Zdieľať

Ako si dávať novoročné predsavzatia, aby skutočne fungovali?

novoročné predsavzatia
Začiatok nového roka je ideálny čas na zmenu. Ak chcete zmeniť životný štýl, zbaviť sa zlozvykov alebo začať nanovo vo vzťahu, teraz je ten správny čas. Vianoce nás nútia popremýšľať nad úspechmi a nezdarmi, a preto nový rok vnímame ako nový začiatok – skvelú príležitosť zaviesť nové rutiny, ktoré nám pomôžu rásť psychicky, emocionálne, spoločensky, fyzicky alebo intelektuálne. Ako si však dávať predsavzatia, aby naozaj aj fungovali?
novoročné predsavzatia
V článku si prečítate:

Napísať alebo povedať si novoročné predsavzatia môže byť súčasť vašej silvestrovskej zábavy, ak to však so zmenou myslíte vážne, treba k nim s vážnosťou aj pristupovať. Ak si poviete to, čo mnohí – že budete pracovať na štíhlej línii, zdravšom spôsobe života alebo sa pokúsite viac zarábať, tieto ciele sú veľmi všeobecné. Práve preto nemajú veľkú šancu na úspech. Nečudo, že väčšina z nás už do konca marca poruší svoje novoročné odhodlania a usadí sa opäť vo svojich starých vzorcoch.

Novoročné predsavzatia ako životný reštart

Za predsavzatiami zvyčajne stojí zmena života, ktorú chceme dosiahnuť. Prečo sa však milióny ľudí na začiatku každého roka rozhodnú zmeniť? Odborná verejnosť tento faktor nazývajú „efektom čerstvého štartu“. Čo to znamená?
Nový rok vnímame ako nový začiatok, a preto si väčšina z nás práve v tomto období dáva vznešené (žiaľ neraz aj nereálne) predsavzatia. Hoci sa to nepodarí vždy, v každom prípade je snaha o splnenie cieľov výbornou príležitosťou, ako si pocvičiť silu vôle, vlastné odhodlanie a vynaliezavosť.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Predsavzatia úspešne dodrží len dvanásť percent ľudí

To, do akej miery budete v dodržaní predsavzatí úspešní, závisí aj od spôsobu, ako si svoje ciele stanovíte. Vo všeobecnosti má pocit úspešného dosiahnutia novoročných predsavzatí len približne dvanásť percent ľudí, ktorí si ich dávajú. Ostatní majú pocit menšieho či väčšieho zlyhania.

Najčastejšie novoročné predsavzatia sa týkajú:

Zaujímavé výsledky priniesla ďalšia štúdia – ak si dávate novoročné predsavzatia, máte až desaťkrát väčšiu pravdepodobnosť, že skutočne zmeníte svoje správanie, oproti osobám, ktoré si nedávajú žiadne novoročné ciele.

Dokonca aj vtedy, keď sa vám nepodarí všetko podľa predstáv dodržať, má dávanie si predsavzatí svoje výhody. Ľudia, ktorí si dávajú novoročné predsavzatia, sú totiž optimistickejší, pokiaľ ide o budúcnosť.

Ako si dávať predsavzatia, aby ste ich aj dodržali?

Vyberte si konkrétny cieľ

Každoročne si milióny ľudí na svete dáva predsavzatie, že schudnú, budú viac cvičiť, zdravšie sa stravovať, viac času tráviť s rodinou. Avšak takéto ciele sú veľmi všeobecné a nemôžu vás motivovať k zlepšeniu. Naopak, namiesto takéhoto nejednoznačného cieľa sa zamerajte na niečo konkrétnejšie. Vyberte si veľmi konkrétny a dosiahnuteľný cieľ.

Potrebujete príklad?

Môžete si napríklad predsavziať, že za dva mesiace schudnete tri kilogramy, a potom si stanovíte ďalší cieľ – napríklad štyri kilogramy do leta, deväť do jesene. Ubezpečte sa, že váš cieľ je realistický – aj vzhľadom na váš naturel a ostatné povinnosti. Nechcite od seba, že budete každý deň dve hodiny behať, ak ste doposiaľ nebehali ani tridsať minút týždenne.

Nedávajte si priveľa predsavzatí

Je trendom predbiehať sa v tom, kto si koľko predsavzatí stanoví, avšak to nie je meradlom úspechu ani osobnostných hodnôt. Omnoho lepšie funguje, keď si z celého radu možných cieľov vyberiete jeden, na ktorý sústredíte všetku energiu.

Neoplatí sa energiu rozdrobiť na mnoho menších cieľov, ktoré i tak nedosiahnete.
Naopak, sústredenie energie na jeden cieľ znamená väčšiu pravdepodobnosť úspechu. Ak sa vám podarí čo len čiastkový cieľ, posilní to vašu vieru v seba samého.

To je najlepšia cesta k úspešnej premene na nového človeka.
Okrem toho, zoznam plný predsavzatí môže byť skľučujúci, stresujúci či priam desivý už len na pohľad. Myslite na to, že vytvorenie nových vzorcov správania si vyžaduje čas a trvalé úsilie.

Zdroj: Adobe Stock

Doprajte si dostatok času

Väčšie zmeny sú zložitejšie a potrebujú viac času. Preto si veľké ciele rozmeňte na drobné a rozkúskujte aj z hľadiska časového na viacero etáp, ktoré budete mať lepšie pod kontrolou. Urobte si podrobný plán, ktorý vám pomôže zostať na správnej ceste. Ak totiž začnete pracovať na dosiahnutí cieľa bez akéhokoľvek plánu, ľahko sa vzdáte už pri prvých prekážkach alebo neúspechu.

Veľa úspechov pri dodržaní novoročných predsavzatí vám želá Union zdravotná poisťovňa!
Pravidelne vám prinášame aj témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje:
theconversation.com verywellmind.com
pillarcr.com

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.