Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Mýty a pravdy okolo popôrodnej inkontinencie

novorodenec drziaci malicek mame

Inkontinencia po pôrode alebo nedobrovoľný únik moču. Téma, okolo ktorej, napriek tomu, že je stále spoločenským tabu, vzniklo veľa mýtov. Čo je pravda a čo omyl? Prezradíme vám.

novorodenec drziaci malicek mame

1. Mne inkontinencia nehrozí. Mám len tridsať.
- Mýtus

Nedobrovoľným únikom moču trpia najmä ženy po štyridsiatompiatom roku. Pravdepodobne to súvisí s hormonálnymi zmenami v období klimaktéria. V súčasnosti sa však tento trend začína meniť. „Čoraz častejšie obťažuje aj mladé ženy po tridsiatke, najmä tie, ktoré už rodili,“ tvrdí gynekologička MUDr. Barbara Spodniaková z Via Clinic v Bratislave. Príčinou sú hlavne komplikovanejšie pôrody, pri ktorých sa použije vákumextraktor, čiže kliešte. 

Ďalším faktorom, ktorý môže prispieť k rozvoju inkontinencie v mladosti, je aj narodenie hmotnostne ťažších detí. A tiež nadváha, no i niektoré chronické ochorenia ako chronická obštrukčná choroba pľúc, priedušková astma či cukrovka, ktorá už čoraz častejšie postihuje aj mladších ľudí. Spúšťačom môže byť aj oslabené svalstvo panvového dna, ale tiež časté infekcie močových ciest,“ vymenúva lekárka.

2. Ja sa úniku moču obávať nemusím. Pravidelne cvičím vo fitku.
- Môže to pomôcť, ale ...

Pri bežnom tréningu si môžete posilniť panvové dno, no len vtedy, ak ho pri pohybových aktivitách aktívne zapájate. Znamená to, že pri cvičení zároveň napínate, chvíľu podržíte a potom uvoľníte aj močový, pošvový a análny zvierač. Ak to nerobíte, posilňovanie vo fitness centre vás pred inkontinenciou zrejme neochráni.

Zdroj: pexels.com

3. Od inkontinencie ma uchráni, ak budem vždy pri cikaní zadržiavať moč.
- Mýtus

Zdravé ženy by niečo také nemali robiť vôbec. Takéto chvíľkové zadržiavanie moču by totiž mohlo skončiť aj zápalom močových ciest. Ak už ale máte problémy s inkontinencou, močenie môžete párkrát na chvíľku zadržať. Nečakajte však od toho zlepšenie vášho stavu. Skôr vám to pomôže lokalizovať svaly panvového dna. Vďaka tomu ich potom budete vedieť správne zapájať pri cvičení, ktoré je dôležitou súčasťou liečby. 

4. V poslednom čase mi zo sekundy na sekundu treba cikať. Je to také náhle, že ledva dobehnem na toaletu. Myslím si, že to súvisí s pôrodom a zakrátko budem v poriadku.
- Nepravda

Žiaľ, daný problém už zvykne byť prvý príznak inkontinencie. Nečakajte na zázrak, ale radšej sa čo najskôr objednajte na vyšetrenie. Za týchto okolností môže byť ochorenie iba v začiatočnom štádiu. Vtedy býva terapia jednoduchšia a rýchlejšia. Život sa vám vďaka nej môže rýchlo vrátiť do starých koľají a vy si nebudete musieť pred odchodom z domu redukovať pitný režim.

5. Občas mi malé množstvo moču unikne. Zrejme za to môže začínajúci sa zápal močových ciest. Dám si brusnice a k lekárovi pôjdem, až keď sa to zhorší.
- Nesprávny postoj

Nie, pravdepodobne nejde o zápal močových ciest. Pri ňom by ste pociťovali aj pálenie pri močení alebo bolesť v podbrušku. Ak tieto príznaky chýbajú, tieto problémy môžu svedčiť skôr o začínajúcej sa inkontinencii.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Neliečte sa však sama; urologický čaj alebo brusnice vám nepomôžu. Namiesto toho radšej čo najskôr vyhľadajte lekára.

Inkontinenciou je postihnutých takmer štvrť milióna Sloveniek. K odborníkovi sa však vyberie menej ako 5 % z nich. Mnoho žien, žiaľ, vyčkáva, no vtedy hrozí, že sa ich stav zhorší a liečba bude dlhšia aj náročnejšia. V niektorých pokročilých prípadoch už potom neraz pomôže iba operačný zákrok,“ prezrádza MUDr. Spodniaková.

Zdroj: pexels.com

6. Na vyšetrenie nepôjdem. Aj tak mi lekár poradí iba posilňovanie panvového dna. 
- Mýtus

Ak s týmto problémom vyhľadáte odborníka, čaká vás hlavne podrobný rozhovor a vyplnenie špecializovaných dotazníkov, ktoré pomôžu pri diagnostike inkontinencie. „V rámci anamnézy zisťujeme, ako sa inkontinencia prejavuje a kedy sa objavili prvé príznaky. Tiež je dôležité poznať okolnosti, pri ktorých nastane nechcený únik, ako často a v akom množstve moč uniká. Pýtame sa aj na to, či je prítomné nutkanie na močenie, či je žena schopná sa vedome vymočiť a aké množstvo moču pri malej potrebe vylúči. Zaujíma nás aj to, či má pocit úplného vyprázdnenia mechúra,” prezrádza gynekologička.

Okrem zberu informácií o vašom probléme podstúpite aj gynekologické vyšetrenie, vrátane ultrazvuku a komplexného rozboru moču. V niektorých prípadoch je nutné takzvané urodynamické vyšetrenie, ktoré pomôže odhaliť funkčný stav močových ciest a špecifikovať typ inkontinencie.

7. Prejde to samo.
- Nepravda

Žiaľ, len tak z ničoho nič inkontinencia nezmizne. Potrebujete liečbu. V prvých štádiách ochorenia vám pravdepodobne odporučia konzervatívne liečebné postupy, ktoré sú veľmi účinné. „Ide hlavne o rehabilitáciu, čiže špeciálnu liečebnú gymnastiku na posilnenie panvového dna. Tú kombinujeme s užívaním liekov,“ prezrádza doktorka Spodniaková.

Pri liečbe inkontinencie sa zvykne využívať aj psychoterapia, no pomôže aj úprava životosprávy, redukcia hmotnosti či zmena pracovného prostredia. „K ďalším možnostiam patrí aj elektrostimulácia panvového dna a takzvaná reedukácia močového mechúra. Pri nej sa žena vedome učí potláčať nadmernú aktivitu močového mechúra,“ hovorí odborníčka.

8. V niektorých prípadoch pomôže iba operácia.
- Pravda

Pri ťažších inkontinenciách stresového typu konzervatívne metódy zvyčajne nepomôžu, vtedy je už často potrebný chirurgický zákrok. „Pri ňom sa obnovujú porušené miesta v oblasti močovej rúry, napríklad zavedením takzvaných pások pod ňu. Pomáha aj aplikácia sklerotizujúcich látok do miesta, kde je nedostatočný zvierač okolo močovej trubice. Obe metódy doslova prispejú k udržaniu moču v močovom mechúre,” dopĺňa doktorka Spodniaková. 

Zdroj: pexels.com

9. Nechce sa mi cvičiť. Budem brať lieky a môj stav sa určite upraví.
- Mýtus

Len lieky nestačia, v prvom rade potrebujete posilniť panvové dno, čo však bez cvičenia nepôjde. Cvičiť by ste mali pravidelne, spočiatku aj niekoľkokrát denne. Len tak sa môže dostaviť zlepšenie stavu. Pomôže vám napríklad 8 špeciálnych cvikov nižšie, ktoré môžu nielen zlepšiť váš stav, ale sú tiež účinnou prevenciou inkontinencie.

„Pri tomto cvičení sa žena učí vedome a aktívne ovládať aj sťahovať svaly panvového dna, čím predchádza vzniku nepríjemného problému,“ objasňuje doktorka. Cvičiť by ste ale mali nielen vtedy, keď sa chcete vyhnúť spomenutým ťažkostiam, ale aj po ich prepuknutí. 

10. Panvové dno si začnem posilňovať až po päťdesiatke. Cvičiť skôr je zbytočné.
- Mýtus

Ak nechcete na vlastnej koži spoznať, čo je to inkontinencia, začnite s pravidelným tréningom panvového dna. A to napriek tomu, že máte len dvadsaťpäť. Je to najúčinnejšia prevencia tohto nepríjemného problému.

11. Začal mi po troške unikať moč pri kašli. Budem sama cvičiť doma a všetko sa upraví.
- Môže sa to stať

Pomôcť vám môže nielen špeciálnych 8 cvikov, ale aj Kegelove cviky alebo cvičenie podľa Mojžišovej. Panvové dno si môžete posilňovať i v domácom prostredí, no najlepšie by bolo naučiť sa tieto cviky najskôr pod dohľadom fyzioterapeuta.

Aby cvičenie naozaj pomáhalo, musí byť správne vykonávané. Keď si žena s pomocou odborníka osvojí správnu techniku, môže takto cvičiť aj doma,“ hovorí fyzioterapeutka Barbora Mlynková z Via Clinic. Vďaka tomu sa váš stav môže upraviť. A neprestávajte ani vtedy, keď sa všetko vráti do normálu. Je možné, že bez cvičenia by sa problémy po čase znovu objavili.

12. Dá sa vyliečiť.
- Pravda

„Je to veľmi individuálne a všetko závisí od typu inkontinencie, no drvivej väčšine žien vieme pomôcť. Návštevu lekára by však nemali dlho odkladať, je to zbytočné trápenie,“ upokojuje MUDr. Barbara Spodniaková.

Ako cvičiť proti inkontinencii? Prinášame vám 8 cvikov, ktoré vám môžu pomôcť, ale sú aj účinnou prevenciou inkontinencie.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.