Bez Večerníčka to nepôjde (?)
Mnoho detí je zvyknutých zaspávať po (eventuálne pri) rozprávke. Už od 60. rokov sa na obrazovkách televízie objavovala tzv. Rozprávka na dobrú noc. Tento názov sa v roku 1974 zmenil na Večerníček.
Dnes už legendárna chalúpka Deduška Večerníčka dlhé roky sprevádza uspávacie rituály v mnohých rodinách. Môžete si ho s deťmi pozrieť zvyčajne o 18:30 na Dvojke RTVS, niekedy sa vysielací čas mení na 18:45, prípadne inak, podľa aktuálneho programu.
Samotný Večerníček zväčša trvá do 5 minút, po ňom často nasleduje ďalšia rozprávka. Rozprávky sa v rámci Večerníčka neustále striedajú a ak narazíte na staršie príbehy, ktoré ste ako deti sami sledovali, môže to byť vhodný moment na to, aby ste deťom porozprávali niečo o svojom detstve.
zdroj: RTVS
Trpaslíci/Smajlíkovci
Trpaslíci sú zábavno-vzdelávací program pre deti, ktorý je príkladom prepojenia moderného sveta s klasickým formátom televízneho programu pre deti. 7 hercov je pomenovaných podľa emotikonov, ktoré sú vyobrazené aj na ich oblečení.
Vo svete všadeprítomných smartfónov, tabletov a počítačov môžeme deti pred technológiami vehementne chrániť a snažiť sa kontakt detí s nimi čo najviac eliminovať, alebo môžeme prijať fakt, že skôr či neskôr s nimi deti budú konfrontované.
A nie je na škodu veci, ak budú na toto stretnutie pripravené. Napríklad aj takou hravou a poučnou formou, ako to robia Trpaslíci.
Relácia má pestrú paletu rubrík. V rámci Smajlicedy sa deti učia o dôležitosti čítania a rozprávok, v Smajlikvíze sa dozvedia zaujímavé, ale aj potrebné fakty a Smajlihit prináša pesničky, ktoré si deti môžu spolu s Trpaslíkmi zaspievať.
zdroj: RTVS
Fidlibum
Táto relácia si za svoj cieľ položila odpovedať na zvedavé otázky, ktorých majú deti stále neúrekom. Na túto úlohu sa podujal škriatok Fidlibum v spolupráci s redaktormi Miškou, Radomírom a Alexom.
Zaujímavosťou tejto relácie sú ankety a iné rubriky natáčané priamo v teréne s deťmi. Diváci sa tak môžu s preberanými témami jednoduchšie identifikovať.
Treba si ale otvorene povedať, že postava škriatka, ktorý je vyobrazený ako bábka starčeka s bradou a vypúlenými očami, môže byť pre niektoré deti aj mierne desivá. Možno podobne, ako vás mohol v detstve desiť Raťafák Plachta. Skúste preto vopred odhadnúť, či je vaše dieťatko na takéto vizuálne podnety pripravené.
zdroj: facebook Fidlibum
Zázračný miniateliér
Deti, ktoré už vedia používať nožnice či miešať v kuchyni ingrediencie vareškou, sa môžu spolu s moderátorskou dvojicou Jankou a Tomášom v Zázračnom ateliéri priučiť rôznym kreatívnym postupom a vyrobiť si pestré dekorácie či pripraviť jednoduché jedlo.
V rámci tejto relácie bývajú deti prizvané priamo do prostredia štúdia, teda samotného ateliéru, kde Janke a Tomášovi pomáhajú realizovať ich kreatívne nápady. Ak s deťmi radi niečo vyrábate, ale dochádzajú vám nápady, tento program je pre vás ten pravý!
zdroj: RTVS
Ponuka detských programov rôznych televíznych staníc je prakticky nevyčerpateľná. Dôležité je vedieť sa zorientovať, nedovoliť deťom konzumovať detské vysielanie bez kritického zhodnotenia, či je pre ne vhodné a prihliadať aj na vkus vašich detí. Nikdy nie je na škodu sledovať programy spolu s deťmi. V rozumnej miere a vopred dohodnutom čase.
Prečítajte si rozhovor s dramaturgičkou detských programov RTVS Janou Ondrušovou o tom, akí sú detskí diváci a ako sa mení a vyvíja detské vysielanie https://www.promama.sk/dramaturgicka-detskych-programov-prihovarat-sa-detom-treba-zrozumitelne-ale-nie-infantilne.
Autorka: Jaroslava Šaková
Jaroslava Šaková (nar. 1991) vyštudovala učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry na FiF UK. Následne pôsobila ako interný doktorand na Ústave slovenskej literatúry SAV a v súčasnosti ako lektor pre Centrum ďalšieho vzdelávania. Venuje sa tiež publicistike.