Pohľad na nechty ohryzené do krvi nie je príťažlivý. Estetická stránka však rodičov trápi najmenej.
Nejde len o krásu
Rôzne zlozvyky svedčia o skrytom psychologickom probléme, ktorý si vyžaduje pozornosť. Obhrýzanie nechtov, tzv. onychofágia, je podľa odborníkov najčastejším z nich. Podobne ako cmúľanie prstov, vŕtanie sa v nose, točenie vlasov či škrípanie zubami, aj obhrýzanie nechtov zaraďujeme medzi neurotické formy správania. Zatiaľ čo z drvivej väčšiny detských zlozvykov deti vyrastú, niektoré si odnesú aj do dospelosti.
Hlavný rozdiel spočíva v tom, že okolie sa k obhrýzaniu nechtov správa predsa len zhovievavejšie: „Nechty som si v prvom ročníku vedela obhrýzť až do krvi,“ spomína si na svoje detstvo Monika. Čelila viacerým zmenám. Zmena bydliska, začiatok školy, nový kolektív. Preto sa snažila kompenzovať psychický stres. „Babička na mňa kričala, máčala mi ruku do octu, dávala mi na ruky rukavice, aj keď vonku bolo teplo. Žiaden trest nepomáhal. Čím viac ma trestali, tým viac som sa potajme uchyľovala k obľúbenému zlozvyku,“ priznáva Monika.
Aj teraz si občas ohrýza nechty, najmä keď v práci pociťuje napätie. Hneď, ako sa prichytí pri ohrýzaní, okamžite s tým prestane. „Nikto ma za to nekritizuje, ale aj tak sa cítim nepríjemne,“ dodáva mladá žena, ktorá je rozhodnutá zbaviť sa zlozvyku pomocou psychoterapeuta.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Aká je príčina?
Príčin obhrýzania nechtov môže byť viacero. Toto sú najčastejšie z nich:
-
emocionálne vypätie;
-
nuda;
-
zvedavosť;
-
stres;
-
neznáma situácia;
-
napodobňovanie okolia.
Väčšinou vzniká obhrýzanie nechtov v dôsledku viacerých príčin. Prv, než začnete dieťa dávať „do pozoru“, uistite sa, že sami nepodliehate tomuto zlozvyku. Dieťa zvyčajne opakuje to, čo vidí okolo seba. Ak si začalo nechty obhrýzať len prednedávnom, skúste sa zamyslieť, či v jeho živote nenastala nová situácia, ktorú ešte nevie spracovať. Možno práve ona je spúšťacím mechanizmom.
Tip od nás
Kedy je vhodné nechať dieťa samo doma?
Pomôžte mu
Trestanie detí k ničomu nevedie. Dieťa si síce môže prestať obhrýzať nechty pred vami, no na jeho rukách raz-dva zbadáte, že to robí potajme aj naďalej. Pomôcť mu môžete viacerými spôsobmi. Tieto metódy sú síce behom na dlhé trate, na druhej strane majú oveľa vyššiu úspešnosť než strašenie či trestanie.
-
Dbajte o manikúru: čím dlhšie nechty, tým väčšie pokušenie. Aby ste eliminovali riziko obhrýzania, pravidelne mu nechty strihajte a zbrusujte okraje nechtov, ktoré sú pre dieťatko najlákavejšie.
-
Priznajte sa: dieťa si veľmi cení úprimnosť. Skúste sa otvorene porozprávať o svojom zlozvyku. Ak ste s niečím v minulosti bojovali, podeľte sa s dieťaťom o to, čo vám ho pomohlo prekonať. Spôsob komunikácie zvoľte primerane veku.
-
Povzbuďte ho: vždy, keď sa mu niečo podarí, oceňte ho a podporte ho. Dieťa sa uvoľní, keď uvidí, že sa nesústredíte len na jeho nedostatky, ale aj prednosti. Čomu dáte viac pozornosti, to rastie.
-
Hľadajte príčinu: pravdepodobne vám ju syn či dcéra neprezradí hneď. Často sa rozprávajte. Určite sa ale postupne spoločne dopátrate, čo je hlavnou príčinou obhrýzania.
-
Vysvetlite zdravotné riziká: „Uvidíš, všetci sa ti budú smiať!“ Na takéto tvrdenia zabudnite. Pri korekcii zlozvyku dbajte na to, aby ste nepošliapali dôstojnosť dieťaťa. Vysvetlite mu, že obhrýzanie nechtov môže spôsobiť zápal a infekciu, nechty môžu rásť nakrivo a že jeho zlozvyk mu môže poškodiť aj chrup.
-
Dohodnite si tajný signál: možno aj vám dieťa pri dôvernom rozhovore prezradí, že samo nevie bojovať so zlozvykom. Môžete sa dohodnúť na tajnom znamení, o ktorom budete vedieť len vy dvaja. Použijete ho vtedy, keď sa vaša ratolesť opäť uchýli k obhrýzaniu nechtov. Pomôže mu to uvedomiť si, čo robí. Vďaka tomu sa rýchlejšie zbaví zlozvyku.
Praktická rada na záver: Obhrýzanie nechtov môže výrazne obmedziť nejaká činnosť. Spoločne vyberte aktivitu, ktorú má dieťa najradšej. Môže maľovať, skladať lego, vyrábať rôzne modely, či skúsiť si rôzne ručné práce. Jeho organizmus pri podobných činnostiach dokáže zredukovať stres a dieťa si zlepší jemnú motoriku. Veľmi pravdepodobne postupne zabudne aj na svoj zlozvyk.
Zdroje:
LEWIS, R. (2021). Toddler Biting Nails: Causes, When to Worry, How to Stop It. [online] Healthline. [online]. [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: healthline.com
WU, MD, B. (2016). Onychophagia | DermNet NZ. [online]. [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: dermnetnz.org.
GIBSON, M.D., L.E. (2017). Is nail biting harmful to your health? Mayo Clinic. [online]. [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: mayoclinic.org
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.