Zuzana trpela migrénami od svojich šestnástich rokov. „Mala som ich aj päťkrát mesačne, niekedy dokonca častejšie. Skúsila som hádam všetko v snahe zredukovať počet záchvatov, no nakoniec som musela brať až antiepileptiká.
Záchvatov bolo vďaka tomu menej a aj keď sa nejaký objavil, pomohli mi triptány. Sú to lieky, ktoré zastavia rozbehnutý záchvat, keď iné analgetiká nezaberajú. Síce som sa po nich cítila, akoby som mala opicu, ale bolesť do polhodiny ustúpila,“ hovorí mladá žena.
V jej doterajšom živote sa ale všetko zmenilo, pretože sa s manželom pokúšajú o dieťa. „Musela som preto vysadiť antiepileptiká. Záchvatov je viac a zlé je, že teraz nemôžem brať ani triptány. Keby som bola náhodou tehotná a ešte o tom nevedela, dieťaťu by mohli ublížiť. Migrény sú znova častejšie, niekoľkodňové a veľmi boľavé. Môžem si pri nich ale dať maximálne liek s obsahom paracetamolu a ľadový obklad na hlavu, čo mi vôbec nepomáha. Niekedy je to také náročné, že si mám chuť búchať hlavu o stenu, aby som prehlušila tú nepríjemnú bodavo-pulzujúcu bolesť. Občas mi vtedy hlavou preletí aj to, že nechcem otehotnieť, lebo to kvôli migrénam nezvládnem. Som pri nich absolútne odstavená, bez liekov len ležím a nedokážem sa ani pohnúť. Bojím sa tiež, či taká extrémna bolesť, pri ktorej neraz vraciam, neublíži vyvíjajúcemu sa dieťatku,“ priznáva mladá žena.
Nie všetko je migréna
Podľa štatistík na Slovensku trpí migrénou vyše 160 tisíc ľudí, pričom prevahu majú ženy vo veku od 25 do 45 rokov. Toto ochorenie neobchádza ani deti a nevyhýba sa dokonca ani tehotným ženám. Trpia nimi hlavne tie, ktoré mávali migrény aj pred otehotnením. „Je ale potrebné povedať, že nie každá bolesť hlavy v tehotenstve je migréna,“ tvrdí neurologička MUDr. Silvia Mehešová.
Existujú takzvané primárne bolesti hlavy, medzi ktoré patrí aj migréna, a tie sa zvyčajne vyskytujú aj v období pred tehotenstvom. „Poznáme však aj sekundárne bolesti hlavy, a tých je počas gravidity neporovnateľne viac. Ide o bolesti sprevádzajúce ochorenia chrbtice, mozgové porážky, zápaly či nevyrovnaný tlak krvi,“ vymenúva odborníčka.
Ako vznikajú migrenózne bolesti hlavy?
Predpokladá sa, že migrenóznu bolesť hlavy spúšťa aktivácia takzvaného generátora migrény v mozgovom kmeni, najčastejšie podráždením určitých nervových zakončení v stene ciev mozgu a mozgových obalov. „Dôsledkom je rozšírenie ciev a rozvoj sterilného zápalu s vylučovaním látok, ktoré sú zodpovedné za bolesť,“ hovorí neurologička.
Mechanizmus migrenóznej bolesti je už známy, neznámou však stále ostáva presná príčina týchto často krutých bolestí hlavy. Vie sa však to, čo ju môže spustiť. Častým provokatérom sú ženské hormóny, ale aj jedlo. Čokoláda, kofeín, ktorý môže na jednej strane niekomu bolesti hlavy zmierniť, iným však migrénu vyvolá. Ešte horší vplyv mávajú tavené alebo plesňové syry, tiež alkohol. Príčinou záchvatu býva aj vyššia hladina histamínu, príliš veľa stresu, málo oddychu a spánku. Tiež zmena počasia spojená so zmenou atmosférického tlaku.
Sú príčiny migrén v tehotenstve iného pôvodu?
„Všeobecne ide o multifaktoriálne ochorenie a nie je presne možné určiť provokujúcu príčinu. Tehotným ženám ju môže spustiť už spomínaná únava, stres, kolísanie cukru v krvi či meteosenzitivita,“ hovorí doktorka Mehešová.
V tehotenstve je záchvatov menej
Petra mala migrény aj počas tehotenstva. Boli však slabšie a po prvom trimestri úplne zmizli. „Predtým mi na ne zaberali iba triptány, bez nich som sa nikam nepohla. Našťastie záchvaty boli v čase, keď som čakala syna slabšie a stačil mi na ne obyčajný paracetamol. Na pár mesiacov migrény dokonca zmizli. Bolo to pre mňa naozaj šťastné obdobie. Zrazu žiadna neznesiteľná bolesť a strach, kedy ma prekvapí. No už som porodila a po 3 mesiacoch sú migrény späť. Tajne som dúfala, že už sa nikdy neobjavia, ale čo už. Keďže už nedojčím, tak sa môžem vrátiť k silným liekom,“ hovorí Petra.
Migrénou môže budúca mamička trpieť už pred otehotnením a záchvaty počas tehotenstva len pokračujú. Tento problém sa však môže objaviť po otehotnení len tak z ničoho nič. „Teoreticky áno a stáva sa to skôr v období 1. trimestra, ale ide o zriedkavé prípady. Môže to súvisieť s kolísaním hormónov a u časti prípadov sa dá vystopovať aj genetická väzba, čiže trpia ňou príbuzní, zvyčajne ženy,“ prezrádza doktorka Mehešová a dopĺňa, že podobnú skúsenosť ako Petra zažíva počas tehotenstva väčšina migreničiek.
„Vzhľadom na to, že tieto bolesti hlavy sú zvyčajne provokované vysokými a kolísajúcimi hodnotami ženského pohlavného hormónu estrogénu, ktorý je počas tehotenstva relatívne stabilizovaný, výskyt migrén sa v tomto období paradoxne zredukuje. Stáva sa to hlavne v 2. a 3. trimestri, kedy sa počet migrén neraz zníži až o približne osemdesiat percent,“ tvrdí neurologička.
Nie všetky budúce mamy, ktoré trápi migréna, ale majú také šťastie. Takmer päť percent žien s touto diagnózou zvykne prežívať rovnako intenzívne záchvaty ako pred tehotenstvom a asi päť percent žien, žiaľ, udáva, že ich počas deviatich mesiacov trápia ešte silnejšie bolesti hlavy.
Je migréna nebezpečná?
Migrény by sa počas tehotenstva nemali podceňovať. Spájajú sa s istým rizikom. „Existujú štúdie, ktoré potvrdzujú vyššie riziko vzniku preeklampsie a predčasného pôrodu u žien trpiacich migrénou. Jednoznačná korelácia poškodenia plodu v súvislosti s migrénou však nebola štatisticky potvrdená,“ tvrdí doktorka Mehešová.
Ďalšou menej príjemnou správou je, že hoci si mnohé ženy s migrénou počas tehotenstva vydýchnu, obvykle to nie je na dlhý čas. Všetko sa do starých koľají vracia po ukončení dojčenia. „Výskyt migrén je v období dojčenia zvyčajne nízky, podobne ako počas tehotenstva. Po nástupe menštruácie sa migrény obvykle znovu objavujú v podobnej intenzite a frekvencii ako pred tehotenstvom,“ dopĺňa lekárka.
Čo vám pomôže?
Migréna patrí medzi silné až ukrutné bolestivé stavy, ktoré sa zvyčajne nedajú vydržať bez toho, aby ste užili silné analgetiká. Tehotenstvo je preto v tomto smere pre budúce mamy ťažké obdobie.
Nemajú totiž veľa možností, ako zmierniť bolesti. Nesmú užívať dlhodobú preventívnu liečbu, ani antiepileptiká či antidepresíva, ktoré sa bežne používajú na liečbu tohto problému. Musia byť opatrné dokonca aj pri rôznych bylinkových čajoch či iných doplnkoch.
Ako má teda postupovať budúca mamička s migrénou? „Triptány sú špecifickým liekom na liečbu migrény, ale počas tehotenstva ich ženy nesmú užívať. Pri bolestiach odporúčam užiť maximálne paracetamol. Ak nezaberie, v druhom rade si budúca mama môže vziať nesteroidné antiflogistiká, napríklad lieky s obsahom látky ibuprofén, diclofenac, naproxen, no siahnuť po nich môže až po prvom trimestri,“ upozorňuje odborníčka. Relatívne bezpečnými sú preparáty magnézia, napríklad aj v kombinácii s vitamínmi skupiny B, ktoré je možné užívať aj tesne pred pôrodom.
„Jednou z liečebných možností pri migréne je aplikácia botoxu. V tehotenstve je ale táto forma terapie tiež kontraindikovaná. Budúce mamy môžu vyskúšať skôr alternatívne formy liečby, vrátane fyzikálnych aj režimových,“ radí lekárka. Jednou z možností je potrieť si čelo, krk a spánky mätovým olejom, ale úľavu môžu priniesť aj studené obklady. „Proti takýmto postupom nemáme výhrady, aj keď účinnosť môže byť nízka,“ priznáva neurologička. Bolesť môže zmierniť aj oddych v tmavšej miestnosti s otvoreným oknom, pomôcť môže aj masáž krčnej oblasti alebo ak si okolo hlavy napevno uviažete šatku alebo zrolovaný uterák. Mnoho žien nedá dopusiť na aplikáciu ľadu, iným môže pomôcť teplá sprcha.
„Jednoznačnou prevenciou záchvatov počas tehotenstva je hlavne dobrá psychická pohoda, neriešenie problémových situácií a primeraný životný štýl s vyhýbaním sa rizikovým faktorom, ktoré prajú rozvoju tohto stavu,“ prezrádza MUDr. Silvia Mehešová.
Ešte vyskúšajte...
Pitný režim
Prevenciou bolestí hlavy je primeraný pitný režim. Počas dňa by ste mali vypiť aspoň 2 litre vody, ideálne v menších množstvách a častejšie. Všeobecne sa odporúča vypiť deci až dve každé dve hodiny.
Minimalizujte stres
Vyhýbajte sa rizikovým faktorom, o ktorých viete, že vám môžu spustiť bolesti. Veľa oddychujte, spite aspoň 7 až 8 hodín a do postele by ste sa mali vyberať približne v rovnaký čas. Migréna totiž nemá rada pravidelný denný režim.
Pohyb na čerstvom vzduchu
V období tehotenstva sa nemôžete venovať náročným aktivitám, postačí aj bežná chôdza. Ideálne je prechádzať sa denne aspoň 30 minút.
Užívajte horčík
Ukázalo sa totiž, že migrény môžu mať za následok aj nízku hladinu tohto minerálu v tele a aj to môže priať rozvoju tejto nepríjemnej bolesti. Vždy sa však o užívaní najprv poraďte so svojím lekárom.
Migréna nie je len silná bolesť hlavy
Väčšina migrenikov a migreničiek priznáva, že bolesti hlavy sú často neznesiteľné. Bolesť býva pulzujúca, ťahavá, bodavá a veľmi intenzívna. K tomu sa často pridáva pocit na vracanie alebo aj samotné vracanie. Bolesť môže trvať 4 až 72 hodín, v extrémnych prípadoch aj týždeň. Vtedy je už ale potrebný zásah lekára alebo aj pobyt v nemocnici a infúzna terapia.
Záchvatu môžu predchádzať špecifické príznaky. Bývajú nimi zmeny nálad, únava, spavosť, porucha koncentrácie, zvýšená dráždivosť, niekedy zvýšená chuť na nejaké jedlo. Na túto fázu sa môže naviazať aura. Vyskytuje sa u 15 až 30 percent osôb trpiacich migrénou.
Najčastejšie je zraková aura, vtedy môžete vnímať skreslené videnie s mihotajúcimi sa svetlami, ale môže mať aj podobu poruchy reči, obrny končatín na jednej strane alebo pocitu mravčenia v tejto oblasti alebo okolo úst. Po aure, alebo aj bez nej, sa prejaví bolesť hlavy.
Prečítajte si aj článok o bolestiach chrbta v tehotenstve.