Kurzy plávania pre bábätká nájdete v každom väčšom meste, čo svedčí o tom, že mamičky ich s nadšením vyhľadávajú. Kedy je vhodné začať? Podľa čoho si vybrať „svoj“ baby klub? A aké sú hlavné výhody a nevýhody detského plávania?
Cena by nemala byť rozhodujúca
Najlepšia reklama je odporúčanie. Môže to byť spokojná kamarátka či mamička, ktorú poznáte z poradne. Tá vám s radosťou odporučí kurz plávania s bábätkami, s ktorým je vyslovene spokojná. Neraz sú kvalitnejšie kurzy o niečo drahšie, no určite sa vám neoplatí šetriť. Za príliš nízkou cenou je vždy nejaké „ale…“ Nevyškolený personál, nelichotivý interiér alebo hygiena.
S nami získate na bábätko zľavy vo výške viac ako 450 €. Získajte zľavu na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.
Zistite čo najviac
Hoci by ste s bábätkom najradšej išli do bazéna čo najskôr, je dôležité urobiť si čas na malý prieskum. Ak ste dostali dobré referencie na baby klub od kamarátky, alebo ste si ich našli na webe, predsa len je vhodné zistiť, či spĺňa nasledovné body:
-
do bazéna nemá prístup verejnosť. Mal by byť určený špeciálne pre bábätká a deti. S väčším počtom ľudí sa zvyšuje riziko vzniku rôznych infekcií;
-
voda je čistá, dostatočne teplá, dezinfikovaná a pravidelne menená;
-
bazén by nemal byť príliš hlboký. Mama by v ňom mala bezpečne stáť. Je náročné venovať sa dieťatku, keď máte čo robiť, aby ste sa sama udržali nad hladinou;
-
s inštruktorom by ste si mali „sadnúť.“ Ľudsky aj profesionálne. Mal by si nájsť čas, aby vám zodpovedal na všetky otázky;
-
vidíte, že v klube sa neporušujú pravidlá. Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste;
-
v baby klube ponúkajú možnosť nahradiť si plaveckú hodinu v prípade, že dieťatko ochorie;
-
výhodou navyše môže byť klub poskytujúci plávanie v slanej vode, ktorá je prirodzene antiseptická a je v koncentrácii porovnateľnej s obsahom soli v ľudskej slze. Nedráždi oči a priaznivo vplýva na jemnú detskú pokožku.
Tip od nás
Prečítajte si článok o tom, ako ešte zabaviť a zároveň rozvíjať najmenšie deti.
Posilnenie imunity aj celkovej zdatnosti
Mnohé mamičky sa obávajú plávania s bábätkami najmä v jesennom či v zimnom období. Ak je však bábätko zdravé, pravidelné plávanie môže posilniť jeho imunitu. Tvrdí to aj Lenka, mamička Denisa, s ktorým chodila na baby plávanie od troch mesiacov do dvoch rokov: „Keď mal dva roky, bol na dovolenke doslova atrakciou. Skákal do vody, s ponorom preplával 2 metre. Dnes má 5 rokov, plávať chodíme už síce pomenej, no určite to malo pozitívny vplyv na jeho imunitu. Prakticky dva roky nebol chorý.“
Lenka spomenula ďalšiu výhodu plávania, ktorá môže doslova zachrániť život. Keď bude váš drobec väčší, už nepodľahne panike, ak náhodou spadne do hlbokej vody.
Baby plávanie pôsobí priaznivo aj na kardiovaskulárny systém bábätka či kapacitu pľúc. Dieťatko získa lepšiu rovnováhu, zlepší motoriku, posilní si kosti, kĺby a svaly.
Ďalšie výhody plávania pre bábätká
Okrem fyzickej kondičky získa aj množstvo psychologických benefitov, ktoré celkovo priaznivo pôsobia na jeho rozvoj:
-
budovanie sociálnych interakcií;
-
nebude mať strach z vody – najviac sa bojíme nepoznaného. Voda sa takto stáva pre dieťatko prirodzeným prostredím;
-
zlepšenie chuti do jedla a lepší spánok;
-
u dieťatka sa môže zvýšiť sebadôvera. Potvrdzuje to aj štúdia publikovaná v časopise Child – štvorročné deti, ktoré pravidelne chodili na plávanie od približne 2 mesiacov do štyroch rokov sa oveľa lepšie prispôsobili novým situáciám, mali väčšiu sebadôveru a boli celkovo nezávislejšie v porovnaní s neplavcami.
Plávanie s bábätkami pozitívne hodnotia nielen mamičky, ale aj inštruktori. Zlatica sa tejto práci venovala 23 rokov a s radosťou sa podelila so svojimi dlhoročnými skúsenosťami: „ „Plávanie“ s detičkami v mnohom závisí od prístupu inštruktora a rodiča. Keď som chodila plávať so synom Hugom, bola som maminou, ktorá brala plávanie veľmi pozitívne. Videla som, ako mu to pomáha hlavne v jemnej motorike, úchopoch a koncentrácii a taktiež zaradiť sa do kolektívu, nakoľko sme mali s adaptáciou zo začiatku veľké problémy. Ako inštruktorku ma vždy potešilo, keď maminky videli, že deti napredujú. Dokonca aj tie, ktoré nemali rady vodu, sa s ňou nakoniec skamarátili. Bolo úžasné, keď sa mamy vracali plávať s ďalším dieťatkom. Pracovala som aj s detičkami s DMO, hypertonickými a hypotonickými deťmi, deťmi s autizmom. Bola to práca, ktorú som nadovšetko milovala. Dodnes sa stretávam s mamičkami, ktorých deti dosiahli úspechy v plávaní. Teší ma to. Viem, že som dokázala niekomu niečo do života odovzdať. Je to skvelý pocit,“ dodáva s úsmevom.
Niektoré maminy tvrdia, že ich bábätku sa na kurze nepáčilo. No niekedy stačí len vyčkať zopár tréningov, pokiaľ bábätko zistí, že voda nie je nepriateľ. Ak však cítite, že to nie je pre dieťatko úplne to pravé, určite ho do baby plávania nenúťte.
Čo si zobrať so sebou?
To, čo nesmie chýbať v taške každej maminy, sa určite dozviete pri prvom telefonickom či osobnom kontakte s baby klubom plávania. Ich požiadavky sa môžu trošku líšiť. Vo všeobecnosti sa odporúča priniesť si plienky na plávanie, osušky, fľašu s vodou, teplé oblečenie a niečo malé na zahryznutie.
Kedy radšej nie?
Dieťatku v plávaní prakticky nebráni nič, okrem občasných či chronických zdravotných problémov. Plávanie vôbec nie je vhodné pre bábätká s veľmi oslabenou imunitou či chronickým kožným ochorením. Z dočasných zdravotných ťažkostí plaveckú hodinu musíte vynechať v prípade, ak má vaše dieťa:
-
hnačku – ani tie najlepšie plienky na plávanie nie sú dostatočnou ochranou proti riedkej stolici, z ktorej by sa mohol kontaminovať celý bazén;
-
ušnú infekciu – ak dieťatko už trpí infekciou uška, ponáranie do vody by mohlo len zhoršiť jeho stav. Pre deti náchylné práve na infekcie uší hrozí pri dlhodobom plávaní riziko infekcie vonkajšieho zvukovodu otitis externa, tzv. plavecké ucho;
-
očnú infekciu – voda s obsahom chlóru by len zbytočne dráždila zapálené očká a okrem toho by sa táto infekcia mohla preniesť aj na ostatné deti;
-
alergické reakcie (ekzém a pod.) – ak vaše bábätko trpí nejakou kožnou reakciou, skúste sa poradiť s lekárom. Povie vám, či je plávanie bezpečné pre jemnú pokožku bábätka. Niektoré druhy ekzémov môže pobyt v chlórovej vode iba zhoršiť. Riešením však môže byť plávanie v slanej vode, ktoré niektoré baby kluby plávania ponúkajú.
Tak ako všade, aj pri baby plávaní treba myslieť na ohľaduplnosť voči okoliu. Aj keď váš malý „plavec“ vodu doslova miluje, v prípade prenosných infekcií by sa mal bazénu vyhnúť širokým oblúkom. Na to však musí myslieť mamička.
Ak to aktuálna situácia súvisiaca s pandémiou koronavírusu umožňuje, určite si vyberiete s bohatej ponuky kurzov baby plávania vo vašom okolí.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.