Ako bezpečne cestovať autom, na to treba myslieť aj v letných mesiacoch. Práve v tomto období nám za volantom hrozí množstvo špecifických nástrah. Práve v auguste býva na cestách usmrtených najviac osôb. Aj z hľadiska dopravných nehôd či zranení, patrí tento mesiac medzi tri najnebezpečnejšie v roku.
Predíďte mikrospánku
Problémom je zvýšená záťaž organizmu, hlavne pri dlhších presunoch. Pred nimi je vhodné si dostatočne odpočinúť. Mikrospánok môže prísť pri dlhej trase v lete veľmi nečakane.
Po každých dvoch hodinách odborníci odporúčajú aspoň pätnásťminútovú prestávku. Ak šofér pocíti únavu, čo najrýchlejšie treba vyhľadať bezpečné miesto na státie. Aj nedbanlivé odstavenie auta, najmä v nočných hodinách, môže priniesť nebezpečenstvo.
Strata koncentrácie, zívanie, vybočovanie z jazdného pruhu či dokonca ťažkosti udržať otvorené oči sú už veľmi nebezpečné príznaky. Pomáha jednoduché vyvetranie otvorením okna, klasické pridanie zvuku rádia alebo rôzne zaujímavé krátke cvičenia či hry „vo vlastnej hlave“. Ide však len o krátkodobú pomoc.
Bezpečne autom aj v lete – ako na to
Rady, ako na bezpečné cestovanie autom, sú v lete rôznorodé. Väčšinou sa však opierajú o dostatočnú pozornosť a dobrý stav vozidla.
Treba si uvedomiť, že v tomto ročnom období sa na cestách objavuje väčšie množstvo detí, ktorí sa snažia vyplniť si voľný čas aj mimo domova.
Najmä počas víkendových dní treba upriamiť pozornosť aj na motorkárov či cyklistov, ktorí bývajú ľahko prehliadnuteľní.
Nehody sa často stávajú v kontakte so zahraničnými účastníkmi dopravných komunikácií, ktorí sa horšie orientujú v cudzom prostredí.
„Ťuknutia“ sú bežné v zhustenej dopravnej premávke či kolónach. Pred jazdou na väčšie vzdialenosti zverte svoje vozidlo do rúk odborníkov a nechajte si skontrolovať jeho technický stav.
Pozor na nevhodnú obuv
Teplé dni sú ako stvorené na nosenie žabiek či inej nevhodnej obuvi pre šoférovanie. Tie bez spevnenej päty zhoršujú schopnosť brzdenia auta a zvyšujú riziko nehody. Niektoré štáty, ako napríklad Nemecko, už správnu obuv za volantom dokonca uzákonili.
Väčšina šoférov tak síce ulahodí svojim nohám, no pri brzdení bez ABS či brzdových asistentov vyvinú dostatočnú brzdnú silu s často osudovým meškaním. Noha sa nám môže z pedálu jednoducho zošmyknúť. Aj u nás si tým môžeme v prípade nehody poriadne zavariť. Zákon totiž hovorí jasne: Vodiči nemôžu jazdiť nebezpečne a ohrozovať okolie.
Nie zimným pneumatikám
Nebezpečenstvo hrozí aj v jazde na zimných pneumatikách. Tie disponujú vyšším dezénom a pri vysokých teplotách sú príliš mäkké. Tento rozdiel spozorujeme často neskoro až pri brzdení. Brzdná dráha je až o štvrtinu dlhšia. Netreba sa spoliehať ani na známy mýtus, že ojazdené pneumatiky dáme na zadné kolesá. Aj v takých prípadoch sa vystavujete riziku aquaplaningu.
Poistka na auto musí byť
Cestovanie autom v lete prináša množstvo nástrah. Preto je nutné, aby vaša poistka na auto bola pre vás ozajstným zabezpečením.
Ak si zvolíte poisťovňu Union, garantujeme vám podstatné uľahčenie všetkých nepríjemných situácií, s ktorými sa po dopravných nehodách musíte vysporiadať. PZP (povinné zmluvné poistenie) teraz vybavíte aj online formou v troch jednotlivých krokoch.
Zjednodušte si život a ušetrite peniaze či čas na niečo dôležitejšie.
Ušetrite 20 % z ceny PZP
Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny.
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online.