Ergonomický nosič
Nosiť plačúce bábätko iba v náručí? Čoskoro si nebudete cítiť ruky. Skúste si pre drobca zaobstarať ergonomický nosič, ktorý vám uľahčí nosenie. Vďaka nemu bude bábätko cítiť tlkot vášho srdca, ľahšie sa upokojí, aj zaspí. Deväť mesiacov ste ho nosili pod srdcom, v nosiči zažije podobný pocit. Na trhu nájdete nosiče aj s novorodeneckou vložkou, ktorá pomáha fixovať bábätko. Môžete vyskúšať aj nosenie v šatke, viazanie šatky si ale vyžaduje trošku cviku.
„Na nosič nedám dopustiť. S maličkou sme si užili prechádzky. Chodila som s ňou na túry a na také miesta, kam by som sa nedostala s kočíkom,“ tvrdí Majka, ktorá si nosenie zamilovala.
Detský kočík
Alfa a omega (takmer) každej mamy. Aj v prípade, že sa rozhodnete bábätko výlučne nosiť, je dobré mať aj hlboký kočík, ktorý vám bude slúžiť ako poistka. Do kočíka nemusíte vložiť všetky úspory, pretože sa môže stať, že bábätko bude mať naň iný názor: „Kúpila som luxusný retro kočík, ktorý bol jednoducho nádherný. Manželovi pri pohľade na cenu skoro vyskočili oči z jamôk. Nakoniec som ho prehovorila. Synček v ňom bol až dvakrát. Plakal o dušu a ja som nemala chuť nechávať ho tam nasilu,“ spomína Janka na svoj zážitok.
Ak neviete, ktorý kočík je pre vás ten naj, ukážeme vám, podľa čoho ho vyberať.
Vankúš na dojčenie
Či dojčíte, alebo bábätko kŕmite umelým mliekom, vankúš na dojčenie určite využijete. Zabezpečí vám obom komfort pri papaní. Dojčiaci vankúš si pochvaľujú aj mamy, ktoré rodili sekciou. Oddelí bábätko od boľavej jazvy.
Odsávačka hlienov
Keďže bábätko ešte nevie dýchať ústami, plný noštek ho dokáže poriadne potrápiť. Hlieny šikovne a bezbolestne vysajete odsávačkou hlienov. Na trhu nájdete niekoľko druhov:
-
ručné;
-
elektrické;
-
odsávačky na vysávač.
Najmä posledný tip vyzerá hrôzostrašne a u mnohých mamín vyvoláva rôzne obavy. Odsávanie soplíkov je však bezpečné a bábätku sa po odsatí viditeľne uľaví.
Sterilizátor dojčenských fliaš
Pokiaľ bábätko výlučne nedojčíte, oceníte aj túto praktickú pomôcku. Pravidelná sterilizácia dojčenských fliaš je krok, ktorý sa nesmie prekročiť. Inak by sa fľaša mohla stať zdrojom choroboplodných baktérií, ktoré ohrozujú tráviaci aj imunitný systém bábätka. Sterilizátor vám môže ušetriť množstvo času: „Spočiatku som fľaše a cumlíky vyvárala v hrnci, tak, ako mi to poradila moja mamina,“ spomína Silvia. „Nikdy sa mi pekne nevysušili, ostávali na nich nepekné fľaky. Kúpa parného sterilizátora bola pre mňa v materstve tá najlepšia investícia,“ dodáva.
Niektoré sterilizátory majú v sebe aj funkciu ohrievača umelého mlieka, vďaka ktorému umelé mlieko pripravíte za pár minút.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok Ortopedička radí: Na vankúš a pomáhanie do sedu bábätka zabudnite.
Z každého rožku
Medzi ostatné vecičky, ktoré uľahčia starostlivosť o bábätko, mamičky uviedli:
-
vlhčené utierky: oceníte ich širokospektrálne použitie, dajú sa zohnať aj v ekologickej verzii;
-
krém na zapareniny;
-
penová podložka na hranie;
-
nepremokavá plachta do postieľky;
-
monitor dychu;
-
detská pestúnka;
-
prebaľovací pult;
-
bavlnené plienky: stačí pár kúskov, ktoré využijete pri kŕmení bábätka.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.