Odsávanie alebo odstriekavanie mlieka je celkom fuška, ktorá však v niektorých prípadoch môže pomôcť vyhnúť sa problémom s dojčením.
Odsávanie/odstriekavanie mlieka má význam, keď:
-
sa bábätko neprisáva a mama ho musí dokrmovať;
-
bábätko je odlúčené od maminky (týka sa to najmä predčasne narodených alebo chorých bábätiek);
-
v ojedinelých prípadoch, keď mama musí užiť liek, ktorý sa mohol dostať do materského mlieka, a tým pádom bábätku a mohol by mať nepriaznivé účinky na jeho zdravie (vždy sa treba poradiť s lekárom!);
-
mama má špecifický problém na prsníku a/alebo bradavke;
-
mama má bolestivo naliate prsníky (ale pozor, vtedy sa mlieko odstriekava/odsáva iba do pocitu úľavy, nie viac).
Tip od nás
Tip: Mama si, naopak, nemusí prsníky odsávať/odstriekavať, aby zvýšila tvorbu mlieka. V takomto prípade dbajte na kontakt koža na kožu a na čo najlepšie vyprázdnenie prsníka (v článku Tvorba materského mlieka).
Aký je rozdiel medzi odsávaním a odstriekaním?
Ak potrebujete len uľaviť od množstva mlieka, čo sa stáva najmä na začiatku dojčenia, je lepšie mlieko odstriekať. Odporúča sa to spraviť pred dojčením, v sprche pod jemným prúdom teplej vody a len do pocitu úľavy.
Netreba zabúdať, že pri tvorbe mlieka platí rovnica dopytu a ponuky. Pri prílišnom odstriekavaní alebo ešte viac pri odsávaní môžete, naopak, tvorbu mlieka ešte zvýšiť.
-
Odstriekanie – je často účinnejšie a najmä šetrnejšie k bradavkám. Treba sa to však naučiť. Prebieha tak, že si palcom a ukazovákom v polohe oproti sebe stláčate prsník približne v polovici a zároveň sa snažíte pritláčať ruku smerom k hrudníku. Po stlačení čakáte, kým odtečie všetko mlieko a potom prsník uvoľníte. Opakujte tento postup znova, alebo môžete skúsiť ruku posunúť na iné miesto.
-
Odsávanie – prebieha pomocou odsávačky. Odsávačky môžu byť elektrické alebo manuálne. Na trhu je veľký výber, treba si však vždy uvedomiť, na aký účel odsávačku kupujete a ako často/dlho ju budete využívať, sú totiž finančne náročnejšie.
Pozor! Efektivita rozličných odsávačiek je odlišná pre rôzne ženy a nie každej žene sa darí odsávať mlieko! Niektoré ženy si napriek výbornej tvorbe mlieka nedokážu odsať ani odstriekať mlieko.
Pri krátkodobom či občasnom odsávaní platí, že stačí použiť manuálnu odsávačku. Pri dlhodobom odsávaní môže byť veľkou pomocou práve elektrická odsávačka. Na trhu sú dokonca aj odsávačky na dve prsia naraz. Pri odsávaní je dôležité začať pomaly, kým sa mlieko spustí, a potom pomaly pridávať.
Tip od nás
Tip: Pri odsávaní je možné získať ďalšie mlieko ešte ručným odstriekaním.
Dôležité je odsávačku pravidelne servisovať, vymieňať niektoré súčiastky a kontrolovať jej funkčnosť. Spomíname to preto, lebo odsávačky majú obmedzenú životnosť. Môžu potom spôsobovať poranenia bradaviek a zvyšovať riziko vzniku zápalov prsníkov.
Ako postupovať pri problémoch s upchatými mliekovodmi a zapálenou prsnou žľazou?