Ján Gúgh: Vtáčí atlas
(vydavateľstvo Egreš)
S knižkami o vtáctve sa v poslednej dobe roztrhlo vrece, no takmer všetky sú prekladové. Znamená to, že operencov z knižky môžete v našej prírode hľadať márne. S Vtáčím atlasom z vydavateľstva Egreš vám to nehrozí, pretože v ňom nájdete len vtáčiky, ktoré tu žijú, alebo aspoň pravidelne hniezdia.
zdroj:Vydavateľstvo Egreš – Nora a Jakub, www.egres.online
Kniha je rozdelená na vtáky lesné, vysokohorské, vodné, poľné, ale aj na mestské či dedinské. Každému operencovi je venovaná jemná ilustrácia Adely Režnej a krátky text známeho slovenského ornitológa Jána Gúgha. Dozviete sa, ako daného vtáčika rozoznať, čím sa živí, ako sa správa. Tak schválne, vedeli ste, že sojka sa rada kúpe v mraveniskách?
Knižka je vizuálne čistá, priam až upokojujúca. Chválime poctivý plátený prebal a vreckový formát, ktorý dobre padne do ruky aj do ruksaka. Priložený je aj malý poznámkový list na zapisovanie vtáčích objavov. Moja malá ornitologička (9 rokov) ešte podotkla, že ku knižke by mohli byť priložené aj ukážky vtáčieho štebotu, ktoré by sa dali stiahnuť cez QR kód do mobilu.
Oldřich Růžička: Herbár pre deti
(vydavateľstvo Albatros)
Tento herbár priblíži deťom 15 bylín, z toho viac než polovicu nájdete na lúkach aj v septembri či dokonca v októbri. S deťmi sa ich naučíte spoznávať podľa obrázkov a keď rastlinku nájdete v prírode, vylisovanú ju nalepíte do priesvitných malých vrecúšok. Je to tisíckrát zábavnejšie než album s nálepkami!
zdroj: Vydavateľstvo Albatros, (www.albatrosmedia.sk)
Oceňujeme, že v knižke si prečítate všeličo zaujímavé o konkrétnej rastline. Na čo slúži, ako a kedy sa zbiera, čo sa z nej dá vyrobiť. My už máme odskúšaný púpavový med a lipové cukríky, chystáme sa na mätovú zmrzlinu. Nevýhodou je trochu väčší formát knižky. Môžete si ju ale preštudovať doma a obrázky rastlín odfotiť mobilom. Vonku už len zbierate, doma lisujete a nalepujete.
Mária Nerádová: Poďme objavovať Slovensko
(vydavateľstvo Meda)
zdroj: Vydavateľstvo Meda
Táto knižka je ideálna do auta alebo do vlaku. Najmä vtedy, ak idete na výlet do Banskej Štiavnice či Kremnice, do Vysokých Tatier, na hudobný festival, do skanzenu, na Spišský hrad, k Liptovskej Mare alebo do Bratislavy. Každá z týchto cieľových destinácií má v knižke veľkovýpravný obrázok, ktorý malých čitateľov zasvätí do tajov daného miesta.
Deti si môžu obrázky len tak prezerať, ale s knižkou sa môžete hrať aj obľúbenú hru na hľadanie rôznych postavičiek či predmetov. Ilustrátorka nezabudla ani na drobné žartíky a mikropríbehy. Pozorný čitateľ si všimne myšku, ktorá na festivale omylom vtrhne do obsadeného záchodu. Pod banskou štôlňou sa nachádza minigarsónka permoníkov, v bratislavskom autobuse sú zasa natlačené sardinky.
Ekaterina Trukhanová: Veľký výlet (vydavateľstvo Egreš)
Príbeh nás zavedie k trom zvieracím kamarátom. Jedného dňa nájdu správu vo fľaši a začne sa veľké prázdninové dobrodružstvo. Knižka je určená najmenším deťom, čomu zodpovedá aj jej rozsah. Čo obrázok, to dve – maximálne tri vety.
zdroj: Vydavateľstvo Egreš – Nora a Jakub, www.egres.online
Ilustrácie sú príjemné a neukričané, no zároveň akurátne ľúbivé, takže deťom sa budú postavičky páčiť. Chválime svieže letné farby aj papier bez zbytočnej chémie, navyše s certifikátom šetrného lesohospodárstva. Ku knižke je priložený pracovný list, do ktorého si môžete nakresliť mapu vlastného výletu.
Náš tip: Po prečítaní knižky pripravte deťom vlastné dobrodružstvo, ktoré odštartuje správa vo fľaši. Tá ich privedie na iné miesto, kde si nájdu ďalší odkaz, a tak ďalej, a tak ďalej. Nezabudnite na pracovný list z knižky a na farbičky!
Kolektív autorov: Moja malá kniha o Slovensku
(vydavateľstvo AlleGro Plus)
zdroj: vydavateľstvo AllegroPlus (vydavatelstvoallegro.sk)
Nejde o skvost knihárskeho umenia, ale o to autorom asi ani nešlo. Vlastne to nie je ani knižka, ale akýsi hrubší zošit, praktický na cesty. Výletníci sa v ňom dozvedia všakovaké zaujímavosti o slovenských mestách, riekach, národných parkoch, jaskyniach, flóre aj faune. Výborné je, že všetky informácie sú„preštrikované“ rôznymi bludiskami, krížovkami a omaľovankami, ktoré oceníte počas dlhej cesty. Vhodné pre deti od 8 rokov.
Xavier Japiot a Maud Bihanová: Môj malý sprievodca prírodou: Stromy
(nakladateľstvo IKAR, edícia Stonožka)
Dnešné deti síce poznajú logá komerčných značiek, ale skúste im ukázať list stromu. Úprimne, ani my rodičia už často netušíme, ako rozoznaťbukvicu od žaluďa. Ak to chcete zmeniť, tento útly knižko-zošit zaujme aj vás.
zdroj: vydavateľstvo IKAR/edícia Stonožka
Autori sú síce z Francúzska, no absolútnu väčšinu stromov nájdete aj u nás. Moju dcéru zaujali hlavne praktické informácie, napríklad o tom, ako zistiť vek stromov. Čo znamená, že na výlety už balíme aj krajčírsky meter.
Monika Kompaníková: Toddler Punk
(vydavateľstvo Monokel)
zdroj: Vydavateľstvo Monokel
„Kedy tam už budeme? Mne treba cikať!!“ Cestovanie býva veľkou skúškou rodičovskej trpezlivosti. Keď je kríza najväčšia, dospelá časť osadenstva zatne zuby a siahne po chytľavom detskom popíku. V zadnej časti auta zavládne konečne ticho, no rodičia trpia naďalej. Tentokrát nie kvôli deťom, ale kvôli hudbe.
Ak ste sa v tejto situácii našli, na cestách celkom iste oceníte pesničkový knižko-album Toddler Punk. O pesničkovú časť sa postarali hudobníci, ktorých by sme zaradili do žánru indie: Diego, Billy Barman, Dorota Nvotová, Juraj Benetin a iní. Nečakajte žiadne odrhovačky. Pre pesničky je skôr typická krehká ursínyovská melodika, sem-tam popretkávaná džezom, ale ajpunkom.
Vydavateľstvo Monokel
Súčasťou albumu je ilustrovaná knižka s príbehmi o škôlkárovi Ťulinovi, ktoré dopĺňajú krásne ilustrácie Bianky Torokovej. Knižka sa číta ľahučko, rozosmeje deti aj rodičov. V našej rodine sa Ťulino celkom udomácnil. Hocikedy sa niekto nezdrží a prehlási: „Šuchceš sa ako Ťulino!“ A dcéra sijust začne obliekať pulóver na nohy.
Knižko-album je určený pre deti od 3 do 10 rokov. Pesničky sa dajú stiahnuť cez QR kód v knihe, ale môžete si kúpiť aj samostatné CD.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Autorka: Silvia Gašparcová
Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂