Hory a ich mohutné štíty sú krásne a nevyspytateľné zároveň. Vysokohorské oblasti sú akoby úplne iným svetom, ktorý má svoje vlastné pravidlá.
Vysokohorská turistika nie sú nákupy v obchodnom centre
Možno sa to niekomu bude zdať ako obohratá pesnička, no primeraná výbava do hôr je základ. Turistika na Slovensku je čoraz obľúbenejšia, no mnoho ľudí akoby stále nevedelo (alebo nechcelo vedieť?), že tenisky, plátenky alebo nebodaj sandále nie sú vhodnou obuvou do hôr. A to ani v lete počas horúceho počasia.
Počasie na horách sa totiž môže zmeniť z hodiny na hodinu a v mokrom teréne, navyše s premočenými nohami, sa šmýka jedna radosť.
Horskí záchranári často pomáhajú ľuďom s podvrtnutými členkami, kolenami a zraneniami horných končatín v dôsledku pádu.
Prvým krokom, ako sa vyhnúť nehode na horách, je byť dobre pripravený. V základnej výbave každého turistu by nemala chýbať:
- kvalitná turistická obuv, ktorá spevňuje členok, chráni chodidlo, je nepremokavá a podrážka dobre drží aj na klzkých kameňoch;
- náhradné oblečenie a nepremokavé oblečenie, prípadne pršiplášť;
- dostatočné množstvo tekutín (aspoň 1,5 l na osobu, najlepšie čistej vody alebo čaju);
- jedlo a rýchly zdroj energie, napríklad energetická tyčinka;
- turistická mapa;
- lekárnička s termofóliou;
- svetelný zdroj;
- kvalitné slnečné okuliare;
- úplne nabitý mobilný telefón;
- poistenie do hôr.
Vyrazte do hôr poistení
Čo robiť, ak dôjde k zraneniu
TIP
Stiahnite si do mobilného telefónu aplikáciu HZS, pomocou ktorej môžete so záchranármi komunikovať formou SMS a poslať im presné GPS súradnice vašej polohy. Okrem toho aplikácia ponúka aktuálne informácie o stave turistických chodníkov, výstrahách, lavínovom nebezpečenstve a návod na poskytnutie prvej pomoci.
Nie je to len o vyvrtnutých členkoch
Fyzické zranenia tvoria len časť prípadov, kedy je nutný zásah Horskej záchrannej služby. Horskí záchranári pravidelne vyslobodzujú uviaznutých turistov, ktorí sa nevedia dostať naspäť do doliny. Turistov, ktorí zablúdili, nestihli sa vrátiť za svetla, precenili svoje schopnosti, sú vyčerpaní a nevládzu už spraviť ani krok, sú dehydrovaní, neprečítali si výstrahu a nemôžu pokračovať v ceste, pretože je chodník zavalený alebo padla lavína.
Z toho všetkého môžeme vyvodiť dva závery:
- Nikdy nepreceňujte svoje schopnosti a fyzickú zdatnosť. Túru si dobre naplánujte a vyrazte skoro ráno. V lete kvôli poobedným búrkam a v zime kvôli skorému stmievaniu.
Sledujte pokyny HZS a aktuálnu predpoveď počasia. V prípade nepriaznivého počasia túru radšej odložte. - Vždy majte uzatvorené poistenie do hôr, pretože naozaj nikdy neviete, kedy budete horských záchranárov potrebovať zrovna vy.
Ak poistenie nemáte, za zásah HZS budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. A to bez rozdielu, či ste dodržiavali zákon a pokyny HZS, alebo ste si úraz a následný zásah HZS zavinili sami.
Verejné zdravotné poistenie vám v tomto smere veľmi nepomôže. Zdravotná poisťovňa je povinná uhradiť poskytnutie zdravotnej starostlivosti – teda ošetrenie lekárom a lieky.
To je však väčšinou tá menšia položka. Finančne nákladnejší je technický zásah HZS, keď musia záchranári zasahovať v náročnom horskom teréne. Ak je potrebný zásah vrtuľníka, faktúra sa môže vyšplhať na tisícky eur.
Technický zásah je všetko, čo nehradí zdravotná poisťovňa:
- výkon záchrannej činnosti alebo pátranie;
- vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni;
- poskytnutie prvej pomoci osobe v tiesni, s výnimkou nákladov, ktoré hradí zdravotná poisťovňa (ošetrenie lekárom, lieky);
- preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotnej starostlivosti alebo priamo do zariadenia zdravotnej starostlivosti;
- prevoz telesných pozostatkov.
Myslite na to vždy, keď budete uvažovať kam na výlet, a rozhodnete sa vyraziť do hôr. Prvoradá je dôsledná príprava, vybavenie a poistenie pre každý prípad.