Ľudský život z pohľadu pozitívnej psychológie
Psychológia sa vo svojich začiatkoch zameriavala predovšetkým na duševné choroby, na to, čo je odlišné, chybné. A hľadala spôsob liečby. Postupne sa však začali objavovať aj iné pohľady na človeka a v 90. rokoch minulého storočia vystúpil psychológ Martin Seligman so svojím konceptom pozitívnej psychológie.
Navrhol, aby si psychológovia/psychologičky začali viac všímať to, čo funguje, čo človeka posúva a čo robí jeho život zmysluplným.
Ak sa totiž pozeráme len na to zlé, tak nám to dobré môže unikať, zameriavame sa skôr na potláčanie negatív než na rozvoj pozitív. A pritom práve na dobrých a silných stránkach môžeme vystavať svoj život.
Máme pre vás zľavu 10 % na všetky online psychologické konzultácie na Mojra.sk
Preteká vám šťastie pomedzi prsty?
Niekedy sa zdá, že nám šťastie stále uniká. Počúvame zo všetkých strán reklamy, ktoré nám hovoria, že keď budeš mať toto alebo si kúpiš tamto, budeš šťastný/-á. Porovnávame svoje životy so životmi ľudí okolo, snažíme sa robiť rovnaké veci, ale šťastie stále neprichádza.
Alebo vidíme naše šťastie v budúcnosti – príde, až keď dosiahneme toto alebo tamto. Ženieme sa za niečím, čo v skutočnosti náš život šťastím nenapĺňa, a strácame pritom to, čo by nám šťastie priniesť mohlo.
Ako byť šťastný/-á tu a teraz, v tejto chvíli? Ako dokážeme viac naplniť svoj život radosťou? Ako môžeme dospieť k dobrému a spokojnému životu – tzv. well-beingu? Odpoveď môžeme nájsť v modeli šťastia PERMA+.
Čo tvorí PERMA+ model šťastia?
Je to skratka tvorená začiatočnými písmenami slov v angličtine. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.
P – Positive emotions – pozitívne emócie
V živote všetci potrebujeme zažívať chvíle, keď sa cítime dobre. Ide o akýsi zdravý hedonizmus – dopriať si pekné chvíle, posiliť pozitívne emócie vo svojom živote. Pozitívne emócie však nie sú len radosť, láska či šťastie. Nečakajte, že budete žiť v neustálej extáze.
Naučte sa rozoznávať aj jemnejšie odtiene pozitívnych emócií – dajte vo svojom živote miesto úžasu, zvedavosti, dojatiu, veselosti, záujmu či pokoju. Tešte sa z krásy naokolo. Užite si, ak po niečom náročnom príde úľava.
Neutekajte rýchlo ďalej za ďalšou činnosťou, dovoľte si emócie naplno precítiť, vychutnajte si ich. A myslite na to, že sme rozdielni aj v tom, nakoľko dokážeme cítiť pozitívne emócie. Nemusíte sa nahlas radovať tak ako ostatní, keď je vám bližšie pokojné sústredenie.
Ako môžete do svojho života vniesť viac pozitívnych emócií:
- všímajte si, za čo sme vo svojom živote vďační;
- dovoľte si odpustiť sebe či iným;
- vychutnávajte si pôžitky;
- nájdite si čas na vaše obľúbené aktivity;
- trávte čas s blízkymi ľuďmi;
- rozvíjajte mindfulness – schopnosť byť ponorený v prítomnom okamihu;
- pozerajte sa na budúcnosť s nádejou a optimizmom.
Tip od nás
Pridajte sa do facebookej skupiny Union pre zdravú dušu, ktorá obsahuje množstvo zaujímavého a užitočného obsahu týkajúceho sa duševného zdravia.
E – Engagement – zapojenie
Zapojenie sa je zážitok, pri ktorom využívame svoje schopnosti a silné stránky naplno. V takých chvíľach sa sústredíme na samotnú činnosť tak, že nás úplne pohltí (takéto zážitky sa nazývajú aj flow, teda plynutie).
Napĺňa nás samotná činnosť, nie jej výsledok alebo odmena, ktorú za ňu dostaneme. Je to výzva, v ktorej môžeme dať to najlepšie zo seba, keď sa naplno odovzdáme. Čas letí a svet okolo akoby sa zastavil.
Pre niekoho môže takýto zážitok priniesť hlboký rozhovor či pracovná úloha, niekto sa ponorí do hry na hudobnom nástroji či pútavej knihy, iný do opravy bicykla, pečenia koláča či športovej aktivity.
Ako môžete zvyšovať zapojenie:
- všímajte si, čo dokáže takto vtiahnuť vás;
- skúste sa naplno ponoriť aj do každodenných činností;
- spoznajte, čo sú vaše silné stránky a schopnosti, a hľadajte také činnosti, v ktorých ich môžete naplno využiť.
R – Relationships – vzťahy
Ľudia sú sociálne bytosti a členstvo v skupine nám tisícročia pomáhalo prežiť. Potrebujeme byť súčasťou vzťahov, mať svoju komunitu, kam patríme. Prepojenie s ostatnými dáva nášmu životu zmysel, pocit, že sme pre niekoho významní a jedinečné.
Náročné chvíle v živote prekonávame vďaka vzťahom a podpore, ktoré dostávame. Vo vzťahoch získavame, aj keď dávame: zažívame seba ako dobrého človeka, ktorý je schopný cítiť lásku, nehu, blízkosť, súcit. Skrátka, potrebujeme byť milovaní, ale rovnako potrebujeme aj milovať.
Najviac, samozrejme, načerpáme z hlbokých, blízkych vzťahov. Ale niekedy stačia aj drobné každodenné interakcie. Spomeňte si na to, ako vám dokáže vylepšiť deň, keď sa na seba usmejete s okoloidúcim človekom alebo keď pre niekoho spravíte drobnú láskavosť.
Čo môžete spraviť pre svoje vzťahy:
- nájdite si čas na svojich blízkych, keď budete spolu naplno pri rozhovore či spoločnej aktivite, keď odložíte prácu, mobily či iné rozptýlenie;
- zaujímajte sa o svojich najbližších a o to, čo prežívajú, pýtajte sa, empaticky počávajte, vyjadrite porozumenie a podporu;
- ozvite sa niekomu, s kým ste už dlhšie neboli v kontakte;
- zapojte sa do novej skupinovej aktivity;
- všímajte si ľudí okolo seba a zareagujte, hoci iba drobným gestom.
M – Meaning and purpose – zmysel
Vo svojom živote potrebujeme hľadať aj to, čo mu dáva hlbší zmysel. Je to niečo, čím môžeme prispieť, niečo, čím odovzdáme kus, seba, svoju jedinečnosť, v čom vidíme svoju hodnotu pre ostatných alebo svet okolo. Zmysel nám prinášajú aj hodnoty, ktorým veríme a podľa ktorých žijeme svoj život. O zmysel nášho života sa vieme oprieť, keď potrebujeme prekonať prekážky, vydržať ťažkosti alebo keď sa rozhodujeme vo chvíľach neistoty.
Zmysel života je pre každého odlišný. Môžete ho nájsť napríklad:
- vo svojom povolaní;
- v starostlivosti o rodinu alebo vo výchove detí;
- vo viere alebo spiritualite;
- pri presadzovaní hodnôt, ktorým veríte;
- v tvorbe;
- v pomoci ostatným;
- v dobrovoľníctve alebo rozvíjaní svojej komunity.
A – Accomplishment – úspech
Tento bod súvisí s chvíľami vo vašom živote, v ktorých môžete právom cítiť hrdosť. Využili srte svoje jedinečné schopnosti a silné stránky naplno, vložili do toho veľa úsilia a dopracovali ste sa k cieľu.
Cítite, že niečo viete robiť dobre, že viete vytrvať, vidíte výsledky svojej práce. K úspechu patria aj odhodlanie, vytrvalosť, trpezlivosť, schopnosť stanoviť si ciele či začať odznova, ak sa vám niečo nepodarí. A právom si doprajte na konci ohliadnuť sa a potešiť sa tým, čo sme dosiahli.
Ako môžete rozvíjať túto oblasť:
- stanovte si SMART ciele – špecifické, merateľné, dosiahnuteľné, realistické a časovo ohraničené;
- vyberajte si ciele, ktoré sú naozaj vaše, ktoré si určíte vy a nie niekto zvonka, ktoré naozaj túžite dosiahnuť a ktoré vám dávajú zmysel;
- spomeňte si na predchádzajúce úspechy a na to, čo vám ich pomohlo dosiahnuť;
- úspech primerane oslávte.
Čo znamená plus v názve?
Pod plus môžeme schovať všetky ostatné vplyvy, ktoré prispievajú k našej životnej pohode. Pomáha nám optimistický postoj k životu, ale aj zdravá strava, dostatok pohybu a spánku.
Naplnený život v súlade so svojimi hodnotami a záujmami
Model PERMA+ neprináša jeden univerzálny návod na dobrý život pre všetkých. Podporuje nás skôr v tom, aby sme hľadali, čo nás samotných robí šťastnými. Je to náš život, naše šťastie, pre seba potrebujeme odpoveď, v čom sú naše silné stránky, kde a kedy sa nám darí, kedy sa nám najlepšie žije.
Na takéto šťastie nepotrebujeme majetok ani tituly, nemusíme čakať, kým najprv niečo zmenia ostatní. Niekedy dokonca stačí zmeniť iba niečo malé, aby sa veci dali do pohybu. Začnite si napríklad viac všímať to dobré vo svojom živote alebo dajte váhu tomu, čo robíte a v čom ste dobrí a dobré.
Keď rozvíjate tieto oblasti, tak sa zvyšuje nielen váš well-being. Znižuje sa aj distres, teda negatívny stres vo vašom živote, vytvárate si pevné základy pre svoju psychickú odolnosť, lepšie dokážete zvládať náročné situácie.
Skúste sa na jednotlivé zložky modelu PERMA+ pozrieť ešte raz. V ktorých sa vám darí a v ktorých by ste, naopak, potrebovali niečo zmeniť? Máte to na dosah ruky, môžete začať hneď tejto chvíli.
Union zdravotná poisťovňa vám pravidelne prináša aj témy týkajúce sa duševného zdravia.
Autorka: Mgr. Monika Gregussová
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Monika Gregussová, psychologička. Dlhodobo sa venovala práci s deťmi mládežou a dospelými či rodinami v konflikte preventívnym a vzdelávacím aktivitám. V súčasnosti pracuje ako psychologička v Lige za duševné zdravie poskytuje poradenstvo na krízovej linke pre dospelých a online cez platformu ksebe.sk.
Zdroje:
https://positivepsychology.com/perma-model/
https://ppc.sas.upenn.edu/learn-more/perma-theory-well-being-and-perma-workshops
https://www.bild.org.uk/wp-content/uploads/2021/03/The-PERMA-Model-Booklet-Update.pdf