľa jeho potrieb.
-
Nechať dieťatko úplne dopiť jeden prsník predtým, kým mu ponúknete druhý.
-
Odsávať/odstriekavať prsníky IBA ak to cítite ako nevyhnutné a IBA do úľavy. Pretože čím viac budete odstriekavať, tým viac sa mlieko bude tvoriť. Okrem toho, ak odstriekate príliš veľa, dieťatko bude na prsníku nespokojné, pretože mlieko nebude tiecť tak ľahko ako zvyčajne.
Tip od nás
Tip: Pred klasickou odsávačkou skúste uprednostniť odstriekanie mlieka v teplej sprche. Je to šetrnejšia metóda a rozhodne odstriekate menej mlieka ako cez odsávačku, keďže máte možnosť odstriekanie viac regulovať.