Problémy nastávajú vtedy, ak máte zníženú odolnosť. Slabšia imunita povzbudí baktérie, a tie si potom začnú „viac dovoľovať“. Veľmi rýchlo dokážu ovládnuť naše telo, väčšinou do niekoľkých hodín.
Našťastie, dnes už sú nástroje, ako sa pred pneumokokmi chrániť. Jednoznačne najspoľahlivejším riešením je očkovanie proti preumokokom.
Čo sú pneumokoky?
Streptococcus pneumoniae – takto sa odborne nazýva pôvodca pneumokokových ochorení. Streptokokové útoky rozdeľujeme na invazívne a neinvazívne. Aký je rozdiel?
Invazívne ochorenia – to je meningitída (zápalov mozgových blán) alebo infekcia krvi. Ostatné ochorenia sú neinvazívne.
Slovíčko invazívne znamená, že mikróby napádajú tie časti tela, ktoré sú za normálnych okolností bez choroboplodných zárodkov.
Napríklad, keď pneumokoky napadnú tkanivá a tekutiny pokrývajúce mozog a miechu, výsledkom je meningitída. Ak zase napadnú krvný obeh, vznikne bakterémia.
Žiaľ, tieto stavy sú zvyčajne ťažké, a preto vyžadujú hospitalizáciu. Pri obidvoch diagnózach hrozí smrť, či trvalé postihnutie.
Kto je ohrozený pneumokokovou infekciou?
Na pneumokokovú infekciu môže ochorieť každý, avšak u niektorých ľudí je vyšší predpoklad. Pneumokoky sa často šíria v jasliach alebo v škôlkach, pričom aj priebeh choroby je u detí najťažší.
Najohrozenejšie skupiny:
- deti do 5 rokov – najrizikovejšie sú deti do 2 rokov;
- chronicky chorí pacienti – napr. kosáčikovitá anémia, HIV, cukrovka, ochorenia srdca, pľúc, obličiek alebo pečene;
- ľudia nad 65 rokov;
- fajčiari.
Ako sa pneumokoky prenášajú?
Pneumokové infekcie sa šíria z človeka na človeka, priamym kontaktom so slinami alebo hlienmi. Stačí nechránené kýchnutie alebo zakašľanie, a baktérie putujú do ovzdušia.
Veľa ľudí, najmä detí, má pneumokoky v nose alebo v hrdle, a bez toho, aby ochoreli. Sú to takzvaní bacilonosiči. Im sa nič nestane, ale inak všade rozširujú nákazu.
Doposiaľ nie je jasné, prečo streptokoky nevyprovokujú chorobu vždy a u každého. Vedci iba predpokladajú, že okrem slabšej alebo nevyvinutej imunity, to súvisí s množstvom pneumokokov, resp. do ktorých častí tela sa dostanú.
Pneumokoky: hlavné príznaky
Príznaky a komplikácie závisia od infikovanej oblasti tela. Pneumokoková pneumónia (pľúcna infekcia) patrí k najbežnejším, ale aj k najnebezpečnejších. Tu sú príznaky zápalu pľúc:
- horúčka alebo zimnica;
- kašeľ;
- rýchle dýchanie, ťažkosti s dýchaním;
- bolesť v hrudi.
Pneumokoková meningitída (zápal mozgových blán) je zase infekcia tkaniva, ktoré pokrýva mozog a miechu. Príznaky pneumokokovej meningitídy sú:
- stuhnutý krk;
- horúčka;
- bolesť hlavy;
- fotofóbia – oči sú citlivé na svetlo;
- zmätok;
- u detí aj strata apetítu, či zvracanie.
Pneumokoková bakterémia je infekcia krvi. Obvykle nás potrápi horúčka, zimnica, únava, avšak veľmi nebezpečnou komplikáciou je sepsa – otrava krvi. Tá môže priniesť zlyhanie orgánov, až smrť. Toto sú príznaky sepsy:
- zmätenosť, veľké nepohodlie;
- lapanie po dychu;
- zrýchlený tep;
- triaška, silné potenie;
- bolesť.
Pneumokoky zapríčiňujú až polovicu infekcií stredného ucha. Ide o oblasť ucha, ktorú voľným okom nevidíme, keďže je skrytá za bubienkom. Hlavné príznaky zápalu stredného ucha:
- silná bolesť ucha, ktorá vyráža do okolia;
- červený, opuchnutý ušný bubienok;
- horúčka;
- ospalosť.
Pneumokokové infekcie a ich diagnostika
Najprv potrebujeme vedieť, či naozaj ide o pneumokokové ochorenie, pretože od toho sa odvíja liečba. Ak má lekár podozrenie na invazívne pneumokokové ochorenie, ako je meningitída alebo infekcia krvi, vyšetruje vzorky krvi a mozgovo-miechový mok.
Keď sú už potvrdené pneumokoky, užívate antibiotiká, aby sa predišlo zhoršeniu stavu a komplikáciám. Lekár vyberá najlepšie antibiotikum podľa výsledkov testov.
Pri neinvazívnych infekciách sa takisto odoberajú vzorky a vykonávajú testy – krv, moč, výter z nosa, z hrdla, preveruje sa dýchanie, okysličenie krvi, prezrú vám ušný bubienok.
Pneumokoky a liečba
Základom terapie sú antibiotiká, problémom však je, že baktérie sa vyvíjajú, mutujú – prispôsobujú podmienkam. Aj preto je mnoho druhov pneumokokových baktérií už rezistentných na niektoré antibiotiká, ktoré ešte donedávna fungovali.
Napriek tomu, kým lekári nemajú výsledky testov citlivosti na antibiotiká, nasadzujú širokospektrálne antibiotiká. Keď už poznajú výsledky, môžu zvoliť cielenejšiu liečbu.
Očkovanie proti pneumokokom
Najúčinnejšou zbraňou proti pneumokokom je očkovanie. Lekári ho odporúčajú nielen malým deťom, ale aj seniorom a ľuďom s oslabenou imunitou.
Prečo je očkovanie proti pneumokokom dôležité?
Keď si uvedomíme, že na pneumokokový zápal mozgových blán zomrie až 80 % pacientov, na pneumokokovú bakteriémiu 60 % a na pneumokokovú pneumóniu 44 % pacientov, odpoveď je jasná.
Na očkovanie proti pneumokokom sa u nás používa vakcína Prevenar 13. Číslo 13 v názve vakcíny znamená, že ochráni pred 13 typmi baktérií Streptococcus pneumoniae.
Vakcína pomáha telu pri vytváraní vlastných protilátok, aby sa samo ubránilo pred pneumokokovými infekciami. U malých detí sa podáva v 2 dávkach.
Očkovanie je preventívne a nad rámec zákona, preto si ho hradíte sami. Union zdravotná poisťovňa vám však ponúka špeciálny benefit.
Union prispieva svojim poistencom od 2 rokov na 1 dávku očkovacej látky Prevenar 13, vo výške 50 %. Viac informácií získate na stránke: Očkovanie proti pneumokokom.
Autor: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.cdc.gov/pneumococcal/about/symptoms-complications.html https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/infections-and-poisoning/pneumococcal-infections
https://www.nfid.org/infectious-diseases/pneumococcal/