Každý z nás má niekedy studené ruky alebo nohy, či oboje. Zvyčajne je to kvôli chladu, zo strachu alebo stresu, teda v situáciách, pri ktorých sa cievy prirodzene stiahnu a končatinami prúdi menej krvi.
Ak však máte studené končatiny pravidelne, mali by ste spozornieť. Na príčine je zlá cirkulácia krvi, či iné obehové problémy, ktoré treba riešiť.
Kedy sa prekrvenie tela zhoršuje?
Ak je krvný obeh niečím narušený, prietok krvi sa spomaľuje, dokonca na niektorých miestach vznikajú blokády, a tie prúdenie krvi viac či menej obmedzujú.
Prečo je to nebezpečné? Pretože bunky tela, respektíve niektoré časti tela, nedostávajú dostatok kyslíka a živín, a potom nemôžu fungovať, ako by mali.
Slabý prietok krvi nie je sám o sebe ochorením, vyplýva z iných zdravotných stavov. Preto je dôležité, aby sme hľadali a liečili základné príčiny, nie iba príznaky.
V prvom rade je to obezita a cukrovka. S nimi idú „ruka v ruke“ problémy s tepnami a srdcové choroby. Samozrejme, tie sa vyskytujú aj samostatne.
Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.
VEDELI SE, ŽE ...
Naše cievy by obmotali zemeguľu dvakrát? Znie to neuveriteľne, ale v ľudskom tele je viac ako 96 500 kilometrov krvných ciev. Pre lepšiu predstavu – cievami by sme obmotali planétu Zem dvakrát, a ešte by trochu zvýšilo. Cievy tvoria spolu so srdcom a ďalšími svalmi obehovú sústavu. Úlohou obehového systému je transport krvi do a zo všetkých častí tela, teda do každej bunky.
Príznaky nedostatočnej cirkulácie krvi
Slabšie prekrvenie si najľahšie všimnete na nohách alebo rukách. Aj keď sa hovorí: „Studené ruky – horúce srdce,“ touto frázou sa veru neutešujte. V skutočnosti studené ruky nemajú nič spoločné s tým, ako máte radi iných ľudí.
Zdroj: Adobe Stock
Ako spoznáte zlé prekrvenie končatín?
Ak sú vaše končatiny zle zásobované krvou, pravidelne pociťujete chlad, brnenie, mravčenie, či zníženú citlivosti. Pokiaľ máte veľmi svetlú pokožku, všimnete si aj modrastý nádych.
Slabšie prekrvenie sa odrazí aj na suchej pokožke alebo lámavých nechtoch. V horších prípadoch sa dostavuje pulzujúca alebo bodavá bolesť, svalové kŕče.
U mužov je typickým príznakom zlého krvného obehu slabá alebo žiadna erekcia.
Najčastejšie príčiny slabého obehu krvi
Ochorenie periférnych artérií
Pri tejto diagnóze sú zúžené krvné cievy a tepny. Neraz sa pridruží iná diagnóza – ateroskleróza, keď tepny tuhnú a upchávajú sa tukovými usadeninami.
Obe diagnózy znižujú prietok krvi v končatinách, sú bolestivé. Ak sa neliečime, otvárame dvere cievnej mozgovej príhode alebo srdcovému infarktu.
Uvoľnená krvná zrazenina niekedy smeruje aj do pľúc. Vtedy hovoríme o nebezpečnej pľúcnej embólii.
Kŕčové žily
Kŕčové žily vznikajú najčastejšie kvôli zlyhaniu srdcovej chlopne. Zväčšené žily sa objavujú najmä na zadnej strane nôh. Prietok krvi cez zväčšené žily je – paradoxne – nedostatočný. Výsledkom je zlý krvný obeh, vytvárajú sa krvné zrazeniny.
Cukrovka
Myslíte si, že diabetes súvisí len s neuspokojivou hladinou cukru v krvi? Zďaleka nie! Cukrovka často vedie k zlej cirkulácii krvi, najmä v lýtkach, stehnách, zadku. Diabetici majú tiež vysoký predpoklad aterosklerózy, vysokého krvného tlaku a srdcových chorôb.
Obezita/nadváha
Ak máte nadbytočné kilogramy, výrazne to zaťažuje vaše telo. Pri nadváhe/obezite máte vyššie riziko kŕčových žíl a iných cievnych ťažkostí. Pozor, k nedostatočnému prietoku krvi prispieva aj niekoľkohodinové sedenie alebo státie!
Raynaudova choroba
Studené ruky a studené nohy sú základným príznakom Raynaudovej choroby. Končatiny máte studené kvôli zúženým cievam. U niektorých pacientov sa ochorenie prejavuje aj studeným nosom, perami či ušami.
Diagnostika nedostatočného krvného obehu
Lekár vám najskôr skontroluje pulz na artériách, cit v končatinách, bolestivosť, sleduje farbu pokožky, opuch, teplotu. Podľa toho, čo zistí, vám zvyčajne odporučí ďalšie vyšetrenia, ako napríklad:
- krvné testy – hladiny cukru, hladiny cholesterolu, krvný obraz;
- zobrazovacie vyšetrenia ciev a krvných zrazenín – ultrazvuk alebo CT;
- meranie krvného tlaku – na rukách aj nohách.
Lieky na prekrvenie končatín a tela
Liečba nedostatočného krvného obehu závisí od základnej príčiny. K liečebným metódam patrí napríklad aj špeciálny cvičebný program. Dobrými pomocníkmi sú tiež kompresné ponožky.
V prípade cukrovky je to celkové nastavenie liečby – diéta, lieky, inzulín. Pri kŕčových žilách najmä kompresné pančuchy, prípadne operácia.
Predpisujú sa aj „lieky na prekrvenie“. Tento ľudový výraz zahŕňa lieky, ktoré spevňujú cievnu stenu, riedia krv a rozpúšťajú zrazeniny.
Ak máte diagnostikovaný Raynaudov syndróm, dostanete alfa blokátory a/alebo blokátory kalciového kanála.
Aké výhody vám prináša zdravotné poistenie v tejto oblasti? Položte dobre formulovanú otázku svojej poisťovni a zistite viac.
Zdroj: Adobe Stock
Ako podporiť krvný obeh bez liekov?
Nefajčite
Zlé prekrvenie tela je silným dôvodom, prečo prestať fajčiť. Nikotín poškodzuje steny tepien a výrazne zahusťuje krv. S rastúcou hustotou krvi tak rastie riziko cievnej mozgovej príhody a infarktu.
Kontrolujte si krvný tlak
Robte to aspoň raz týždenne, pokiaľ lekár neurčí inak. Vysoký krvný tlak je spúšťačom artériosklerózy, pri ktorej tvrdnú tepny. Ak máte tlak pravidelne vyšší ako 120/80, porozprávajte sa s lekárom.
Nezabúdajte na pitný režim
Ak ste to nevedeli, krv je z polovice voda. Aby sme krv udržali v pohybe a optimálnej hustote, potrebujeme aspoň 2 až 3 litre vody denne, pri fyzickej námahe a v horúcom počasí ešte viac.
Neseďte celé hodiny
Dlhodobé sedenie oslabuje svaly nôh a spomaľuje prietok krvi v nich. To sa môže skončiť až zrazeninou. Naopak – cvičenie, rýchla chôdza, beh, bicyklovanie, plávanie zlepšujúe krvný obeh, posilňuje srdce a znižuje krvný tlak. Stačí 30 minút, ale 5 až 7 dní v týždni.
Pravidelná masáž nôh
Chcete rozprúdiť krv v žilách? Vyskúšajte suchú masáž tvrdšou kefou. Robte pomalšie krúživé pohyby od chodidiel nahor. Pomáha aj horúci kúpeľ nôh, no nie pri vysokom krvnom tlaku a vážnejších cievnych chorobách!
Potravinové doplnky na prekrvenie
Hľadáte spoľahlivé potravinové doplnky na prekrvenie tela? Prekrvenie končatín, ale tiež mozgu, podporujú hlavne produkty z ginka. Pred užívaním sa však poraďte s lekárom.
Doplnky výživy síce fungujú, ale nie sú zázračné. Veľa robí aj strava. Sústreďte sa preto na rastlinné zložky, chudšie bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny B, C a D.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.webmd.com/dvt/ss/slideshow-dvt-improve-circulation
https://www.healthline.com/health/poor-circulation-symptoms-causes