Podľa našich štatistík v decembri a januári utrpí úraz následkom pádu dvakrát viac dospelých ľudí aj seniorov.
Vyvrtnuté členky, aj otrasy mozgu
„Pribúdajú vyvrtnuté členky, zlomeniny dolných končatín, ale aj predlaktí a v závažnejších prípadoch aj otrasy mozgu,“ vyratúva revízna lekárka Ingrid Dúbravová. Ako ďalej dodáva, najzraniteľnejšou skupinou sú seniori, ktorých zdravotný stav sa po pádoch často výrazne zhorší a majú aj dlhodobé následky.
Využite zľavy viac ako 1 000 eur ročne na voľnopredajné lieky, potreby osobnej hygieny a pre najmenších, produkty zdravého životného štýlu a starostlivosti o zuby. Poistite seba aj dieťa v Union zdravotnej poisťovni a čerpajte všetky výhody.
Ako sa vyhnúť úrazom na ľade?
Poľadovica je jedným z najväčších nepriateľov chodcov, najmä zime, keď sa striedajú mrazy a odmäk. Prevencia a opatrnosť sú preto v tomto období kľúčové.
1. Zimná obuv ako základ
Investícia do kvalitnej zimnej obuvi s protišmykovou podrážkou je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa ochrániť pred pádom. Na extrémne šmykľavé povrchy odporúčame použiť aj špeciálne protišmykové návleky.
2. Kráčajte pomaly a opatrne
Pri chôdzi po zľadovatených chodníkoch je dôležité znížiť rýchlosť a robiť malé, isté kroky – tak, ako to robia tučniaky. Kráčajte s mierne pokrčenými kolenami a udržujte ťažisko tela mierne naklonené dopredu.
3. Bezpečné trasy sú prioritou
Ak je to možné, vyberte si cesty a chodníky, ktoré sú pravidelne udržiavané, posypané a odhrnuté. Vyhnite sa neosvetleným alebo nepoužívaným trasám, kde hrozí zvýšené riziko poľadovice.
4. Počas chôdze sa vyhýbajte iným činnostiam
Používanie mobilného telefónu, nosenie ťažkých nákupov v jednej ruke alebo nepozornosť môžu prispieť k strate rovnováhy. Na chôdzu po ľade sa treba úplne sústrediť.
5. Pomôcky ľudí v seniorskom veku
Starším ľuďom odporúčame používať pomôcky na udržanie stability, ako sú palice s protišmykovým zakončením.