Svoje o tom vie aj Juraj, ktorý ako dlhoročný poistenec Unionu opakovane využíva benefit kúpeľnej starostlivosti. Aj vďaka hladkému schvaľovaciemu procesu sa dnes môže venovať vlastnému zotavovaniu bez zbytočnej administratívnej ťarchy na chrbte.
Detstvo v korzete
Juraj od útleho detstva trpel skoliózou, kvôli ktorej nosil aj korzet a v dospelosti podstúpil dve mimoriadne náročné operácie driekovej chrbtice. Pooperačnú kúpeľnú liečbu absolvoval v Špecializovanom liečebnom ústave Marína v Kováčovej.
Neskôr, už v čiastočne preplácanej kategórii B, si kúpeľný pobyt v tom istom zariadení doprial ešte päťkrát, a dnes hovorí, že Kováčová je pre neho druhým domovom. Aké náročné bolo dostať sa z čísla v poradovníka až do Maríny a kedy sa cítil ako pravý kúpeľný švihák?
Na celý proces vybavovania kúpeľnej liečby spomína Juraj s dobrým pocitom. „Príslušní lekári a následne špecialisti mi vždy vypísali potrebné dokumenty a ja som ich priniesol do poisťovne Union. Tu sa ma ujali veľmi príjemní ľudia a schvaľovací proces vôbec netrval dlho, takže to bolo rýchle a efektívne bez zbytočných prieťahov a konfliktov.“
Na upresnenie ešte dodáva, že z Maríny ho po prijatí schválenej žiadosti okamžite kontaktovali a termín pobytu si dojednal pohodlne telefonicky, v šesťmesačnom predstihu.
Prvú z dvoch operácií podstúpil Juraj ešte v roku 2011, ďalšiu o štyri roky neskôr. „Náklady na kúpeľnú starostlivosť boli aj v tých časoch, rovnako ako dnes, veľmi vysoké. Union mi uhradil všetko potrebné. V prípade kategórie B som si bol vedomý, že mi budú hradené len liečebné procedúry, ale ani s tým som nemal problém. Vzhľadom na vysokú úroveň liečebnej starostlivosti v Špecializovanom liečebnom ústave Marína v Kováčovej to bolo v poriadku.“
Človek nie je číslo
„Fyzioterapeuti v ŠLÚ Marína sú predovšetkým zdatní psychológovia, pristupovali ku mne vždy láskavo a s citom,“ pochvaľuje si Juraj, keď sa ho pýtame, či si počas liečebného pobytu nepripadal degradovaný len na číslo diagnózy.
Všetci predsa poznáme smutné príbehy – či už prerozprávané, alebo z prvej ruky – o tom, aký maličký sa človek cíti, keď sa s ním jedná len ako s bezmenným pacientom, ktorý nemá nárok na doplňujúce otázky ani povzbudivé slová. Osudy pacientov podstupujúcich kúpeľnú liečbu bývajú ťažké a bolestivé, o to väčší dosah na nich má vrúcne prijatie.
„Pamätám si, že som nastupoval veľmi skľúčený. No v priebehu liečby sa moja psychika upravila natoľko, že rástla aj moja chuť do pohybu a cvičenia a výsledky sa pomaly dostavili. Ľudský prístup, s akým som sa v kúpeľoch stretával na každom kroku, v tom určite zohral nezanedbateľnú rolu.“
Kúpeľná partia
Srdečnosť našiel Juraj nielen medzi personálom, ale aj u „kolegov“, ako familiárne volá spolupacientov. Hoci dôvod nástupu na kúpeľný pobyt je sotva veselý, samotné týždne strávené v kúpeľoch takými môžu byť.
Veď aj okrídlený výraz kúpeľný švihák naznačuje, že čas na zregenerovanie tela je výbornou príležitosťou i na regeneráciu duše. Je to mentálny pokyn „vypnúť“, nemyslieť na prácu ani svoj zdravotný stav a švihácky si užívať oficiálne neliečebné, no neoficiálne pre zdravie prospešné benefity.
Od výbornej spoločnosti, cez lahodné kávičky či tradičné kúpeľné oblátky až po prírodné zátišia plné ticha a čerstvého vzduchu.
Juraj mal v tomto smere šťastie, že našiel komunitu, ktorej priateľstvá presiahli múry kúpeľov. „Dodnes sme skvelá partia ľudí, ktorá sa stretáva na chatách dvakrát do roka a zostali sme v peknom kontakte. Práve tá celková atmosféra prispela k tomu, že som sem prichádzal vždy veľmi rád ako do domáceho prostredia.“
Nepretržitá starostlivosť
Ako doma však predsa len nie je doma. Doma ste už odkázaný sami na seba a na svoju vôľu i sebadisciplínu, ktoré predurčujú, do akej miery využijete vedomosti a návyky nadobudnuté počas kúpeľnej liečby.
Juraj liečebný potenciál odborných rád rozhodne nepremárnil a dnes položartom hovorí, že je z neho ambasádor kúpeľnej liečby. „Už počas môjho prvého pobytu som od pani fyzioterapeutky dostal veľa užitočných praktických rád, ako cvičiť doma. Naučil som sa veľa kombinácií užitočných cvikov. Dokonca som si na odporúčanie tunajších špecialistov zohnal aj potrebnú literatúru. A viete, že som moje skúsenosti už viackrát posunul ďalej? Som rád, že som mohol poradiť tým, ktorí to potrebujú.“
Zdravé sedenie aj cviky v práci
O posúvaní reálnych skúseností je napokon aj tento článok. Juraja sme sa preto na záver, celkom príznačne, opýtali na jeho odskúšané tipy a triky pre zdravý chrbát.
„V prípade ťažkostí s chrbticou je potrebné osvojiť si správne držanie tela, zadovážiť si správnu stoličku a najmä sa naučiť cviky, ktoré si môžete zacvičiť aj v pracovnom prostredí,“ rozpráva človek, od ktorého hoci aj všeobecne známe rady rozhodne nevyznievajú plocho. Ich platnosť má totiž Juraj odžitú na vlastnej chrbtici.
Nezabúda tiež zdôrazniť, že keď ide o zdravie, nemali by sme sa nechať nachytať na hrách so zavádzajúcimi slovíčkami. „Dôležité je plávanie a pravidelné kontroly a pokiaľ je to možné, treba chodiť na liečebné pobyty aspoň každý druhý rok. Pojem kúpeľné liečebné pobyty prízvukujem – pretože nie wellness, ale kúpeľná liečba je na prvom mieste. Nič z predraženej komercie ju nenahradí.“