Enormná psychická a fyzická záťaž
Jedno malé, neposedné batoľa s množstvom potrieb a príchod nového súrodenca do rodiny? Z tejto kombinácie je jasné, že prvé mesiace asi nebudú synonymom oddychu.
Mama, na ktorej pleciach môže ležať prevažná časť starostlivosti o malé deti, si veľmi pravdepodobne prejde skutočne náročným obdobím.
Tu je veľmi dôležitá podpora partnera, ktorý by sa mal v rovnakej miere starať o domácnosť a pokúsiť sa vytvoriť priestor na pár minút oddychu pre vyčerpanú mamičku. Bude ho potrebovať ako soľ.
Tip od nás
O výhodách malého vekového rozdielu medzi súrodencami si môžete prečítať v článku Čas na druhé dieťatko? 6 najväčších výhod malého vekového rozdielu.
Obmedzený sociálny kontakt s okolím
Aj druhá nevýhoda malého vekového rozdielu medzi súrodencami sa, našťastie, týka najmä prvých pár mesiacov a nebude trvať večne. Počas nich budete mať sotva čas občas vystrčiť päty z domu, pričom o pokojnom posedení na kávičke u kamarátky nemôže byť ani reč.
Je to normálne, pretože obe deti potrebujú vašu plnú pozornosť. Na druhej strane, samy uvidíte, že rastú ako z vody a vy budete môcť čoskoro naplno obnoviť sociálne kontakty.
Zatiaľ vám pomôže aspoň internet. Vďaka nemu môžete byť v kontakte (takmer) so všetkými: „Mňa zachránil Skype,“ priznáva Anička. „Druhé dieťatko sme síce neplánovali, no aj tak sa pritrafilo. Keď sa narodila Eva, staršia Lucka mala len 15 mesiacov. Začiatky boli pre mňa veľmi náročné. Moja mama býva od nás takmer 200 kilometrov, manžel bol celé dni v robote a ja som to nezvládala. Ešte šťastie, že máme internet. Keď mi bolo najťažšie, vždy som si našla chvíľu, aby som zavolala mame. Vďaka Skypu mohla každý deň vidieť svoje vnúčatká, čo by inak bolo prakticky nemožné. Je invalidná dôchodkyňa s množstvom zdravotných problémov a dlhé cestovanie je pre ňu veľmi náročné. Vždy ma vypočula, poradila mi a ja som mohla vypustiť paru. Rozhovory s ňou boli pre mňa tou najlepšou psychohygienou,“ zdôveruje sa.
Intímny život sa ocitne na druhej koľaji
Povedzme si to na rovinu. Po pôrode dieťatka majú maminy len zriedkakedy chuť na sex. Potrebujú nevyhnutný čas na zotavenie. A to nielen fyzicky, ale aj emočne. Okrem toho ich bábätko potrebuje 24 hodín denne, a tak je prirodzené, že oveľa väčšiu chuť majú na spánok, než na intímnosti. A to nie je všetko. K starostlivosti o bábätko treba pripočítať aj starostlivosť o batoľa.
Pre oboch rodičov prvé mesiace predstavujú náročnú etapu, ktorá môže negatívne ovplyvniť partnerský vzťah. Aby to tak nebolo, je dôležité nájsť si aspoň chvíľku na úprimný rozhovor, v ktorom si obaja objasníte, čo očakávate od druhého partnera. Možno nebudete mať chuť ani čas na sex, no lásku si môžete prejavovať aj iným spôsobom. Vzájomné letmé dotyky, úsmev či objatie dokážu naozaj veľa.
„Po narodení druhého dieťaťa som si sex ani len nevedela predstaviť. Čím viac na mňa manžel tlačil, tým viac som ho odmietala. Postupom času sa mi začal vyhýbať a chodil čoraz neskôr domov. Naše vzájomné ochladenie vyústilo do poriadnej hádky. Nebolo to nič príjemné, obaja sme si všeličo vykričali. No asi sme to potrebovali. Povedala som mu o mojich obavách. Podvedome som sa bála, že opäť otehotniem, a preto som odmietala intímnejší kontakt. Pochopil, keď som mu povedala, že potrebujem čas. Vlastne veľa času. Prvý sex sme mali až 6 mesiacov po pôrode. Môj muž sa smial, že sa mu oplatilo čakať,“ hovorí Martina, mamička dvoch synov.
Vaše telo nemusí byť na druhé tehotenstvo pripravené
Počas tehotenstva naše telo prechádza rôznymi zmenami. Dieťatko, ktoré v nás rastie, si z nášho organizmu berie všetky potrebné živiny.
Ďalšie tehotenstvo krátko po sebe predstavuje pre telo matky poriadnu záťaž. Zvyšuje riziko vzniku anémie, ako aj predčasného pôrodu. Potvrdzuje to štúdia publikovaná v magazíne Obstetrics and Gynaecology.
Možno aj preto vedci považujú za optimálny rozdiel medzi dvoma tehotenstvami aspoň 18 mesiacov. To je obdobie, počas ktorého sa naše telo stihne zregenerovať z prvého pôrodu.
To, kedy sa rozhodnete pre druhé či ďalšie dieťatko, však závisí len od vášho rozhodnutia s partnerom. Malý vekový rozdiel medzi súrodencami nemusí znamenať katastrofu, hoci to spočiatku nebude jednoduché. Na druhej strane, výhody zvyčajne prevýšia nevýhody, ktoré sú, našťastie, len dočasné.
Zdroj:
Influence of interpregnancy interval on birth timing. Obstetrics and Gynaecology [online]. [cit. 2020-07-20]. Dostupné z: https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/1471-0528.12891
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.