Neplodnosť sa definuje ako neschopnosť počať dieťa pri pravidelnom, nechránenom pohlavnom styku v časovom horizonte dlhšom ako rok. Kedysi sa verilo, že neplodnosť je výlučne „ženská záležitosť“.
Akosi sa nepočítalo s tým, že zdravotný problém môže mať aj muž. Výskumy ale dokázali, že neplodnosť sa môže týkať rovnako mužov, ako aj žien. Zatiaľ čo u žien môže byť viacero príznakov toho, že sa niečo deje, u mužov sa vyskytuje často jediný signál – samotná neplodnosť.
Frustrácia, stres a sklamanie
Presnú príčinu neplodnosti zistí urológ alebo andrológ, špecialista, ktorý sa zaoberá mužskou neplodnosťou. Nepríjemný výsledok je pre oboch partnerov zvyčajne rovnako frustrujúci, najmä ak obaja túžia po dieťati. Našťastie, mnohé z problémov, ktoré bránia počatiu, sa už v dnešnej dobe dajú liečiť a riešiť.
1. Nízky počet spermií
Jeden z veľmi častých problémov dnešnej doby – stále klesajúci počet spermií v ejakuláte, a tým stále nižšia šanca úspešne oplodniť vajíčko. V 1 ml ejakulátu by malo byť približne 15 miliónov spermií. Ak je ich výrazne menej, hovoríme o oligospermii. Vážnejším problémom je azoospermia, kedy sa v ejakuláte nenachádza žiadna spermia a dieťatko nie je možné počať prirodzene. Azoospermia sa vyskytuje približne v 15 percentách prípadov mužskej neplodnosti.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
2. Nedostatočná kvalita spermií
Nielen počet, ale aj kvalita spermií zohráva dôležitú úlohu pri procese oplodnenia. Nedostatočná motilita (pohyblivosť spermií) či morfologické defekty môžu byť ďalším z dôvodov mužskej neplodnosti. Po 45. roku sa u mužov výrazne zhoršuje kvalita spermií. Aj na to treba pamätať pri plánovaní bábätka. Faktory ovplyvňujúce kvalitu a kvantitu spermií sú:
-
genetika: chromozómové defekty, vrodené vývojové vady;
-
životný štýl: fajčenie poškodzuje štruktúru DNA spermií. Fajčiari majú vo všeobecnosti menšiu kvalitu aj motilitu spermií. Stres, emocionálne vypätie, alkohol, návykové látky, nedostatok pohybu a nevyvážený jedálniček sa taktiež podpíšu na kvalite spermií;
-
celkový zdravotný stav: plodnosť negatívne ovplyvňujú niektoré ochorenia, ako napríklad celiakia, cukrovka, nádory, obezita a podobne;
-
sexuálne prenosné ochorenia;
-
operácia alebo poranenie v oblasti genitálií;
-
autoimunitné ochorenia;
-
nezostúpenie semenníkov;
-
hormonálne zmeny;
-
environmentálne faktory: pôsobenie pesticídov, herbicídov, ťažkých kovov a podobne;
-
vyšší vek.
3. Varikokéla
Ide o nepríjemné a boľavé rozšírenie ciev semenníkov. Toto rozšírenie vedie k zvýšeniu ich teploty, čo negatívne ovplyvňuje dozrievanie a kvalitu spermií. V niektorých prípadoch môže varikokéla viesť až k úplnej sterilite.
Tip od nás
O príčinách ženskej neplodnosti si prečítajte v článku 6 najčastejších dôvodov ženskej neplodnosti.
4. Poruchy ejakulácie
Objavujú sa azda častejšie ako poruchy erekcie. Prejavujú sa v niekoľkých formách:
-
Chýbajúca ejakulácia: označovaná aj ako suchý orgazmus. Pri nej sa ejakulát nedostáva von z tela, a teda nemôže dôjsť k oplodneniu partnerky.
-
Retrográdna ejakulácia: pri pohlavnom styku síce dôjde k vyvrcholeniu, no semeno sa nedostáva von z tela, ale do močového mechúra.
-
Erektilná dysfunkcia: neschopnosť dosiahnuť erekciu, a tým pádom aj ejakulovať. Ide o delikátny problém, o ktorom sa mužom hovorí len ťažko. Niekedy erektilnú dysfunkciu spôsobuje zdravotný stav partnera (nadváha, určitý druh liekov, diabetes), inokedy je na príčine samotná psychika. V prílišnej snahe o bábätko sa muž nechtiac dostáva do začarovaného kolotoča plánovaného milovania, ktoré frustruje oboch partnerov.
Aj Lenka má za sebou podobnú skúsenosť: „Môj partner začal mať problémy s potenciou po polroku snaženia sa o bábätko. Keď som mala plodné dni, vôbec nemal chuť na sex. Čím viac som naňho tlačila, tým viac ma odmietal. Nakoniec sme museli vyhľadať sexuológa, ktorý nám pomohol objasniť koreň problému.“ Lenkin partner s erektilnou dysfunkciou bojuje už roky. A nie je sám.
Niektoré príčiny mužskej neplodnosti je možné ovplyvniť zmenou životného štýlu, hormonálnou terapiou, medikamentóznou liečbou či operáciou. Aj samotné odhalenie príčiny vás oboch môže doviesť bližšie k vytúženému cieľu. Pri niektorých typoch diagnóz môže pomôcť asistovaná reprodukcia. Je riešením pre mnohé z párov, ktoré by ešte pred niekoľkými rokmi zostali nechcene bezdetné.
Zdroje:
MALE FERTILITY DECLINE. Extend fertility [online]. 18.07.2018 [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: extendfertility.com
Male infertility. Mayo Clinic [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: mayoclinic.org
Male infertility. Urology Health [online]. [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: urologyhealth.org
10 reasons for male infertility. Figo [online]. 31. 10. 2019 [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: figo.org
5 Common Causes of Male Infertility. IVI [online]. 31. 01. 2017 [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: ivi.uk/
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.