Ako postupovať pri dopravnej nehode na diaľnici?
Diaľnice sú platené cestné komunikácie a rovnako ako na všetkých cestách, aj na nich sa môžu odohrať dopravné nehody. Tieto dopravné nehody sú pritom väčšinou oveľa vážnejšie, keďže autá sa pohybujú vo vyšších rýchlostiach.
Okrem klasického PZP vám pri nehode na diaľnici môže pomôcť aj havarijné poistenie. Ak k takejto nehode dôjde, je dôležité vedieť ako postupovať, aby ste situáciu rýchlo vyriešili.
V prvom rade je dôležité vedieť rozdiel medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou. Nehoda je v zákone charakterizovaná ako udalosť, kde k dôjde k smrti, zraneniu osoby, prípadne poškodeniu vozidla , cestnej komunikácie alebo verejného zariadenia, či k úniku nebezpečnej látky. Vyčíslenie škody pritom musí prevyšovať jedenapolnásobok väčšej škody. V prípade nehody je nutné privolať na miesto policajnú hliadku.
Škodové udalosti sa môžu riešiť aj bez prítomnosti policajta a riešia sa cez poistenie auta.
Po privolaní hliadky v prípade nehody, je potrebné auto zabezpečiť a vyjsť z neho iba pokiaľ na sebe máte oblečený bezpečnostný odev. Toto pravidlo sa týka všetkých pasažierov.
Umiestnenie výstražného trojuholníka je na diaľnici nutné vo vzdialenosti sto metrov k okraju vozovky. Po príchode hliadky je potrebné preukázať svoju totožnosť a tiež podrobiť sa dychovej skúške.
Náhrada škody pri nehode sa rieši prostredníctvom PZP, ktoré je povinné pre všetkých vodičov na Slovensku. PZP slúži na úhradu škody druhého účastníka nehody, ktorému bola spôsobená škoda.
Havarijné poistenie má výhodu vo vyplatení škody na vašom vlastnom vozidle, ktorá vznikla v rámci dopravnej nehody.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
Poruchy na vozidlách na diaľnici
Okrem nehôd je častým problémom na diaľnici aj porucha vozidla, najčastejšie sa jedná o defekt, ale môže ísť o akúkoľvek poruchu. Ak sa do takejto situácie dostanete, potrebné je presunúť sa s autom na odstavnú plochu, kde môžete problém vyriešiť.
Takéto plochy sú značené a predstavujú bezpečné miesto, na rozdiel od rýchlej premávky na diaľnici. Ideálne je zabezpečiť si pomoc, prípadne problém vyriešiť – napríklad v prípade defektu.
Pokiaľ sa vám nepodarí dostať sa na odstavnú plochu, pretože auto je nepojazdné, postup je podobný ako pri nehode. Je potrebné zapnúť výstražnú funkciu smerových svietidiel a obliecť si reflexné vesty. Najlepšie je pohybovať sa čo najďalej od cestnej komunikácie a tiež je potrebné za vozidlo umiestniť výstražný trojuholník.
Motoristi majú pre prípad problémov k dispozícii aj bezplatnú linku Diaľničnej patroly, no môžete volať aj políciu alebo správcu komunikácie.
Zostávať v aute počas čakania na pomoc je veľmi nebezpečné! Auto treba opustiť a dostať sa do bezpečnej zóny za zvodidlá. Problémy na diaľnici často vyrieši klasické poistenie auta alebo havarijné poistenie.
Pokiaľ sa vyskytnú tragické nehody alebo iné vážne formy škôd, je potrebné upovedomiť o tom políciu a postupovať tak, aby ste zabezpečili vlastnú bezpečnosť. Vždy je potrebné zachovať si chladnú hlavu a uvažovať logicky nad jednotlivými krokmi.