Vetranie počas mrazivých dní a nocí, správna teplota aj vlhkosť vzduchu. Na čo všetko treba pamätať, keď si domov prinesiete bábätko uprostred zimy?
Oblečenie na doma
Ak máte v izbe, kde leží novorodeniatko teplotu okolo 20 až 22°C, nepotrebuje toho veľa. A to napriek tomu, že jeho termoregulácia ešte nefunguje stopercentne. Na doma mu stačí body s dlhými rukávmi a k tomu dupačky alebo tepláky. Inou vhodnou možnosťou je bavlnený overal s dlhými rukávmi. Hoci v byte či dome nemáte chladno, vždy mu radšej kontrolujte aj záhlavie. Ak je studené, pridajte mu svetrík a nikdy nezabúdajte ani na teplé ponožky, drobec by mal mať nohy za každých okolností v teple. Čiapočku, ale skôr tenšiu, mu na hlavu dajte len v prípade, že vám okná dobre netesnia a v miestnosti môže byť prievan.
Na noc mu pri uvedenej teplote postačia dupačky, no dieťa potom ešte vložte do spacieho vaku.
Teplota počas spánku
Malé bábätko síce nemá ešte vyvinutú termoreguláciu, no to neznamená, že potrebuje byť neprestajne vo veľmi teplom prostredí. Určite by nemalo spať v prekúrenej miestnosti, nepotrebuje byť ani príliš naobliekané a prikryté paplónom a ešte dekou. V snahe udržať ho v teple, nedávajte ho ani k radiátoru. Môže to viesť k jeho prehriatiu, ktoré je rizikovým faktorom syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.
Ideálne je, ak sa teplota v miestnosti pohybuje medzi 18°C až 22°C.
Pokožka vonku
Zima dáva zabrať aj pokožke dospelých, no ešte viac jemnej detskej pokožke. Preto ju na prechod z tepla do chladu dobre pripravte vhodnou kozmetikou. Vyhnite sa však bežným krémom, po ktorých siahate v teplejších mesiacoch. V zimných mesiacoch sú vhodné iba hutnejšie prípravky proti chladu a vetru. Neobsahujú vodu, čo je v mrazivom počasí dôležité. Mohla by totiž zamrznúť a zapríčiniť popraskanie detskej pleti. Keď už budete dieťatku krémovať tváričku a pery, nezabudnite mu krém aplikovať aj na ruky, a to napriek tomu, že bude mať rukavice.
Kúpeľ v zime
Dieťa nie je potrebné kúpať častejšie ako v teplejších mesiacoch. Kúpeľ mu stačí dopriať každý 2. až 3. deň a tento interval nezvyšujte ani v snahe zohriať ho po výdatnej prechádzke v chladnom počasí. Neprospelo by to jeho koži, ktorá sa podieľa na udržiavaní teploty dieťaťa. Častý kúpeľ by ju len zbytočne odmasťoval a narúšal jej ochrannú funkciu.
Kúpeľ drobca by ste mali realizovať v miestnosti vyhriatej na teplotu 24 až 25°C. Teplota vody by mala dosahovať maximálne teplotu tela, čiže 36 až 37°C. Odmerajte ju teplomerom alebo použite starý osvedčený spôsob. Vložte do vody svoj lakeť. Ak voda nepáli a ani nechladí, je pre bábätko akurát. Výška vody by nemala presiahnuť 10 centimetrov a kúpanie by nemalo trvať dlhšie ako 10 minút. Platí to aj pre obdobie zimy. Dlhší kúpeľ by pokožku dieťaťa len zbytočne vysušoval a dráždil.
Platí pravidlo, že pokožku zdravého bábätka nemusíte po kúpeli ničím natierať. Je síce tenšia, no obsahuje viac vody ako koža dospelých. Ochranné krémy a prípravky na zvlhčovanie pokožky sú na mieste len pri kožných problémoch. Ak je koža šupinatá a suchá, môžete dieťatko ponatierať prípravkom určeným na detskú citlivú pokožku, ale vhodný je napríklad aj olivový olej z lekárne či mandľový olej.
Vetrajte
Vetrať treba, hoci máte doma dvojdňového novorodenca. Vydýchaný vzduch by ste v izbe mali vymeniť niekoľkokrát denne, minimálne ráno po prebudení a večer pred spaním. Okno však v izbe, kde sa zdržiava novorodenec, pokojne otvorte aj viackrát, nezabudnite ho vtedy pred chladom chrániť. Vhodné je nárazové vetranie, ktoré by v zime malo trvať okolo štyroch až šiestich minút. Dobre vyvetrajte aj po odchode návštevy a často to opakujte aj pri chorobe niektorého z členov domácnosti.
Zvlhčujte
V zime sa v bytoch a domoch neustále kúri. V miestnostiach je síce príjemne teplo, no vzduch je suchší. Nie je to žiaduci jav, dôsledkom bývajú vysušené a opuchnuté sliznice dýchacích ciest. Vysušené sliznice ale ťažšie odolávajú mikróbom, ktoré sa na nich za takých okolností ľahšie množia a dôsledkom môžu byť častejšie infekcie dýchacích ciest. So zvlhčovaním to ale príliš nepreháňajte. Príliš vlhký vzduch zasa praje rozmnožovaniu plesní, ktoré sú častým pôvodcom alergií.
Ideálna vlhkosť v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 40 až 55 %. Zvlhčovať ju môžete viacerými spôsobmi. Častejším vetraním, najmä ak vonku prší, tiež vyvešaním opratej bielizne v byte, no najúčinnejšie sú zvlhčovače. Na trhu sú
diskové, ultrazvukové, parné a studené zvlhčovače. Pri ich kúpe sa riaďte hlavne veľkosťou miestnosti, v ktorej bude prístroj umiestnený a dobre si všetko preštudujte. Nie všetky zvlhčovače sú totiž vhodné k maličkým deťom.