Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Mýty a fakty o vzniku a prevencii rakoviny

mýty o rakovine
Okolo rakoviny koluje množstvo mýtov a poloprávd, ktoré zbytočne vyvolávajú strach a zmätok. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine 4. februára sme sa pozreli na tie najčastejšie.
mýty o rakovine
V článku si prečítate:

Mýtus: Rakovina je nákazlivá

Fakt: Rakovina nie je nákazlivá choroba. Vzniká nekontrolovateľným delením poškodených buniek v tele, nie prenosom z človeka na človeka.

Jedinou výnimka sú niektoré onkogénne vírusy ako HPV alebo hepatitída B a C, ktoré zvyšujú riziko určitých typov rakoviny. Tieto vírusy sa však šíria len intímnym kontaktom alebo krvou, nie bežnou komunikáciou.

0 %
Príspevok

Prispejeme 50 % z ceny na každú dávku vakcíny Cervarix alebo Gardasil 9 deťom od 15 rokov, až do dovŕšenia 18. roku.

Mýtus: Cukor živí rakovinu a zhoršuje priebeh ochorenia

Fakt: Neexistuje dôkaz, že konzumovanie cukru zrýchli rast existujúcej rakoviny. Všetky bunky v tele potrebujú na prežitie cukor (glukózu), nielen tie rakovinové.

Naopak, veľa cukru môže viesť k priberaniu a obezite, čo je rizikový faktor pre vznik rakoviny. Ak teda chcete znížiť riziko, vyhýbajte sa sladkým nápojom a jedlám.

Mýtus: Smartfóny a elektrické vedenie spôsobujú rakovinu

Fakt: Žiarenie z mobilov a elektrického vedenia patrí medzi neionizujúce žiarenie s nízkou energiou. Na rozdiel od ionizujúceho žiarenia ako röntgen, nespôsobuje poškodenie DNA, ktoré by mohlo viesť k rakovine.

Doterajšie rozsiahle štúdie nepreukázali zvýšené riziko nádorov mozgu ani iných typov rakoviny v súvislosti s používaním mobilných telefónov či bývaním v blízkosti vysokonapäťového vedenia. Ale ak máte obavy, nenechávajte si smartfón a elektronické zariadenia pri posteli. 

Mýtus: Niektoré bylinky dokážu vyliečiť rakovinu

Fakt: Doteraz sa v žiadnych poriadnych výskumoch na ľuďoch nepotvrdilo, že by rastlinné lieky vedeli rakovinu liečiť alebo jej predchádzať. Keď niekto sľubuje zázraky vďaka nejakým bylinkovým alebo ovocným výťažkom, môže to ľuďom dať falošnú nádej. A ak ich to odradí od normálnej liečby u lekára, môžu tak prísť o drahocenný čas.

Zopár štúdií vraj naznačuje, že niektoré čínske bylinky by pacientom mohli pomôcť žiť dlhšie, mať menej vedľajších účinkov z liečby a znížiť riziko, že sa im rakovina vráti – hlavne ak ich berú popri bežnej liečbe.

Problém je, že mnohé z týchto štúdií sú len v čínštine. Neuvádzajú presne, aké byliny použili a chýbajú aj detaily o postupe. Preto je ťažké posúdiť ich spoľahlivosť.

Mýtus: Ak mal niekto v rodine rakovinu, určite ju dostanem tiež

Fakt: Obavy nie sú na mieste. Hoci existujú isté genetické mutácie, ktoré sa dedia a zvyšujú riziko rakoviny, týka sa to len asi 5 – 10 % prípadov. Tieto mutácie sa týkajú najmä rakoviny prsníka, vaječníkov, hrubého čreva a prostaty.

Väčšina rakovín vzniká náhodnými zmenami v génoch počas života vplyvom prostredia a životného štýlu. Dokonca aj v rodinách s výskytom dedičných mutácií zdravý životný štýl a pravidelné preventívne prehliadky výrazne znižujú riziko. Treba o tom vedieť a konať, no netreba žiť v strachu. 

Mýtus: Ak v našej rodine nikto rakovinu nemal, nehrozí ani mne

Fakt: Len malé percento rakovín je čisto dedičných. Každý človek má určité riziko vzniku rakoviny, bez ohľadu na rodinnú anamnézu. S pribúdajúcim vekom sa toto riziko zvyšuje.

Čím sme starší, tým väčšia je šanca, že sa v našom tele vytvoria chyby v DNA, z ktorých sa môže vyvinúť rakovina. Zhruba 30 % všetkých prípadov rakoviny sa pripisuje zlej životospráve

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.

Mýtus: Antiperspiranty a dezodoranty spôsobujú rakovinu prsníka

Fakt: Žiadna vedecká štúdia doteraz nenašla presvedčivú súvislosť medzi používaním antiperspirantov či dezodorantov a zvýšeným rizikom rakoviny prsníka.

Špekulovalo sa síce, že tieto produkty obsahujú potenciálne škodlivé látky ako soli hliníka či parabény, ktoré sa môžu vstrebávať cez pokožku. No výskum spojitosť s rakovinou nepotvrdil. Ak vám napriek tomu tieto zložky prekážajú, môžete si vyberať prírodné produkty bez nich. 

Mýtus: Stres spôsobuje rakovinu

Fakt: Hovorí sa, že stres je tichý zabijak. Doterajší výskum však nepreukázal priamu súvislosť medzi stresom a vznikom rakoviny.

Chronický stres môže viesť ľudí k fajčeniu, prejedaniu sa, pitiu alkoholu či nedostatku pohybu. A to sú ovplyvniteľné rizikové faktory, ktorým sa treba vyhýbať aj bez stresu. Stres naviac oslabuje imunitu, ktorá hrá dôležitú úlohu v prevencii rakoviny. 

4. február je dňom, kedy by sme mali byť k sebe úprimní

Zázračná pilulka proti rakovine neexistuje. Existujú však overené spôsoby, ako riziko výrazne znížiť:

Ak my sami neurobíme maximum pre svoje zdravie, ťažko ho bude niekto robiť za nás. Buďme preto k svojmu telu ohľaduplní a doprajme mu to najlepšie. 

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.