Článok bol prvýkrát publikovaný v januári 2024 a a aktualizovaný v januári 2025.
Ťarcha snehu a ľadu
Sneh síce vyzerá ľahučko a nevinne, no keď ho napadne veľa, svojou tiažou poškodí aj pevnú a odolnú strechu. Nadmerná záťaž môže narušiť krytinu aj konštrukciu krovu.
Pri topení snehu tiež často vznikajú nebezpečné cencúle a ľadové bariéry blokujúce odtok vody, čo tiež zvyšuje riziko zatečenia a poškodenia.
Vedeli ste, že na Slovensku sa výpočet hodnoty zaťaženia snehom vzťahuje na normu STN EN 1991-1-3? V závislosti od konkrétneho slovenského regiónu uvádza, koľko snehu musí strecha domu uniesť.
15-centimetrová vrstva snehu môže zaťažiť strechu v rozmedzí od 15 kg/m² (čerstvý sneh) až po 60 kg/m² (mokrý sneh). Odporúčame preto kontrolovať zaťaženie strechy snehom a ľadom a v prípade potreby kontaktovať profesionálnu firmu, ktorá ho bezpečne odstráni.
Naše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je jednoduché a zrozumiteľné
Vyskladajte si ho podľa svojich potrieb online za pár minút. Zľava 5 % na online Poistenie nehnuteľnosti a Poistenie domácnosti pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.
Snehové zábrany predídu nešťastiam a nehodám
Dobrým preventívnym opatrením je tiež nainštalovať snehové zábrany, ktoré:
- zmieria riziko náhleho zosuvu veľkého množstva snehu zo strechy;
- sa môžu inštalovať na šikmé i ploché strechy;
- pomáhajú rozložiť záťaž;
- zabraňujú padaniu nebezpečných kusov ľadu na okoloidúcich či zaparkované autá.
Ak predsa len dôjde k poškodeniu strechy v dôsledku ťarchy snehu, kvalitné poistenie nehnuteľnosti pokryje náklady na jej opravu, a to vrátane prípadného zatekania spôsobeného narušením strešnej krytiny.
Zamrznuté potrubia a mrazom spôsobené škody
Keď teplota klesne hlboko pod bod mrazu, hrozí, že voda v potrubí nevykurovaných objektov zamrzne. Zväčšením svojho objemu potom dokáže poškodiť potrubia a v extrémnych prípadoch spôsobiť aj ich prasknutie. Následky? Nefunkčné rozvody, vytopenie interiéru, poškodenie podláh, stien a zariadenia.
Izolácia potrubia proti mrazu: ako zabrániť škodám?
- Počas zimy a pred tuhými mrazmi priebežne kontrolujte stav jednotlivých potrubí a vodovodných batérií v nevykurovaných, alebo menej vykurovaných častiach objektu.
- Zaizolujte všetky potrubia minerálnou vlnou, penovým polyetylénom alebo penovým polystyrénom.
- Ak odchádzate v zime na dlhší čas preč, preventívne vypustite vodu zo systému, aby v ňom nezostávala stáť a nezamŕzala.
- Udržiavajte v dome približne rovnakú teplotu.
Padajúce konáre
Ťažký sneh a ľad sa radi usádzajú aj na konároch stromov, ktoré sa môžu zlomiť, spadnúť a poškodiť strechy, fasády, ploty, zaparkované autá či dokonca okoloidúcich ľudí.
Škody často spôsobí aj silný vietor. Víchrice počas zimných mesiacov neraz strhnú aj celú strechu a narobia neplechu na obklade domu.
Preto je dôležité:
- pravidelne orezávať konáre stromov v bezprostrednej blízkosti domu, plotu či chodníka;
- odstrániť všetky suché a poškodené vetvy, ktoré by mohli ľahšie podľahnúť náporu ťažkého snehu a ľadu;
- odhŕňať námrazu, aby ste znížili riziko ich zlomenia.
Zle udržiavané komíny a pece
Kúrite plynom, drevom, peletami, prípadne využívate krb alebo piecku? Raz ročne, ideálne pred začiatkom vykurovacej sezóny, si dajte skontrolovať vykurovacie zariadenia.
Rovnako dôležitá je i odborná inštalácia a používanie certifikovaných zariadení, ktoré spĺňajú prísne bezpečnostné kritériá.
Prečítajte si aj: Top 5 najkurióznejších poistných udalostí v roku 2024.
Sviečky a svetielka
Špeciálnu kapitolu predstavujú sviečky a dekoratívne osvetlenie, ktorými si mnoho z nás spríjemňuje dlhé zimné večery.
- Vyhnite sa umiestneniu sviečok v blízkosti záclon, ozdôb alebo iných horľavých materiálov.
- Pri výbere svietnikov dbajte na to, aby boli z nehorľavých materiálov a dostatočne stabilné.
- Do zásuviek nezapájajte viac svetelných reťazí, ako je ich maximálna prípustná záťaž.
- Nepoužívajte poškodené či nevhodné napájacie káble.
- Kupujte iba certifikované výrobky od overených predajcov.
Môže sa stať, že aj pri všetkej snahe a dodržaní všetkých preventívnych opatrení vás nejaká zimná pohroma predsa len nezastihne nepripravených. Vtedy vás ochránia poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti.
Obe poistenia môžete uzatvoriť rýchlo, online, bez potreby obhliadky a v rámci jednej zmluvy. Pomôžu vám pokryť náklady na odstránenie škôd po požiari, víchrici, ale aj pri škodách spôsobených tiažou snehu.
Prečítajte si aj: Aký je rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti?