Množstvo žien má z užívania hormonálnej antikoncepcie (HAK) strach, pretože sa obáva zníženia reprodukčnej schopnosti v čase, keď už budú pripravené na materstvo.
Dlhodobé užívanie antikoncepcie a plodnosť
Závery porovnania 22 štúdií, ktorých sa zúčastnilo takmer 15 tisíc užívateliek HAK, vyvrátili tieto obavy. Ukázalo sa, že obnovenie plodnosti po ukončení užívania hormonálnej antikoncepcie neovplyvnila ani dĺžka užívania antikoncepcie, ani samotný typ antikoncepcie, dokonca ani typ hormónov.
Ďalšia zaujímavá štúdia sa pozrela na súvislosť medzi užívaním rôznych druhov antikoncepcie a počatím bábätka. Tej sa zúčastnilo 798 žien, z ktorých 75 percent užívalo rôzne formy antikoncepcie. 80 percent používalo tabletkovú formu HAK, 8 percent žien malo zavedené vnútromaternicové teliesko a 7 percent z nich dávalo prednosť bariérovej forme antikoncepcie.
Približne 68 percent žien otehotnelo spontánne. U užívateliek hormonálnej antikoncepcie bola plodnosť počas prvých troch mesiacov dokonca vyššia. Prípadné problémy s plodnosťou boli spojené s vyšším vekom oboch partnerov a vyššou hodnotou BMI, nie s užívaním antikoncepcie.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
Kedy otehotniete?
Vaša plodnosť závisí od viacerých faktorov. Väčšina žien otehotnie do dvanástich mesiacov od vysadenia hormonálnej antikoncepcie. Prakticky môžete otehotnieť ihneď po vysadení antikoncepcie, ak vystihnete obdobie ovulácie, teda ten „naj“ čas na splodenie bábätka.
Preto ak ste vysadili HAK a necítite sa stopercentne na bábätko, zvoľte mechanický spôsob ochrany, ktorý vás ochráni pred neželaným tehotenstvom.
Niektorí lekári taktiež odporúčajú používanie kondómu počas prvých troch mesiacov od vysadenia antikoncepcie. Je to však skôr z praktických dôvodov. Počas tohto obdobia sa obnoví váš prirodzený menštruačný cyklus. Na základe prvého dňa poslednej menštruácie tak lekár v prípade úspešného počatia ľahšie stanoví termín pôrodu.
Existuje výnimka
Viacero štúdií dokázalo, že užívanie hormonálnej antikoncepcie, našťastie, nemá na obnovenie prirodzenej plodnosti žiaden preukázateľný vplyv. Výnimkou sú antikoncepčné injekcie, ktoré nie sú na Slovensku zatiaľ až tak veľmi používané. Podľa štúdie, ktorej sa zúčastnili thajské ženy, antikoncepčné injekcie znížili plodnosť na dlhší čas v porovnaní s inými metódami. Otehotnenie v priebehu prvých troch mesiacov bolo skôr zriedkavé. Vo väčšine prípadov trvalo minimálne rok, kým sa im podarilo počať bábätko.
Ak teda používate túto formu antikoncepcie, skúste si naplánovať bábätko v dostatočnom predstihu.
Pokúšate sa otehotnieť? Prečítajte si, čo robiť, ak chcete otehotnieť čo najskôr a kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.
Zdroje:
GIRUM, Tadele a Abebaw WASIE. Return of fertility after discontinuation of contraception: a systematic review and meta-analysis. Contraception and Reproductive Medicine [online]. 2018, 3(1) [cit. 2021-5-11]. ISSN 2055-7426. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
KAPLAN, Boris, Ravit NAHUM, Yael YAIRI, Michael HIRSCH, Josef PARDO, Yariv YOGEV a Raoul ORVIETO. Use of various contraceptive methods and time of conception in a community-based population [online]. 2005, 123(1), 72-76 [cit. 2021-5-11]. ISSN 03012115. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
WebMD. (2019). Getting Pregnant After Birth Control. [online] Dostupné z: webmd.com
PARDTHAISONG, Tieng. Return of fertility after use of the injectable contraceptive Depo Provera: up-dated data analysis. Journal of Biosocial Science [online]. 1984, 16(1), 23-34 [cit. 2021-5-11]. ISSN 0021-9320. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.