Zdieľať

Ochráňte svoj dom a byt pred zimnými nástrahami!

tiaž snehu môže poškodiť dom
Zimné počasie prináša množstvo nádherných prírodných úkazov, ktoré zároveň môžu ohroziť zdravie aj majetok ľudí. Ako sa vyhnúť škodám, ktoré môžu vzniknúť počas zimy?
tiaž snehu môže poškodiť dom
V článku si prečítate:

Ťažký sneh na streche, zamrznuté potrubie, upchaté odtokové rúry a kanály, ale aj požiar spôsobený neopatrnosťou. To sú časté problémy spojené so zimným počasím.

Ako sa dá ochrániť váš dom alebo byt pred nástrahami počasia a nehodami spojenými so zimným obdobím?

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_majetku-80

Naše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je jednoduché a zrozumiteľné

Vyskladajte si ho podľa svojich potrieb online za pár minút. Zľava 5 % na online Poistenie nehnuteľnosti a Poistenie domácnosti pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Nebezpečný sneh

Pre majiteľov a majiteľky domov je na tiaž snehu ideálne myslieť ešte pred stavbou alebo kúpou domu. Vedeli ste, že na Slovensku sa výpočet hodnoty zaťaženia snehom vzťahuje na normu STN EN 1991-1-3? V závislosti od konkrétneho slovenského regiónu uvádza, koľko snehu musí strecha domu uniesť. Samozrejme to závisí aj od typu a sklonu strechy.

Okrem toho sa zosuvu množstva ťažkého snehu, ktoré môže spôsobiť škody na zdraví aj majetku, môžete vyhnúť nainštalovaním rôznych bezpečnostných prvkov.
Tie môžu sneh buď zadržiavať až do jeho rozpustenia, alebo naopak, spôsobia jeho rozlámanie na menšie a menej nebezpečné kusy.

Ak sa vám nahromadí príliš veľké množstvo ťažkého snehu na streche je vhodné zavolať špecializovanú firmu na jeho odpratanie ešte predtým ako spôsobí zranenie alebo škody na majetku.

Potrubia a batérie

Počas zimy a pred tuhými mrazmi sa oplatí priebežne kontrolovať aj stav jednotlivých potrubí a vodovodných batérií v rámci domu. To znamená aj v jeho nevykurovaných, alebo menej vykurovaných častiach.

Ideálne je udržiavať teplotu na približne rovnakom stupni, aby nedochádzalo k veľkým zmenám teplôt v potrubí. 

Komíny a piecky

Odborne skontrolovať kotol či komín je najlepšie aspoň raz ročne, ideálne pred začiatkom vykurovacej sezóny. Znečistený komín môže zvyšuje riziko vzniku požiaru.

Rovnako je rizikové neodborné použitie rôznych vykurovacích telies, piecok, ale aj kozubov. Dbajte na to, aby ste si zakúpili iba certifikované výrobky a pri ich inštalácii využili odborné poradenstvo.

Sviečky a elektrické osvetlenie

Počas zimy, a to nielen cez vianočné sviatky, sme zvyknutí častejšie zapaľovať sviečky či rôzne typy osvetlenia, ktoré zútulňuje domácnosť a vytvára špecifickú atmosféru. Rovnako ako pri pieckach platí, že opatrnosť je na mieste. Pred odchodom z domu vždy sviečky zahaste. Rovnako aj pri elektrickom osvetlení je najlepšie vytiahnuť ho z elektrickej siete. Kupovať by ste mali iba certifikované osvetlenie, ktoré spĺňa všetky bezpečnostné normy.

Pri nepríjemných udalostiach vás spoľahlivo ochráni poistenie nehnuteľnostipoistenie majetku. Obe poistenia môžete uzatvoriť rýchlo, online, bez potreby obhliadky a v rámci jednej zmluvy. Pomôžu vám pokryť náklady na odstránenie škôd po požiari, víchrici, ale aj pri škodách spôsobených tiažou snehu.

V prípade poistenia nehnuteľnosti sa to týka nehnuteľného majetku (napríklad okien, stien, vstaveného zariadenia bytu) a v prípade poistenia domácnosti zase zariadenia bytu (nábytku, elektroniky a techniky, ale aj osobných vecí a šatstva). 

Martina Harsanyiova