Ktoré „prešľapy“ vo výchove dokážu narobiť najviac škody?
Neustále porovnávanie
Nech je vaša ratolesť akákoľvek, vždy sa nájde dieťa, ktoré bude šikovnejšie, poslušnejšie či inteligentnejšie. No platí to aj opačne. Na svete sú aj deti, ktoré nevynikajú v činnostiach, ktoré vaše dieťa zvláda ľavou zadnou.
Porovnávanie so súrodencami, spolužiakmi alebo deťmi vašej kamarátky nič dobré neprinesie. Namiesto sústredenia sa na jeho nedostatky prepnite pozornosť na jeho prednosti. Každé dieťa je originál, ktorý má v sebe ukrytý poklad. Len ho treba objaviť.
Nálepkovanie
Dajte si ruku na srdce a skúste si spomenúť, kedy ste naposledy niečo rozbili alebo vyliali. Nie je to tak dávno, však? Keď sa vám to stane, pozbierate sklo, utriete dlážku a budete sa snažiť, aby sa nikomu nič nestalo. Dieťa často pri drobných nehodách čelí neprimeranej kritike: „Nemôžeš si dávať väčší pozor?! Pozri, aké si nemehlo!“ Takáto reakcia znižuje sebavedomie i dôstojnosť dieťaťa. Oveľa väčší prínos bude mať dieťa z toho, keď mu ukážete, akým spôsobom môže riešiť vzniknutú situáciu. Určite mu to pomôže oveľa viac než kritika.
Nálepkovanie je nevhodné aj v „pozitívnych“ situáciách. Hoci to myslíte dobre, zbytočne tým dieťa zaťažíte neprimeranou zodpovednosťou a filtrom, cez ktorý sa môže vnímať a uspokojiť sa s kategóriou, do ktorej je zaradené („on je taký dobrák“, „ty si slniečko“, „si veľmi šikovný chlapček“).
Priveľké nároky
To, čo je pre dospelých úplná samozrejmosť, môže v dieťati vzbudzovať obrovský strach. Karolíne veľmi pomohlo pozrieť sa na to, čo sa deje, z dcérinho uhla pohľadu: „Naša osemročná Ester trpela niekoľko nocí nespavosťou. Bolel ju žalúdok, stále bola smutná. Najprv mi nechcela prezradiť, čo sa deje. Až naveľa z nej vyšlo, že sa bojí ísť sama do obchodu, ktorý je od nášho domu vzdialený 300 metrov. Raz, keď som ju poslala na drobný nákup, zablúdila a odvtedy sa tam bojí chodiť sama. Bála sa mi to povedať, aby som sa na ňu nehnevala,“ priznáva mamička.
Spočiatku na dcéru tlačila: „Vravela som jej, že je už veľká, nie je žiadne malé decko. Pripomínala som jej, koľko vecí som v jej veku sama zvládala. Potom som si uvedomila, že každý má svoju dĺžku kroku. S dcérou som išla párkrát do obchodu, ukazovala som jej záchytné body. Veľa sme sa rozprávali o tom, ako nepodliehať panike. Po troch týždňoch sa do obchodu vypýtala sama. Zvládla to výborne,“ dodáva Karolína.
Raz tak, potom inak
Pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali. Preto ak dieťaťu stanovíte hranice, pokúste sa na nich trvať. Pokiaľ raz budú platiť a potom nie, dieťa si to všimne a čoskoro to začne zneužívať. V skutočnosti sú hlavným pilierom výchovy. Ak chýbajú hranice, výchova vám začne prerastať úplne cez hlavu, čo rozhodne nepotrebujete.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Absencia lásky
Rodičia, ktorí boli vychovávaní prísne, majú občas problém prejaviť lásku. Zuzana, ktorá má už sama dospelé deti, vysvetľuje svoj postoj: „Lásku som nikdy nedávala deťom najavo. Starala som sa o to, aby mali čo jesť, aby boli čisté a aby z nich vyrástli slušní ľudia. Keď ma dcéry chceli objať, ihneď som ich od seba striasala. Bála som sa, že ich rozmaznám. Keby som mala vrátiť čas, vychovávam ich s väčšou láskou. Medzi nami je dosť veľká citová priepasť. Myslím si, že ja sama mám na tom nemalý podiel,“ priznáva.
Pri nastavení zdravých hraníc sa nemusíte báť rozmaznania dieťaťa. Láska a pravidlá idú ruka v ruke. Sú tou najlepšou esenciou efektívneho rodičovstva.
Prečítajte si aj článok o tom, ako komunikovať s deťmi bez trestov.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.