Úloha rodiča v tomto procese spočíva vo výbere tej správnej hračky, ktorú dieťaťu ponúkne, respektíve v usmernení a radách väčším deťom, ktoré sa už chcú pri hľadaní hračiek rozhodovať samé. Medzi kritériá, na základe ktorých sa rodič rozhoduje, patrí materiál hračky, jej dizajn, vyhotovenie, cena, kvalita, farebnosť a mnohé iné.
Jedno kritérium je však v súčasnom globalizovanom svete predsa len špeciálne. Na trhu dnes nájdeme veľké množstvo hračiek od výrobcov z rôznych krajín. Ale čo tak sa pri výbere upriamiť na slovenských výrobcov a podporiť ich kreatívne nápady, ktoré na trh s hračkami prinášajú? Nasledujúci článok vám ukáže, že je nepochybne z čoho vyberať.
Zdroj: Šikulkovo.sk
Hračky s príbehom
Svoj prehľad náučných hračiek začnime od tých, ktoré sú určené už deťom od dvoch rokov veku. Slovenský výrobca náučných drevených hračiek Šikulkovo svojím názvom evokuje poslanie hračiek podporovať šikovnosť detí a prinášať im neustále nové výzvy. Tento postoj sa zrkadlí aj v ich motte: „Hraj sa! Uč sa! Spoznávaj!“
Šikulkovské výrobky sú síce, ako už bolo naznačené, určené prevažne pre deti od 2 do 6 rokov, ale sortiment sa neustále rozširuje, keďže príbeh týchto hračiek sa začal písať pre dcérku, ktorej rodičia Šikulkovo vymysleli, a tá dnes už chodí do školy.
Pri výrobe hračiek sa kladie dôraz na použitie prírodného materiálu (hrubá drevená preglejka) a uplatnenie Montessori princípov: „Spolupracujem už s viacerými špeciálnymi pedagógmi či materskými školami a tak spoločne vznikajú nové námety či zdokonalenia existujúcich hračiek. Hračky vyrábam spoločne s manželom, čiže je to slovenská výroba a spĺňajú všetky normy na bezpečnosť,“ uviedla pani Zuzana Štefancová.
Za všetky hračky, ktoré v ich portfóliu nájdete, vyberáme tzv. „edukačnú topánku“, na ktorej sa detičky učia viazať šnúrky, avšak Šikulkovo okrem tvaru klasickej topánky ponúka aj zvieratkovské možnosti – sovičku či tučniaka. Pre ešte menšie deti výrobcovia vytvorili vkladacie hračky s rôznymi geometrickými tvarmi v dvoch farebných prevedeniach – pastelovej alebo žiarivejšej verzii.
Zdroj: Lebo Mädveď
Skladačky inak
Za ďalšou značkou, ktorú si predstavíme, stojí skupina mladých nadšencov nazvaná Lebo Mädveď. Piliere, na ktoré sa títo výrobcovia odvolávajú, znejú takto: Zábava. Vzdelanie. Krása. Ich hry teda okrem zábavnej a náučnej funkcie spĺňajú aj tú estetickú; možno ich označiť za tzv. dizajnové hry, ale zároveň sú to didaktické pomôcky.
V dizajne výrobkov sa jasne odráža fakt, že všetkých troch členov tímu spája štúdium architektúry, a teda na vizuálnej stránke veci si dávajú naozaj záležať. Na tento moment netreba pri výbere náučnej hry alebo hračky pre dieťa zabúdať – ak totiž spolu s hračkou dieťaťu vkladáme do rúk vizuálne príťažlivý artefakt, kultivujeme uňho schopnosť vnímať krásu a napríklad si ju aj prirodzene asociovať s učením sa. Tým sa posilňujú pozitívne konotácie, ktoré takéto hranie sa sprevádzajú.
Dôležitou stránkou marketingu značky je okrem online predaja účasť na rôznych podujatiach (napr. Lokal alebo Urban Market), kde si môžete ich produkty obzrieť naživo a výrobcov sa opýtať na čokoľvek, čo vás ohľadom hier zaujíma. Ich ústretovosť a komunikatívnosť je na veľmi vysokej úrovni.
Prezradíme vám, že ponúkajú Mapucle Slovensko – skladačku našej krajiny, ktorej dieliky tvoria slovenské okresy, kraje alebo regióny. Vyrobená je z prírodného materiálu, ide o drevovlákninovú dosku. Okrem toho ešte u nich nájdeme nevšedné pexeso či skladačku mestských častí Bratislavy.
Lebo Mädveď si uvedomuje, že hračky sú podstatnou súčasťou života a majú v ňom svoju nezastupiteľnú funkciu. Na svojej webstránke sa vyznali: „Naše výrobky sú síce malým, ale funkčným prínosom do tejto fascinujúcej a mätúcej hry zvanej život.“ Práve hľadanie rovnováhy medzi fascináciou a zmätkom deťom môže priniesť hra so skladačkami, ktoré ich zároveň mnohému naučia. Až kým všetko do seba správne nezapadne…
Zdroj: Coloreo
Ešte trošku geografie
Obchod s maľovankami Coloreo je ďalší špecialista na priblíženie geografických vedomostí deťom hravou formou. Ich ponuka zahŕňa plagáty s mapami miest, ktoré si deti môžu vymaľovať a spoznať tak ich zákutia a pamätihodnosti. Môžete sa vydať na prehliadku ulíc a budov Bratislavy, Prahy, Viedne, Berlína či Mníchova. Plagáty majú rozmery 98 x 68 cm a na ich vyfarbení sa môže podieľať celá rodina alebo partia kamarátov vášho dieťaťa.
Maľovanky zaznamenávajú v poslednom období oživenie záujmu o ne, pri ich výbere však môžeme dbať aj o to, či sa deti okrem tréningu motoriky a kresliacich zručností priučia aj niečomu navyše. Poctivé vyobrazenie miest na plagátoch Coloreo cibrí detský zmysel pre detail. Keď bude dielko hotové, zaveste ho na stenu detskej izby alebo sa s takouto farebnou mapou rovno vyberte do daného mesta na výlet.
Zdroj: Rozprávkari
Dobšinský v novom šate
Ruku na srdce: kedy ste naposledy svojmu dieťaťu čítali niečo z našej ľudovej klasiky? Slovenská spoločenská hra na motívy Dobšinského rozprávok nazvaná jednoducho Rozprávkari vám prichádza na pomoc. Ukážte dieťaťu cestu do sveta našich tradičných čarovných príbehov, predstavte mu reálie, ktorých pomenovania mu obohatia slovnú zásobu (stojí za to vidieť výraz detskej tváre pri slove budzogáň, verte mi), alebo skombinujte hranie tejto spoločenskej hry s následným čítaním z niektorého z Dobšinského knižiek. Fantázii sa predsa v rozprávkach medze nekladú.
S nápadom na túto hru prišiel Matúš Teplický, ktorý pre projekt rozbehol crowdfoundingovú kampaň. Tá po získaní dostatočnej sumy peňazí pokračovala, aby hru mohli dostať aj deti v detských domovoch a sociálne slabších rodinách. Rozprávkari majú za cieľ predstaviť naše rozprávky novým generáciám detí a činia tak vizuálne príťažlivou formou. Ilustrácie hry si vzala na starosti mladá slovenská ilustrátorka Tina Minorová. Známym postavičkám dala novú podobu na 60 ručne ilustrovaných hracích kartičkách, ktoré sú naozajstným umeleckým dielom.
Rozprávkovo klasický boj dobra so zlom učí deti základným zásadám morálky a premisa celej hry, ktorá spočíva v oslobodzovaní rozprávok od zloduchov, pripomína dôležitosť spravodlivosti. Čo všetko nás okrem toho ešte rozprávky môžu naučiť, to už skúste spolu s touto krásnou hrou objaviť sami.
Hračky, hry, skladačky a maľovanky, ktoré sme vám predstavili, majú všetky svoje pravidlá, návody, odporúčané zostavy či prístupy k nim. Nebojte sa ich však nenasledovať. Vytvorte si k náučným hračkám vlastný postoj, vaše deti vám v tom určite budú ochotne inšpiráciou.
Nech už však svojmu dieťaťu zadovážite akúkoľvek hračku, naučte sa hrať sa spolu s ním. Skladajte, maľujte, putujte spolu rozprávkovou krajinou, zopakujte si geografiu či oprášte vedomosti z iných predmetov, no predovšetkým trávte spolu čas. To, že nám to náučné hračky pripomínajú, je ich skvelá pridaná hodnota.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Autorka: Jaroslava Šaková
Jaroslava Šaková (nar. 1991) vyštudovala učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry na FiF UK. Následne pôsobila ako interný doktorand na Ústave slovenskej literatúry SAV a v súčasnosti ako lektor pre Centrum ďalšieho vzdelávania. Venuje sa tiež publicistike.