Počas prvého týždňa po pôrode dostane až 80 percent matiek takzvané „baby blues”. To je zvyčajne obdobie, kedy sú ženy dosť citlivé a môžu plakať, byť podráždené, cítiť úzkosť a výkyvy nálady. Tieto príznaky vyvrcholia 3 až 5 dní po pôrode. Sú spôsobené hlavne hormonálnymi zmenami a obyčajne odoznejú do niekoľkých dní bez akejkoľvek špeciálnej liečby.
Dve hlavné veci, ktoré ženám môžu pomôcť, sú porozumenie a podpora. Ak však príznaky trvajú dlhšie ako dva týždne, môže to byť začiatok postnatálnej (popôrodnej) depresie. V takom prípade by sa čerstvá mamička mala obrátiť na pomoc odborníka-psychológa.
Aké sú príznaky „baby blues“?
-
Plač alebo aj plač bez dôvodu
-
Netrpezlivosť
-
Podráždenosť
-
Nepokoj
-
Úzkosť
-
Únava
-
Nespavosť (aj vtedy, keď dieťa spí)
-
Smútok
-
Zmeny nálady
-
Slabá koncentrácia
Kedy sa baby blues prejaví?
Často si príznaky – v plnej sile – všimnete už po štyroch až piatich dňoch po narodení dieťaťa. Záleží ale aj na tom, ako hladko prebiehal pôrod. Tieto príznaky by mali pominúť, až nakoniec zmiznúť do štrnástich dní po pôrode.
Čo ho spôsobuje?
Presná príčina „baby blues“ stále nie je známa. Predpokladá sa ale, že súvisí so zmenami hormónov, ku ktorým dochádza počas tehotenstva a znovu po narodení dieťaťa. Tieto hormonálne zmeny môžu spôsobiť chemické zmeny v mozgu, ktoré vedú k depresii.
Ako dlho to trvá?
Baby blues si zvyčajne „užijete“ niekoľko minút až hodín denne.
Ako sa dá s týmito pocitmi bojovať?
-
Porozprávajte sa s niekým, komu dôverujete o tom, ako sa cítite.
-
Jedzte vyváženú stravu. Nový prírastok môže spôsobiť, že nebudete jesť správne a nezdravé stravovanie môže prispieť k výkyvom nálad.
-
Píšte si denník všetkých vašich myšlienok a pocitov, možno to znie ako hlúposť; no veľmi to pomáha.
-
Trávte čas aj vonku, aby ste si vychutnali čerstvý vzduch a život mimo plienok. Stretávajte sa s inými mamičkami s deťmi, alebo kamarátkami.
-
Požiadajte o pomoc – stačí napríklad pomoc partnera s varením či upratovaním. Vrátťte sa späť do „rutiny“. Aj pranie či iné domáce práce vám umožnia zamerať sa s trochou odstupu na radosť z nového dieťaťa a nie len na tlak, ktorý sa s tým všetkým spája.
Je dôležité si uvedomiť, že vo svojich pocitoch nie ste samé. Pokiaľ vaše príznaky trvajú dlhšie ako štrnásť dní, môže to byť známkou závažnejšieho stavu, ako je popôrodná depresia; vtedy, ale radšej zvážte odbornú pomoc psychológa.
Nečakajte od seba dokonalosť v prvých týždňoch. Dajte si čas na uzdravenie a prispôsobte sa vašej novej „práci“.
Autorka: Martina Hatňanková
Copywriterka a milovníčka zmysluplných textov, ktoré dokážu pomôcť, povzbudiť alebo niečo nové naučiť. Verí, že internet stále dokáže byť miestom, kde nájdeme odpovede na otázky bez pochybností či negatívnych emócií, preto sa vo svojich článkoch snaží prinášať užitočné informácie pre moderné mamy.