Chorá pečeň? Určite to bude žltačka, alebo dokonca cirhóza – pomyslíte si, keď vám niekto oznámi, že má problémy s týmto orgánom. V skutočnosti existuje viacero ochorení pečene.
Tento asi 10 cm dlhý a 5 cm široký orgán, u žien vážiaci približne 1,4 kg, u mužov cca 1,8 kg, ovplyvňuje rôzne funkcie v tele. Vykonáva úlohy, ktoré súvisia s metabolizmom, ukladaním energie, detoxikáciou odpadu a filtrovaním krvi.
Takisto pomáha pri trávení jedla, pričom ho premieňa na energiu, ktorú uskladňuje, kým ju využijeme. Ak je naša pečeň v neporiadku, pocíti to celé telo.
Ochorenia pečene: všeobecné príznaky
Ochorenia pečene vznikajú z rôznych príčin, rozhodne to nie je len kvôli pitiu alkoholu. Samozrejme, pečeň si môžete poškodiť aj pri úraze, ako hociktorý iný orgán.
Poškodenie pečene sa však zvyčajne udeje „pomalšou cestou“, teda keď dlhodobo niečo zanedbávate alebo ignorujete.
Toto sú najčastejšie príznaky chorej pečene:
- žltá pokožka alebo žlté očné bielka;
- tmavý moč;
- bledá, krvavá alebo čierna stolica;
- opuchnuté členky, nohy alebo brucho;
- ľahká tvorba podliatin;
- nevoľnosť, zvracanie;
- nechutenstvo;
- pretrvávajúca únava, slabosť;
- svrbivá pokožka.
Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.
Najčastejšie ochorenia pečene
Hepatitída
Hepatitída je vírusová infekcia pečene. Vírus vyvolá zápal pečene, čo ohrozuje jej riadne fungovanie. Existuje 5 hlavných typov hepatitídy a všetky sú nákazlivé.
- Hepatitída A – šíri sa kontaminovanými potravinami alebo vodou. Príznaky prejdú aj bez liečby, ale zotavenie trvá niekoľko týždňov. Hepatitída A nie je chronické ochorenie.
- Hepatitída B – šíri sa telesnými tekutinami – krvou, spermou. Nebezpečenstvo je v tom, že akútna (krátkodobá) infekcia môže prejsť do chronickej (dlhodobej) formy.
- Hepatitída C – šíri sa kontaktom s krvou nakazeného človeka. Má miernejší priebeh ako hepatitída B, ale častejšie prechádza do chronickej formy. Hoci v počiatočných štádiách nemusíte mať žiadne príznaky, časom hrozí trvalé poškodenie pečene.
- Hepatitída D – veľmi závažná forma hepatitídy, ktorá sa vyvíja iba u pacientov s hepatitídou B.
- Hepatitída E – prenáša sa hlavne kontaminovanou vodou. Spravidla prejde po niekoľkých týždňov, bez trvalých komplikácií.
Liečba hepatitídy
Liečba infekčnej žltačky je skôr podporná. Doprajte si predovšetkým oddych, pokoj, diétu a dostatok vitamínov. A čo treba chápať pod „diétou“? Znamená to – žiadne dráždivé látky, tuky ani alkohol.
Potešujúcou správou je, že pred žltačkou typu A a B sa môžete chrániť očkovaním, či zvýšenou hygienou. Poraďte sa o očkovaní so svojím lekárom.
Fotka od …..
Tukové ochorenie pečene
Tento stav vzniká kvôli hromadeniu tukov v pečeni. Existujú 2 typy tukového ochorenia pečene, pričom oba môžu viesť k cirhóze a zlyhaniu pečene, ak ich nemáme pod kontrolou.
Prvý typ – alkoholové tukové ochorenie pečene (tzv. alkoholová choroba pečene) je vyvolané nadmerným pitím alkoholu. Druhý typ, nealkoholové tukové ochorenie pečene, zapríčiňujú hlavne lieky, chemikálie z prostredia, či celkovo zlá životospráva.
Autoimunitné ochorenia pečene
Sú to stavy, keď imunitný systém útočí na vlastné zdravé bunky pečene. Tieto „sabotážne“ procesy sú veľmi nebezpečné, ak nie sú pod kontrolou odborníka. Najznámejšia je autoimunitná hepatitída, ďalej primárna biliárna cirhóza, či primárna sklerotizujúca cholangitída.
Rakovina pečene
Najčastejšie ide o nádor, ktorý vznikne priamo v pečeni. Najbežnejším typom rakoviny pečene je hepatocelulárny karcinóm.
Ak sa nádor rozšíri do pečene z iného miesta, hovoríme o sekundárnej rakovine pečene (metastázach). K rozvoju rakoviny vedú aj iné ochorenia pečene, najmä neliečené.
Cirhóza pečene
Cirhóza vzniká kvôli zjazveniu tkaniva pečene. Je to výsledok chorôb a ďalších faktorov, vrátane pitia alkoholu, alebo užívania niektorých liekov. K cirhóze vedie aj cystická fibróza či syfilis (v pokročilých štádiách).
O pečeni je síce známe, že je to jediný orgán tela, ktorý sa dokáže „opraviť“ sám, no práve táto regenerácia prináša zjazvovanie tkaniva. Zároveň platí, že čím viac jaziev, tým pečeň horšie funguje.
V počiatočných štádiách je cirhóza ešte liečiteľná, keď odstránime základnú príčinu. Ak sa toto nepodarí alebo neuskutoční, hrozia vážne komplikácie, dokonca smrť.
Zlyhanie pečene
Chronické zlyhanie nastane, keď je poškodená významná časť pečene, a preto orgán nemôže správne fungovať. Zvyčajne to súvisí priamo s ochorením pečene.
Zlyhanie pečene vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Spočiatku nemusíte mať žiadne príznaky, no postupne si všimnete:
- žltú kožu alebo žlté očné bielka;
- hnačku;
- únavu a slabosť;
- zmätenosť;
- nevoľnosť, ktorá neprechádza.
Existuje aj náhle zlyhanie pečene. Vtedy je to reakcia na predávkovanie alebo otravu.
Zdroj: Adobe Stock
Geneticky podmienené ochorenia pečene
Žiaľ, po rodičoch môžete zdediť aj rôzne ochorenia, napríklad pečene.
Nedostatok alfa-1 antitrypsínu (AT). Je to bielkovina, ktorá vzniká v pečeni. Bielkovina zabraňuje štiepeniu enzýmov v tele, no keď jej je málo, výsledkom je ochorenie pečene, resp. pľúc.
Hemochromatóza. Ide o stav, keď si telo ukladá viac železa, ako potrebuje. Železo sa hromadí v orgánoch, vrátane pečene. Po dlhšom čase, ak sa stav nerieši (alebo o ňom neviete), dochádza k poškodeniu pečene.
Wilsonova choroba – pečeň absorbuje meď, namiesto toho, aby ju uvoľňovala do žlčových ciest. Ak je medi v pečeni priveľa, dostáva sa krvou do ďalších častí tela, ktoré môže poškodiť (napríklad mozog).
Ak užívate voľnopredajné lieky, informujte o tom svojho lekára. Niektoré lieky pečeň nemá „rada“.
Najlepšou ochranou je prevencia
Ako môžete podporiť zdravie svojej pečene? Udržujte si primeranú hmotnosť, pite veľa čistej vody, jedzte dostatok vlákniny, nezabúdajte na vitamín B a dôkladnú hygienu. Na druhej strane – obmedzte alkohol, cukry, živočíšne tuky a soľ.
Neoddeliteľnou súčasťou prevencie sú aj pravidelné kontroly u praktického lekára. Vedzte, že už pri zbežnej prehliadke sa dá zistiť, že vaša pečeň nefunguje tak, ako by mala.
Neberte preventívne vyšetrenia ako povinnosť, ale skôr ako najlacnejší dozor nad vlastným zdravím. Okrem toho, ak ste poistení v Union zdravotnej poisťovni, za preventívne prehliadky získavate odmenu.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/liver-diseases#outlook
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-problems/symptoms-causes/syc-20374502
https://www.webmd.com/hepatitis/liver-and-hepatic-diseases
https://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-best-and-worst-foods-for-your-liver