Len výnimočne sa môže objaviť pri liečbe pomocou liekov stimulujúcich vaječníky užívaných orálne (ústami). Základnými príznakmi ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú zväčšenie a bolesť vaječníkov.
Liečba OHSS, podobne ako u iných zdravotných problémov, závisí od závažnosti stavu. V miernych prípadoch sa môže zlepšiť aj len pomocou režimových opatrení, ako napr. dostatočný príjem tekutín a bielkovín v strave, teda bez potreby inej liečby, avšak existujú aj ťažšie prípady. Tie si vyžadujú hospitalizáciu a následnú ambulantnú liečbu.
Príznaky ovariálneho hyperstimulačného syndrómu
Najčastejšie si ich všimnú ženy podstupujúce umelé oplodnenie. Prvé príznaky sa objavia približne už do týždňa po aplikácii injekčných liekov na stimuláciu vaječníkov, respektíve ovulácie. Niekedy však príznaky prichádzajú až po dvoch týždňoch, resp. 2 až 3 dni po odbere vajíčok z vaječníkov. Pacientky opisujú mierne, ale aj závažnejšie symptómy. Prichádzajú v rôznej intenzite a môžu sa časom zlepšiť, ale aj zhoršiť.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
Mierny až stredný ovariálny hyperstimulačný syndróm
Príznaky pri miernom až stredne ťažkom OHSS:
- mierna až stredne silná bolesť brucha;
- nafúknuté brucho alebo väčší obvod pása;
- citlivosť v oblasti vaječníkov.
- nevoľnosť;
- zvracanie;
- hnačka;
VEDELI SE, ŽE...
...niektoré ženy užívajúce injekcie na podporu ovulácie dostanú miernu formu ovariálneho hyperstimulačného syndrómu. Príznaky vymiznú už po týždni. Avšak, ak otehotnejú, môžu sa zhoršiť a pretnrvávať niekoľko dní až týždňov.
Ťažký ovariálny hyperstimulačný syndróm
Pri ťažkej forme syndrómu ovariálnej hyperstimulácie môžete pociťovať tieto zmeny:
- rýchly prírastok hmotnosti – viac ako 1 kilogram za 24 hodín;
- silná bolesť brucha;
- pretrvávajúcu nevoľnosť a vracanie, dehydratáciu;
- zvracanie;
- zníženú potreba močenia a tmavý moč;
- dýchavičnosť.
Kedy vyhľadať lekára?
Ak podstupujete liečbu neplodnosti a všimli ste si na sebe príznaky ovariálneho hyperstimulačného syndrómu, čo najskôr ich konzultujte s odborníčkou či odborníkom. Aj mierny priebeh je dôležité sledovať, pretože sa môže rýchlo zmeniť k horšiemu.
Ihneď volajte lekárovi alebo lekárke, ak máte počas liečby neplodnosti ťažkosti s dýchaním alebo cítite výraznú bolesť v nohách. Tieto symptómy sú znakom, že potrebujete okamžitú lekársku pomoc.
Prečo vznikne ovariálny hyperstimulačný syndróm?
Príčina OHSS nie je dodnes úplne objasnená. Jednoznačne však súvisí s intenzívnou stimuláciou vaječníkov hormónmi. Isté je, že úlohu tu zohráva ľudský choriový gonadotropín (hCG) – hormón, ktorý sa zvyčajne tvorí krátko po otehotnení, ale aj luteinizačný hormón (LH) – oba pôsobia na vaječník podobne.
Problém začína po navodení úplného dozretia vajíčok vo folikuloch vaječníka pred ich odberom a najmä po ňom.
Premena (teda luteinizácia) veľkého počtu folikulov (vplyvom HCG a LH) vedie k tvorbe látok, ktoré zvyšujú priepustnosť malých ciev (kapilár), a tým aj únik tekutín do takzvaného tretieho priestoru, vaječníky sa zväčšujú (sú na nich početné cysty – premenené folikuly) a časť tekutín sa presunie ako voľná tekutina do brušnej dutiny, v ťažkých prípadoch aj do hrudnej dutiny, krv sa zahusťuje, moč sa tvorí menej a zvyšuje sa riziko vzniku krvných zrazenín.
Hormón hCG je často podávaný počas liečby neplodnosti ako spúšťač podporujúci dozretie folikulu na uvoľnenie vajíčka. Ak máte po podaní liečby mierny OHSS a podarí sa vám otehotnieť, príznaky sa môžu zhoršiť. Prečo? Pretože v tomto období vaše telo začne produkovať svoj vlastný hCG – ako odpoveď na tehotenstvo.
Riziko OHSS zvyšujú:
- syndróm polycystických ovárií (spojený s veľkou zásobou folikulov vo vaječníkoch), prakticky najčastejšia reprodukčná porucha (zapríčiňuje nepravidelnú menštruáciu, nadmerný rast ochlpenia, častejšie problémy s nadváhou a poruchou metabolizmu, pri ultrazvukovom vyšetrení typický vzhľad zväčšených a „drobnocystických“ vaječníkov);
- veľké množstvo rastúcich folikulov;
- vek do 35 rokov;
- veľmi nízka telesná hmotnosť;
- vysoká alebo prudko rastúca hladina estradiolu;
- predchádzajúci OHSS.
Zdroj: Adobe Stock
Komplikácie ovariálneho hyperstimulačného syndrómu
Závažný OHSS je síce zriedkavý, ale môže ohroziť život ženy, preto ho netreba podceňovať. Ako sme vysvetlili vyššie, komplikácie najčastejšie zahŕňajú hromadenie tekutín v bruchu a niekedy aj v hrudníku, poruchy rovnováhy dôležitých elektrolytov (sodík, draslík), vznik krvných zrazenín vo veľkých cievach (vyčajne v nohách), zlyhanie obličiek, torziu (pretočenie) vaječníkov, prasknutie cysty vo vaječníku, ktoré môže viesť k vážnemu krvácaniu. K týmto nebezpečným stavom sa pridávajú problémy s dýchaním, ale aj riziko potratu. Našťastie je v dnešnej dobe, kedy poznáme postupy, ako znížiť riziko vzniku OHSS, ťažká forma tohoto syndrómu zriedkavá.
Ako znížiť riziko OHSS?
Riziko ovariálneho hyperstimulačného syndrómu znížite spoluprácou s kvalitnými odborníkmi v oblasti liečby neplodnosti. Vytvoria vám individuálny plán liečby a budú vás starostlivo sledovať počas celej liečby. Pripravte sa na časté ultrazvukové vyšetrenia, ktorými skontrolujú vývoj folikulov aj krvné testy na kontrolu hladín hormónov.
Možnosti, ako znížiť riziko OHSS:
- Zmena alebo úprava liekov – liečebného protokolu a zníženie dávky stimulačných injekcií počas liečby používaných počas IVF.
- V prípade vysokej hladiny estrogénov alebo veľkého počtu folikulov zváženie, či odloženie podania injekcie hCG alebo zmena za iný liek – spúšťač dozrievania vajíčok.
- Kvalitné vajíčka alebo embryá zmraziia a vložia do maternice až v nasledujúcom menštruačnom cykle.
Liečba ovariálneho hyperstimulačného syndrómu
Ako sme už naznačili, liečba OHSS závisí od závažnosti stavu. Pri miernych príznakoch vám lekár predpíše lieky proti nevoľnosti, bolesti a bude váš stav častejšie kontrolovať.
Pri závažných príznakoch je potrebná hospitalizácia s intenzívnou infúznou liečbou, ktorá zahŕňa lieky určené na potlačenie prehnanej aktivity stimulovaných vaječníkov.
Umelé oplodnenie môžete podstúpiť aj po skúsenosti s OHSS, v každom prípade je potrebné, aby o tom vedeli lekári. Riziko nepríjemných skúseností so syndrómom OHHS je však v takomto prípade aj napriek preventívnym opatreniam stále pomerne vysoké.
Stiahnite si e-book Problémy s otehotnením – najčastejšie príčiny a možnosti umelého oplodnenia
V e-booku sa dozviete o najčastejších poruchách plodnosti u mužov aj žien a aké sú diagnostické možnosti a riešenia neplodnosti páru.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Marianna Grúberová, PhD., lekárka s atestáciou I. a II. stupňa v odbore gynekológia a pôrodníctvo, gynekologička so zameraním na reprodukčnú medicínu, IVF špecialistka Reprofit Martin.
Zdroje: mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, my.clevelandclinic.org