Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Pneumologička: „Vapovanie nesmie byť vnímané ako neškodlivé“

vapovanie e-cigarety
Aký je rozdiel medzi klasickým fajčením a vapovaním? Prečo je aj vapovanie nutné vnímať ako rovnako zdraviu škodlivé? V rozhovore s pneumologičkou Katarínou Dostálovou sa dozviete o najväčších rizikách vapovania.
vapovanie e-cigarety
V článku si prečítate:
MUDr. Katarína Dostálová

Je absolventkou LFUK v Bratislave. Pracovala na III. internej klinike UNB, neskôr na Klinike pneumológie a ftizeológie UNB, kde bola súčasťou tímu Centra pre predtransplantačnú prípravu a potransplantačnú starostlivosť. Od roku 2017 sa venuje ambulantnej pneumoftizeológii, medzi oblasti jej záujmu patrí starostlivosť o pacientov s CHOCHP a biologická liečba ťažkých astmatikov. Je členkou výboru Slovenskej pneumoftizeologickej spoločnosti a členkou správnej rady Zväzu ambulantných poskytovateľov.

Najčastejšie ochorenia fačiarov

Aké sú najčastejšie ochorenia, ktoré môžu súvisieť s fajčením?

Fajčenie klasických cigariet má masívne následky v podobe poškodenia ciev, ktoré zásobujú všetky orgány nášho tela, vážne poškodzuje pľúca (najčastejšie vo forme chronickej obštrukčnej choroby CHOCHP aj tzv. emfyzému pľúc) a zvyšuje riziko vzniku nádorov viacerých orgánových systémov. Hlavne pľúc, hlavy a krku, močového mechúra u mužov aj žien, ale napríklad aj pažeráku.

Zaznamenávate nárast týchto ochorení ?

V pneumológii zaznamenávame nárast rakoviny pľúc a keď sa pozrieme podrobnejšie, zisťujeme, že stúpa hlavne u žien. Ešte stále vieme povedať, že 9 z 10 pacientov sú fajčiari. Celosvetovo stúpa aj výskyt CHOCHP, hlavne u fajčiarov a u nízkopríjmových skupín obyvateľstva, ktoré kúria tuhým palivom. 

Ako sa najčastejšie prejavujú ochorenia, ktoré môžu súvisieť s fajčením a kedy ľudia napokon navštívia lekára?

Ako pneumologička sa vyjadrím k pľúcnym následkom. V prípade CHOCHP väčšinou pacient vyhľadá lekára pre dlhodobý kašeľ, pískanie na hrudníku a zadýchavanie pri námahe. Pacienti s emfyzémom (poškodením pľúcnych mechúrikov, tzv. alveolov so vznikom bublín uviaznutého vzduchu) prídu s výrazným zadýchavaním aj pri miernej námahe.

Rakovina pľúc je nesmierne zákerná, nakoľko prvé dve štádiá sú najčastejšie bezpríznakové. Často sú bez príznakov ešte aj pacienti v 3. štádiu, alebo sa pozvoľna objavujú príznaky ako tlaky alebo bolesť na hrudi, kašeľ, ktorý neustáva, dýchavica. Spozornieť treba aj pri zachrípnutí u fajčiara, ktoré neustupuje. Okrem ORL lekára by ho mal vidieť pneumológ. Pacient môže evidovať aj spontánne chudnutie.

0
zľava

Využite zľavy viac ako 1 000 eur ročne na voľnopredajné lieky, potreby osobnej hygieny a pre najmenších, produkty zdravého životného štýlu a starostlivosti o zuby. Poistite seba aj dieťa v Union zdravotnej poisťovni a čerpajte všetky výhody.

Riziká vapovania

Aký je základný rozdiel medzi klasickým fajčením a vapovaním?

Pri klasickom fajčení horí papier a tabak. Konzument inhaluje okrem nikotínu a iných zložiek tabaku aj produkty horenia papiera. Pri vapovaní inhaluje aerosol, ktorý vzniká zahrievaním tekutiny z náplne, ktorá obsahuje zložky, ktoré označujeme ako humektanty (propylénglykol,  rastlinný glycerol), v prípade nikotínových náplní nikotín a rôzne arómy. Niektoré aditíva, napr. E vitamín, niektoré arómy (napr. diacetyl) a niektoré ďalšie látky boli postupne zakázané. Predchádzalo tomu poškodenie zdravia mnohých konzumentov. Okrem toho ešte poznáme zahrievaný tabak, kde sa tabaková tyčinka s obsahom nikotínu zahrieva na  vysokú teplotu, ale nehorí. Konzument inhaluje tabakový aerosol zbavený produktov horenia, v takomto aerosole sú však stále okrem nikotínu prítomné nebezpečné látky ako akroleín alebo formaldehyd.

Čo sú najväčšie riziká vapovania?

Pokiaľ konzumujete nikotínové náplne, ostávate od nikotínu závislý. O e-cigaretách ešte veľa dôležitých informácii nemáme, veď na komplexný prehľad o škodlivosti klasických cigariet sme čakali storočie. Už teraz ale vieme, že zhoršujú kontrolu astmy, prispievajú k vzniku CHOCHP a nikotínové e-cigarity poškodzujú aj srdcovo-cievny systém.

Medicínska verejnosť sa zhoduje na veľmi rizikovom marketingu a dizajne týchto produktov. Sú farebné, trblietavé, ochutené, voňavé. Sú veľmi atraktívne pre deti a mládež v tínedžerskom veku, ktorá ešte nemala skúsenosť s klasickým fajčením. Vhupnú rovno do vapingu. Pľúca a mozog sa vyvíjajú približne do 25. roku veku, akékoľvek škodlivé vplyvy v tomto období môžu vážne poškodiť zdravie. A aj závislosť na nikotíne vzniknutá v skorom veku sa rieši ťažšie. Takáto mládež máva aj problém sa koncentrovať, môžu sa objaviť ťažkosti s učením.

Je vapovanie podľa vás cesta, ako prestať s fajčením?

Len v ojedinelých prípadoch, napríklad u tuhých fajčiarov, ktorí by na takýto produkt prešli prechodne, s postupným znižovaním dávky a s cieľom prestať. Existujú aj publikácie, ktoré uvádzajú, že niektoré typy e-cigariet používané v režime lieku a vydávané v lekárni boli v liečbe odvykania účinnejšie ako nikotínové náhrady. Je to ale tŕnistá cesta. V praxi sa skôr stretávame, že fajčiar prejde na e-cigarety, alebo zahrievaný tabak. Zmiernia sa mu niektoré respiračné príznaky a nastúpi pocit „urobil som niečo pre zdravie“. Ďalšia motivácia prestať je preč. Prípadne prekladajú elektronické klasickými, čomu hovoríme „duálne fajčenie“.

Stretávate sa vo vašej ambulancii s problémami, ktoré súvisia s vapovaním?

S poškodením pľúc e-cigaretou (tzv.  EVALI) sa hlavne stretávajú detskí pneumológovia u tínedžerov, publikovali o tom aj veľmi pekné, hoci smutné kazuistiky. Moja „klientela“ sú väčšinou fajčiari s poškodenými pľúcami, ktorí prejdú časom na tieto nové produkty a tým sa napr. ďalšia progresia niekedy mierne spomalí,  ale pomaly pokračuje.

Mávajú takisto v súvislosti s inhalovaním nikotínu vysoký tlak, ischemickú chorobu srdca, mozgové príhody a vážne poškodenie tepien na dolných končatinách. To sa prejavuje prudkými bolesťami v lýtkach po prejdení určitej vzdialenosti, ktorá závisí od miery poškodenia a uzáveru tepien. Vyzerajú ako obzerači výkladov v obchodoch, v skutočnosti sa potrebujú vydýchať a čakajú, kým odznie bolesť v lýtkach.

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.

Koho najviac ohrozuje vapovanie a fajčenie?

Kto sú najväčšmi ohrozené skupiny?

Fajčenie je nebezpečné pre  každého a vaping tiež. Medzi výraznejšie zraniteľných patria deti a teenageri, tehotné ženy (tehotné fajčiarky  majú riziko narodenia nedonoseného dieťaťa, príp. mŕtveho plodu a u ich detí sa častejšie vyskytuje astma aj CHOCHP).

A veľmi riziková skupina na akúkoľvek konzumáciu nikotínu sú ľudia s genetickým sklonom k vyššej zrážanlivosti krvi a aj ľudia s chronickými respiračnými ochoreniami.

Ako zabrániť „rozširovaniu“ vapingu?

Obávam sa, že to sa nedá. Už teraz ide o veľmi rozšírený fenomén a producenti majú kvantá platených trollov, ktorí okamžite začnú nechutne obťažovať každého odborníka, ktorý si dovolí v médiách len citovať pozičné dokumenty odborných spoločností k týmto témam. Dizajny sú nesmierne atraktívne pre deti už zo základných škôl, farebné, trblietavé. Jedinú šancu vidím v kvalitnom vzdelávaní detí, v osvete. Ak deti naučíme už na prvom stupni ZŠ kriticky zhodnotiť veci a ich zmysel, je tu šanca.

Čo by ešte  pomohlo zo strany legislatívy či celkovo, našej spoločnosti?

Osobne som fanúšička jasného vymedzenia fajčiarskych a vaperských zón aj v exteriéroch. Je veľmi nepríjemné, rizikové a nefér, ak nefajčiar alebo exfajčiar, prípadne deti na terase reštaurácie inhalujú dym alebo vapovaný aerosol.

Fandím aj zvyšovaniu DPH na tieto produkty, zakazovanieupredaja ochutených produktov (v tomto máme ešte rezervy) a čo mi veľmi vadí je „normalizácia vapovania a zahrievaného tabaku“. Na festivaloch sú už bežne „zóny“, ktoré sponzoruje tabakový priemysel, ktoré sú prezentované ako moderné a menej škodlivé riešenia, zdôrazňujú sa heslá ako „smoke free, smokeless, bez dymu“.

V laikoch to vyvoláva dojem prospešnej aktivity. Je potrebné dôsledne brániť prieniku priemyslu do medicínskeho prostredia, o čo sa priemysel masívne snaží rôznymi zmanipulovanými a sponzorovanými „klinickými štúdiami“ a marketingom, zároveň aj sponzoringom k tomu náchylných medicínskych profesionálov. Ako odborná verejnosť sa k tomuto nesmieme znížiť.

Union zdravotná poisťovňa

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.