Myóm (leiomyóm, v angličtine sa používa výraz fibroid) je benígny tumor pochádzajúci z buniek hladkej svaloviny v maternici. Tumor, čiže nádor, znamená po latinsky opuch, väčšinou spôsobený abnormálnym rastom buniek. Benígny znamená, že nejde o rakovinu (t.z. rastie iba lokálne, nezakladá nové tumory po tele – metastázy).
Maternica je orgán zložený z veľkej časti z hladkých svalov (hladké svaly nemôžeme vôľou ovládať ako kostrové svaly). Ak sa jedna svalová bunka „rozhodne“ deliť viac ako sa patrí, tak vytvára obrovské množstvá svojich kópií a vzniká tumor – myóm. Myóm rastie expanzívne (čiže vytvára akoby guľu a odtláča ostatné tkanivá).
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Kedy sa najčastejšie objavia?
Výskyt myómov závisí od viacerých faktorov. Významným faktorom je vek. Myómy sú zriedkavé u dievčat a mladých žien, výskyt rastie s vekom. Až 70 až 80 percent žien vo veku 49 rokov má myóm na maternici. Rolu hrá aj rasa, častejší výskyt je u žien s tmavou pokožkou, vo veku 35 až 49 rokov má myóm 60 percent žien. U žien so svetlou pokožkou je to v rovnakom vekovom rozpätí zhruba 40 percent. Myóm je hormonálne závislý nádor, takže k jeho výskytu prispievajú stavy, ktoré zvyšujú expozíciu estrogénov – včasný nástup menštruácie, neskorý nástup menopauzy, obezita, nuliparita (čiže žena, ktorá neporodila dieťa), syndróm polycystických vaječníkov. Hormonálna antikoncepcia nezvyšuje riziko výskytu myómu.
Veľkosť a typy myómov
Veľkosť myómov je rôzna, od cca 1,5 cm do cca 15 cm. Celá zdravá maternica meria na dĺžku 7 cm, takže myóm môže zdvoj- až strojnásobiť veľkosť maternice. Normálne je maternica za lonovou kosťou, v extrémnych prípadoch môže myóm narásť až tak, že žena má maternicu veľkú akoby bola tehotná v termíne pôrodu. Gynekológovia popisujú veľkosť maternice pomocou tehotenských týždňov.
Myómy sa vyskytujú v maternici, ale zriedkavo sa môžu vyskytnúť aj inde (široké ligamentum, krčok maternice, vaječník, vajcovod, vagína, vulva).
Myómy podľa lokalizácie v maternici delíme na:
-
Submukózne myómysú pod sliznicou maternice. Tieto myómy môžu robiť veľké problémy napriek tomu, že nezvyknú byť veľké. Deformujú sliznicu maternice a toto môže spôsobiť silné krvácanie pri menštruácii.
-
Intramurálne myómy rastú v stene maternice.
-
Subserózne myómy rastú akoby smerom do brucha.
Zdroj: Promama
Aké problémy môžu myómy narobiť?
Väčšinou žiadne. Ak má žena malý myóm, ktorý nie je uložený tak, že deformuje sliznicu maternice, nemusí o ňom vôbec vedieť. Takéto myómy, ktoré nerobia žiadne problémy a nie sú veľké, sa nemusia nijako liečiť. Po menopauze sa zmenšia. Takže ak vám gynekológ nájde myóm pri prevencii a vy nemáte ťažkosti, naozaj s tým nemusíte nič robiť.
Čo mám na mysli pod ťažkosťami? Hlavne krvácanie, najčastejšie počas menštruácie.
Žena môže krvácať naozaj silno, niekedy až tak, že je potrebná transfúzia krvi, často majú ženy chronickú anémiu (chudokrvnosť). Intenzita krvácania vo všeobecnosti rastie s veľkosťou myómu a počtom myómov (najčastejšie ich býva viac). Ďalším symptómom je bolesť a pocit tlaku v bruchu.
Môže sa objaviť veľmi bolestivá menštruácia, bolesti pri pohlavnom styku alebo bolesť brucha mimo menštruácie. Myóm môže (ale nemusí) spôsobiť aj problém počať a donosiť dieťa. Ide hlavne o myómy submukózne, ktoré ovplyvňujú sliznicu maternice. Pri ostatných typoch myómov štúdie nie sú až také jednoznačné a je otázne, či operácia pomôže.
Ako zistíte, že máte myóm?
Veľké myómy sa dajú nahmatať cez brucho. Menšie zachytíme vaginálnym ultrazvukom. Ultrazvuk dokáže určiť veľkosť, lokalizáciu a vzťah k iným štruktúram v panve. Myóm má na ultrazvuku špecifický vzhľad. Existujú aj malígne nádory maternice (napr. myosarkóm), ale sú zriedkavé. Pokiaľ útvar na ultrazvuku vyzerá podozrivo, tak sa odporúča ísť ďalej na vyšetrenia CT a MR. Lekára musíte vyhľadať, pokiaľ máte nadmerné krvácanie, pocit tlaku, či bolesti.
Náročná liečba myómov
Mnoho výskumníkov a výskumníčok sa snaží nájsť liek na myómy, pretože skupina pacientiek je naozaj obrovská. Okrem operácie však neexistuje liečba, ktorá by vyliečila myómy. Liekmi vieme do istej miery ovplyvňovať symptómy. Pri krvácaní sa snažíme, aby bolo krvácanie menšie, resp. žiadne. Tomuto môže pomôcť hormonálne teliesko, lieky s obsahom gestagénov, alebo lieky, ktoré navodia dočasnú menopauzu. Po ukončení liečby sa príznaky vrátia. Veľké nádeje sa vkladali do lieku s názvom ulipristal, ten výborne zastavil krvácanie spôsobené myómami, o pár cm sa myómy dokonca zmenšili. Problémom je jeho toxický vplyv na pečeň, takže sa používa iba vo veľmi výnimočných prípadoch. Z nehormonálnych metód krvácanie znižuje kyselina tranexámová (na Slovensku sa, žiaľ, nepoužíva).
Hysterektómia
Invazívne metódy zahŕňajú rôznu invazivitu a prístup. Najčastejšou operáciou je hysterektómia, čiže vybratie maternice. Robí sa u žien, ktoré už neplánujú tehotenstvo, u mladých žien vtedy, keď nie je iná možnosť.
Hysterektómia vyrieši aj krvácanie, aj pocit tlaku. Podľa veľkosti maternice a iných parametrov sa operatér rozhodne, či sa maternica odstráni vaginálne, laparoskopicky, alebo klasickým chirurgickým spôsobom.
Myomektómia
Je to metóda, kedy sa odstráni iba myóm/myómy. Pokiaľ je myóm submukózny (pod sliznicou) a je malý, tak stačí hysteroskopická operácia.
Do maternice sa cez pošvu a krčok maternice vsunie kamera a malé nástroje, pomocou ktorých sa myóm odoperuje alebo odstráni tá časť, ktorá vytŕča do dutiny maternice.
Ak je myóm subserózny alebo intramurálny, tak sa môže odoperovať buď laparoskopicky, alebo klasicky. Málokedy je prítomný iba jeden myóm, väčšinou sú myómy mnohopočetné a po ich odstránení neostane takmer žiadne zdravé tkanivo. Pri každej myomektómii hrozí hysterektómia. Pacientka pred touto operáciou musí byť dobre poučená.
Po myomektómii, kedy došlo k otvoreniu dutiny maternice, alebo sa odstránilo veľa tkaniva, musí žena rodiť cisárskym rezom, pretože je zvýšené riziko, že maternica vaginálny pôrod nevydrží a praskne. Toto by mal operatér popísať pri operácii a následne ženu dobre informovať. Po vybratí myómu môže myóm narásť znovu.
Iné možnosti liečby
Ďalšími možnosťami liečby sú embolizácia maternicovej artérie a MR-HIFU (Magnetic Resonance High Intensity Focused Ultrasound). Embolizácia maternicovej artérie je intervenčná rádiologická metóda, kedy sa do maternicových ciev vstreknú častice, ktoré obmedzia prietok krvi v maternici, teda aj v myómoch. Myómy sa zmenšia. Pre ženy, ktoré ešte plánujú tehotenstvo, je lepšou voľbou myomektómia.
MR-HIFU je metóda, kedy sa využíva teplo na deštrukciu myómu pod kontrolou MR. Metóda je drahá a zákrok trvá dlho, nie je široko využívaná.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok o bunkových zmenách na krčku maternice.
Myómy a tehotenstvo
Väčšinou nerobia myómy žiadne problémy. Závisí to však aj od toho, kde je myóm a aký je veľký. Je normálne, že počas tehotenstva narastú, po tehotenstve sa zmenšia, ale nezmiznú. Pokiaľ myóm netvorí pôrodnú prekážku, je vhodný vaginálny pôrod. Tehotné s myómom majú väčšie riziko cisárskeho rezu, predčasného odlúčenia placenty, nepokračujúceho pôrodu, plod v polohe koncom panvovým, predčasný pôrod a popôrodné krvácanie.
Ale znova opakujem, u väčšiny žien to nerobí žiadne problémy. Myómy sa vyskytujú u veľmi veľkej skupiny žien. Sú to benígne nádory, takže to nie je rakovina. Pokiaľ sú malé a nerobia problémy, stačí ich iba sledovať. Pokiaľ sú veľké, alebo spôsobujú silné krvácanie, bolesť, tlak, tak je na mieste medicínska intervencia.
Zdroje:
BEHANDLINGSÖVERSIKTER A-Ö Myom. Internetmedicin.se [online]. 2019 [cit. 2021-04-14]. Dostupné z: internetmedicin.se
CORTON, Marlene et al. Williams Obstetrics 24/E. 24. McGraw-Hill Education / Medical; 24th edition, 2014. ISBN 978-0071798938.
HOFFMAN, Barbara et al. Williams Gynecology. 4. McGraw-Hill Education / Medical, 2020. ISBN 978-1260456868.
Oral contraceptive use and uterine leiomyoma risk: a meta-analysis based on cohort and case–control studies. Springer Link [online]. 2013 [cit. 2021-04-14]. Dostupné z: link.springer.com
Uterine artery embolization. Mayo Clinic [online]. 2019 [cit. 2021-04-14]. Dostupné z: mayoclinic.org
Autorka: MUDr. Denisa Marcišová
Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.
“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.