Poviete si, aké milé, dieťatko je predsa pri mamičke (či oteckovi), spoznáva svet, všetko dobre vidí! Prečo je ale taký rozdiel v nosení tváričkou dieťatka k sebe a tváričkou vpred, a prečo nie sú klokanky na nosenie detí vhodné (a napriek tomu sa predávajú)?
Klokanky sú, žiaľ, navrhnuté tak, že vôbec nerešpektujú správny fyziologický vývin dieťatka. Majú zvyčajne vystuženú chrbtovú opierku a veľmi úzky pruh látky v priestore medzi nožičkami.
Ergonomické nosiče majú látku síce pevnú, ale nevystuženú. Tak, aby rešpektovali prirodzený tvar chrbátika bábätka. Látka medzi nožičkami je dostatočne široká, niektoré nosiče majú aj novorodeneckú vložku, takže sa dajú používať od narodenia.
Pri výbere nosiacich pomôcok najmä pre novorodenca treba byť čo najobozretnejší. Rovnako je potrebné venovať pozornosť aj ukladaniu dieťatka do šatky alebo ergonomického nosiča. Je to dôležité kvôli správnemu vývinu kĺbov, chrbátika a vlastne celého telíčka.
Pre čerstvo narodené bábätká sú ideálne šatky, najlepšie „zanosené“, ktoré sú z mäkkej, príjemnej tkaniny a nespôsobia vám väčšie problémy pri uväzovaní (prvé pokusy nepočítame).
zdroj: freepik.com
Kolienka vyššie ako zadoček
Na výber je obrovské množstvo typov a druhov, kombinácií a vzorov. S výberom konkrétnej šatky vám určite rady pomôžu poradkyne nosenia detí, ktoré bez pochýb nájdete aj vo svojom okolí.
Pri novorodencoch môžete viazať takisto rôznymi spôsobmi ako pri väčších bábätkách a deťoch, treba však dbať na to, aby jeho nožičky boli vždy v tvare M. To znamená, že zadoček je podsadený a nôžky nikdy nevisia voľne. Naopak, kolienka sú vždy o čosi vyššie ako zadoček bábätka. Novorodenci sa často uväzujú spôsobom na žabku, nožičky sú ešte bližšie k telu dieťatka (ale stále v tvare M).
zdroj: freepik.com
Pri uväzovaní treba postupovať jemne a nožičky pomaly rozširovať (tomu treba prispôsobiť aj oblečenie bábätka tak, aby ho nikde neťahalo a netlačilo). Pri správnom podsadení, keď je zadoček o čosi nižšie ako kolienka, zabezpečíte aj to, že chrbátik dieťatka zostane v prirodzenom, zaguľatenom tvare C.
Nikdy nezabudnite na to, že aj hlavička dieťatka, kým sa ju naučí držať, potrebuje v šatke či nosiči (s novorodeneckou vložkou) dostatočnú oporu. Nosiče s novorodeneckou vložkou sú na to uspôsobené, v šatkách sa pri úväzoch používa zrolovaná a vložená plienka.
Bábätko naväzujte do šatky či nosiča vždy tak, aby ste mu jednoduchým pohybom dokázali dať pusu na hlavičku. To znamená, že ju bude mať zhruba v úrovni vášho krku.
zdroj: freepik.com
Nosenie na chrbte
Možno ste si všimli, že niektoré mamy nosia svoje bábätká aj na chrbte. Takéto nosenie môže byť rovnako úplne v poriadku ako nosenie vpredu, platia však úplne rovnaké zásady ako pri nosení vpredu.
To znamená správne podsadenie zadočka a nôžok do tvaru M a zaguľatenie chrbátika (kým dieťatko nechodí, vtedy sa tvar chrbtice už mení). Ak budete dieťatko nosiť na chrbte, vždy musí byť otočené tvárou k vášmu telu.
Na chrbte sa zvyčajne nosia väčšie bábätká, približne od veku 6 mesiacov, kedy už dobre a pevne držia svoju hlavičku. Ak dieťatko naviazané na chrbte zaspí, nezabudnite mu správne zafixovať hlavičku.
Nosenie na chrbte je výhodné ako vítaná zmena, prípadne, ak máte ďalšie bábätko. Zvyčajne je vtedy novorodenec naviazaný vpredu a väčšie dieťatko vzadu na chrbte (áno, aj to sa dá!). Praktické to je aj na dlhších prechádzkach či túrach. Nevýhodou nosenia na chrbte je obmedzený vizuálny kontakt s dieťatkom a aj to, že na chrbte sa nedá dojčiť.
Presne takto to nemá vyzerať pri nosení tvárou vpred a v nesprávnych nosičoch (klokankách):
Zdroj: Promama
Chcete nosiť vaše dieťatko správne a ergonomicky? Zapojte sa do našej súťaže o šatku a ergonomický nosič značky BeLenka.