Možno máte na dieťa prehnané nároky, kvôli ktorým je pod tlakom. Niekedy môže byť vzdor krikom o pomoc, pretože dieťa nevie inak identifikovať svoje pocity.
Pátrajte po príčine
Skutočnú príčinu jeho konania môžete zistiť aj prostredníctvom hry či navádzajúcich otázok. Možno vás poriadne prekvapí úprimná odpoveď: „Spýtala som sa mojej dcérky, akú maminku by si priala. Odpovedala mi jasne: Takú, ktorá by sa viac smiala,“ priznáva Janka, mama štvorročnej Sáry. Jana si uvedomila, že nová pracovná pozícia ju naplno pohltila a stala sa jej jedinou prioritou.
Zmente taktiku
„S obdobím vzdoru som sa po prvýkrát stretla u svojho trojročného brata. Bola som vtedy na prahu puberty a keď sa hodil v obchode o zem, pretože som mu nechcela kúpiť čokoládu, hodila som sa o zem tiež. Matej sa postavil, ihneď sa upokojil a pohladil ma: „Poď, ideme domov, to sa nepatrí.“ Bolo vidno, že sa za mňa hanbí. Aj samotné predavačky z našej dediny rady spomínajú na túto príhodu. Dnes, keď som sama mama, by som už na niečo také nemala odvahu,“ smeje sa Marta.
Vyskúšať šokovú terapiu môžete aj vy. Spravte niečo nečakané. Dieťa čaká, že sa budete správať štandardným spôsobom, aby si vydobylo vašu pozornosť. Skúste zmeniť taktiku.
Ignorujte výstupy
Vy najlepšie poznáte svoje dieťa a určite viete, kedy sa vám oplatí reagovať a kedy už nie. Ak začnete emocionálne reagovať, keď sa dieťa zmení na uzlíček nervov, budete z toho vyčerpaní obaja. Mnohé mamy radia odignorovať výstup, pretože vedia, že dohováranie v danú chvíľu nikam nevedie. Dieťa, keď zistí, že svojimi výstupmi nič nezíska, pochopí, že s dospelými sa dá komunikovať oveľa príjemnejším spôsobom. Vy im môžete byť veľkou pomocou v nájdení vhodnejších spôsobov komunikácie. Bez poriadnej dávky porozumenia a trpezlivosti to však nepôjde.
Odíďte
Pretože aj odchod zo situácie, ktorá sa vám vymyká z rúk, môže byť to najlepšie riešenie. Poproste rodinného príslušníka, prípadne človeka, ktorému dôverujete, aby sa postaral o bezpečnosť dieťaťa. „Keď sa Kamil začal hádzať o zem pred návštevou, musela som vyjsť na balkón,“ priznáva jedna z mamičiek. „Jednoducho som musela. Inak by som za seba neručila,“ dodáva. Aj pár chvíľ osamote vám pomôže vyhnúť sa nekontrolovanej a zbytočne prehnanej reakcii.
Posilňujte pozitívne vzorce správania
A to aj v prípade, že by malo ísť o banality. Malá pomoc rodičom, upratané hračky, milé slovo či iná drobnosť urobená z lásky pre dieťa rozhodne nie sú samozrejmosťou. Dajte najavo, že si všímate jeho snahu. V dieťati bude rásť to, čomu budete prikladať väčší význam a pozornosť.
Buďte vzorom
Začne to vtedy, keď to najmenej potrebujete. Ste unavená, trošku nervózna, v hlave milión povinností. Dieťa hádžuce sa o zem je len čerešničkou na torte. Skúste sa zhlboka nadýchnuť a upokojiť. Vaša ratolesť vycíti, v akom ste stave. Jeho (ne)čakané výstupy môžu byť reakciou na vašu vnútornú nepohodu.
Ak vám to však už prerastá cez hlavu, skúste si viac všímať, ako vy reagujete vo vypätých situáciách. Kričíte? Ľahko sa dostanete do stresu a vybuchnete vtedy, keď to najmenej potrebujete? Možno zistíte, že sama sa neviete upokojiť. Na zvládnutie negatívnych emócií môžete vyskúšať viaceré techniky:
-
autogénny tréning;
-
písanie denníka;
-
meditácia;
-
psychoterapia;
-
čas pre seba;
-
prechádzka.
Zistite, ktorá technika na upokojenie stresu vám bude najviac fungovať. Keď vám bude najhoršie, nezabudnite, že aj obdobie vzdoru je len obdobie. Všetko raz prejde. A obdobie vzdoru nie je výnimkou.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.