Tehotenské nevoľnosti (občas nazývané rané nevoľnosti súvisiace s raným obdobím tehotenstva) trápia v prvom trimestri približne 70 percent žien. Často práve tento signál vyvolá pozornosť okolia, a vy sa tak pravdepodobne nevyhnete otázke, či čakáte bábätko. Na rané nevoľnosti viac či menej zaberajú rôzne ľudové recepty. Toto sú najefektívnejšie z nich:
-
zázvorový čaj: môžete ho ochutiť medom či citrónom;
-
raňajky v posteli: na nočný stolík si prichystajte niečo malé na zahryznutie;
-
menšie porcie: jedlo si rozdeľte do menších porcií a skúste zjesť aspoň trošku, aj keď nemáte chuť;
-
citrónová šťava: pridajte si pár kvapiek do vody alebo čaju;
-
vitamín B6: nájdete ho vo výživových doplnkoch;
-
dostatok tekutín: aspoň 8 pohárov čistej vody denne, prípadne sem-tam aj hlt koly.
Únava
S únavou sa tehotné ženy stretávajú najmä v prvom trimestri. Ak s ňou bojujete aj vy, vyskúšajte pár tipov:
-
Zvoľte si správnu polohu. Ako sa vyspíte, taký budete mať deň. Najbezpečnejšia poloha na spanie je podľa odborníkov na ľavom boku. Vo vyšších štádiách tehotenstva vám so správnou polohou pomôže aj tehotenský vankúš.
-
Cez deň si zdriemnite. Aj 15-minútový spánok počas dňa vám dodá viac energie, než ďalšia šálka kávy.
-
Prechádzka na čerstvom vzduchu. Chôdza je pre vás úplne ideálnym druhom pohybu. Prechádzku nevynechávajte, von sa vyberte vždy, keď je to čo len trochu možné.
-
Dodržujte pravidelný režim dňa. Neponocujte, potrebujete oddychovať. Vyvíja sa vo vás nový život!
Krvácajúce ďasná
Hormonálne zmeny môžu spôsobiť, že v tehotenstve vám môžu začať krvácať ďasná a na zuboch sa bude vytvárať zubný povlak. Objednajte sa k zubárovi na preventívnu prehliadku a nezabudnite ani na pravidelnú dentálnu hygienu. Pravidelne si čistite zuby a vylúčte rafinovaný cukor. Ak vás trápi tehotenská nevoľnosť, umyte si zuby vždy aj po zvracaní.
Opuchy končatín
„Pred tehotenstvom som vyzerala ako modelka. Teraz som v 6. mesiaci a ruky a nohy pripomínajú valček na cesto,“ smeje sa Irena, ktorej sú opuchy dôverne známe. V tehotenstve vaše telo zadržiava viac vody. Opuchy môžete zmierniť viacerými spôsobmi:
-
zvýšeným pitným režimom;
-
pravidelným oddychovaním: aj dlhé státie sa môže podpísať na vzniku opuchov;
-
polohovaním: vyložte si nohy tak, aby ste ich mali vyššie ako hlavu;
-
znížte príjem sodíka a kofeínu.
Opuchy končatín, ktoré sú sprevádzané bolesťou hlavy, zvýšeným tlakom a rozmazaným videním, môžu byť príznakom preeklampsie. Ak sa u vás vyskytnú tieto symptómy, lekára vyhľadajte čo najskôr!
Návaly tepla
Teplo, teplo, horúco! Hormóny majú na svedomí nielen výkyvy nálad v tehotenstve, ale aj návaly tepla. Zmierniť ich môžete častým vetraním, nosením priedušného oblečenia či vlažnou sprchou.
Pálenie záhy
Tento symptóm nie je síce nebezpečný, avšak budúcu mamu dokáže nepríjemne potrápiť. Pálenie záhy sa môže prejaviť najmä po ťažkom a mastnom jedle. Pomôcť vám môže pozorovanie vlastného tela. Sledujte, ktoré jedlá vám robia zle a vyhnite sa hltavému jedeniu. Posledné jedlo si doprajte najneskôr dve hodiny pred spaním. Viac o tom, ako zmierniť príznaky pálenia záhy, si môžete prečítať v našom článku.
Zápcha
V tehotenstve sa zvyšuje hladina progesterónu, čo sa môže podpísať aj na zažívacích ťažkostiach. Stretáva sa s ňou 16 až 39 percent tehotných žien. Okrem hormonálnych zmien ju môžu spôsobovať výživové doplnky s obsahom železa, sedavý životný štýl, konzumácia nezdravých jedál, dokonca aj rastúci plod, ktorý tlačí na črevá. Tak teda, čo s tým?
-
Dodržujte pitný režim. Rada, ktorú opakujeme často. Dostatočný príjem tekutín skutočne dokáže eliminovať viacero tehotenských nepríjemností.
-
Zvýšte príjem vlákniny. Dostatok zeleniny, ovocia a pestrý jedálniček vám pomôžu vyhnúť sa nepríjemnostiam spojeným so zápchou.
-
Dostatok pohybu zabezpečí pohyblivosť tráviaceho traktu.
Pokiaľ sa rôzne nepríjemnosti sprevádzajúce vaše tehotenstvo stupňujú, prekonzultujte ich s lekárom. Môžu byť príznakmi závažnejšieho zdravotného problému.
Zdroje:
BELLEFONDS, COLLEEN, 2020. “7 Tips for Fighting Fatigue.” What to Expect. 2020. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z whattoexpect.com
GALAN, NICOLE. 2019. “Constipation in Pregnancy: Causes, Treatments, and Home Remedies.” February 6, 2019. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z medicalnewstoday.com
Lee, Noel M., and Sumona Saha. 2011. “Nausea and Vomiting of Pregnancy.” Gastroenterology Clinics of North America 40 (2): 309–34. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z https://doi.org/10.1016/j.gtc.2011.03.009
OLSON, REGAN. 2019. “Pregnancy: Can Fatigue Be a Sign of a Health Problem? | Banner.” 2019. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z bannerhealth.com
VILLINES, ZAWN. 2020. “Heartburn during Pregnancy: Causes and Treatments.” April 29, 2020. [cit. 2022-01-12]. Dostupné z medicalnewstoday.com
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.