Ak nepatríte ku skúseným kynologičkám či kynológom, ktorí bežne absolvujú so svojimi psíkmi niekoľko výstav ročne po celej Európe a poznajú veľa tipov a trikov ako pohodlne a bezpečne cestovať autom so psami, môžu vám padnúť vhod naše rady.
Nie každý predsa chce nechávať svojho štvornohého člena rodiny počas dovolenky v psom hoteli. Alebo nemá možnosť zveriť ho do rúk dôveryhodnej osobe. Prípadne jednoducho nechce. Veď je to člen rodiny, no nie?
Možno je na začiatok vhodné zvážiť, kedy je ideálne cestovať so psíkom, najmä k moru. Často je oveľa príjemnejšie na plážach a v letoviskách až koncom sezóny, v septembri a začiatkom októbra. Pláže a hotely sa vyprázdnia, všade je väčší pokoj a vy si spoločnú dovolenku užijete v oveľa väčšej pohode.
Čo je dobré pred cestou dôležité poriadne premyslieť?
Zvládne to?
V prvom rade treba zvážiť, či vás psík cestu zvládne. Položte si tieto otázky:
- Je zvyknutý cestovať autom, nebýva mu zle?
- Je dostatočne socializovaný na to, aby ste s ním mohli ísť do cudzieho prostredia? Ako sa správa k iným psom, ako reaguje na rôzne neznáme situácie a podnety?
- Nemá nejaké obmedzenia, ochorenia, ktoré by ho mohli zbytočne v cudzom prostredí ešte viac stresovať?
- Bude zvolená destinácia pre neho vhodná? (Vysoké teploty nemusia dobre znášať najmä staršie psy, takisto šteňatá a psy v seniorskom veku nie je veľmi vhodné zaťažovať dlhými túrami a podobne.).
Cestujte poistení doma aj v zahraničí.
Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online.
Potrebuje doklady!
Očkovací preukaz, resp. pet pas je pre psa cestujúceho do zahraničia nevyhnutný. No vedeli ste, že niektoré krajiny môžu okrem bežných očkovaní (ako u nás) vyžadovať aj špeciálne testy?
Napríklad krvné vyšetrenie na protilátky proti besnote. To, našťastie, stačí spraviť iba raz a platí po celý psíkov život. Pre istotu si overte, či krajina, do ktorej plánujete so psom vycestovať, alebo cez ňu budete prechádzať, takéto vyšetrenie vyžaduje.
Povinná veterinárna prehliadka a očkovanie
Pred cestou do zahraničia by ste mali absolvovať aj „preventívku“ o zverolekára. Do pet pasu potom potvrdí, že psík je zdravý a môže vycestovať. Rovnako by mal skontrolovať aj očkovania a psa zaočkovať, ak nejaké chýba. Očkovanie ale odporúčame absolvovať v predstihu, nie tesne pred cestou, aby mal jeho organizmus čas ich v pokoji spracovať.
Antiparazitárne ošetrenie
Pokiaľ sa chystáte do prímorských krajín, myslite aj na špeciálnu antiparazitárnu pipetu, ktorú by váš verný kamarát mal dostať proti srdcovému červovi. Najmä ak cestujete do Stredomoria.
Ideálne je pipetu aplikovať tri dni pred cestou, aby nadobudla potrebnú účinnosť, potom sa už psík môže aj smelo kúpať v mori. Pipeta má antiparazitárny účinok aj proti bežným parazitom, takže ďalšiu odčervovaciu tabletu už dostať nemusí.
Tip do auta
So psom je ideálne cestovať v noci, aspoň dlhšiu časť cesty. Vyhnete sa najvyšším teplotám a ak mal predtým psík dostatok pohybu, veľmi pravdepodobne väčšiu časť cesty prespí.
Nezabudnite ho zabezpečiť, či už použijete špeciálnu cestovnú prepravku alebo klietku, prípadne použijete popruhy a pásy na jeho uchytenie (samozrejme tak, aby mal možnosť si ľahnúť a sadnúť). Rovnako dôležité sú pravidelné zastávky na povystieranie sa, napitie, či jedenie. Zvážte, aký druh stravy mu na cestu zbalíte (dnes už však nie je problém cestovať ani pre skúsených barfistov).
Myslite aj na dostatok čistej pitnej vody, ideálne je psovi vyhradiť špeciálnu fľašu, či viac, podľa potreby.
Užite si spoločnú dovolenku so svojím štvornohým kamarátom či kamarátkou a nezabudnite pri všetkých povinnostiach ani na cestovné poistenie. U nás môžete uzavrieť pohodlne celoročné cestovné poistenie alebo krátkodobé cestovné poistenie na konkrétnu cestu či dovolenku. Pri dovolenkách v horách si zase môžete zvoliť poistenie do hôr.
Autorka: Martina Haršányiová
Zdroje:
https://www.svps.sk/dokumenty/zvierata/Spolocenske_zvierata_nekomercny_presun_z_TK_nie_na_zozname.pdf