Vyzerá to na prvý pohľad úplne bláznivo. Pečiete torty alebo šijete látkové plienky a s týmto že by ste mali podnikať? Jasné, 99 % z nás pri tejto otázke skončí a celé to zahodí do koša. Lenže ako hovorí Eva Vašková – Čejková z organizácie Ženy, s.r.o.: „Spoločnosť tlačí ženy k nižšiemu sebavedomiu, ktoré im bráni začať. Veľmi negatívny vplyv má často aj najbližšie okolie, kde nenájdu ani podporu, ani pochopenie.“
Zdroj: unsplash.com
Nájdite si kamošky
A nielen to ponúkajú práve Ženy s.r.o. Je to platforma, ktorá združuje začínajúce, ale aj skúsené podnikateľky. Taký slepačinec pre biznis ženy. Spoločnosť ľudí, ktorí riešia úplne rovnaký problém ako vy, je totiž na nezaplatenie. Navzájom si radia, podporujú sa a pomáhajú. No organizácia pani Čajkovej nie je jediná.
Existujú coworkingové centrá, niektoré sú dokonca špecializované pre pracujúce mamičky a ponúkajú stráženie detí zdarma. Tam tiež môžete nájsť nielen zázemie v zmysle kopírky a WiFi, ale najmä ľudí, ktorí vám môžu pomôcť rozbehnúť váš biznis plán. Napríklad grafik pre váš prvý leták alebo markeťák, ktorý vám skrášli a pomôže rozbehnúť prvú firemnú Facebook stránku.
Zdroj: unsplash.com
Pre peniaze choďte pripravená
Podľa Evy Vaškovej – Čejkovej je nedostatok financií hneď druhým najčastejším dôvodom, prečo sa ženy na materskej nehrnú do podnikania. „Bola som svedkom mnohých krásnych podnikateľských nápadov, kedy ale chýbalo pár stoviek eur,” hovorí.
Pokiaľ chcete začať vyrábať domáce marmelády, viac na úplný začiatok ani nepotrebujete. Ak by ste si však chceli otvoriť kozmetický salón, pravdepodobne budete potrebovať peňazí o čosi viac. V prvom rade však potrebujete dobrý biznis plán. Potom môžete požiadať o podnikateľský úver v niektorej z bánk, ktoré sú podnikateľom naklonené.
Podnikateľkou za pár kliknutí
Podnikať môžete začať ako počas materskej, tak i rodičovskej dovolenky. Založením živnosti počas poberania materského alebo poberania rodičovského príspevku nestratíte nárok na poberanie týchto dávok. Čo sa týka papierov, ktoré treba vybaviť, zo začiatku vám bude stačiť vybavenie živnostenského oprávnenia. Vybavenie živnosti je v dnešnej dobe tak jednoduché, že kvôli tomu nemusíte ani vyjsť z domu a navyše, elektronické ohlásenie živnosti je podstatne lacnejšie. Založenie tzv. eseročky (spoločnosti s ručením obmedzeným – s.r.o.) môžete zvážiť neskôr.
Zdroj: unsplash.com
A čo s poistením?
V čase poberania materského alebo rodičovského príspevku za vás, ako živnostníčku, platí zdravotné poistenie štát. Preto teda približne prvé dva roky preddavky na poistné na zdravotné poistenie platiť nemusíte. Zdravotná poisťovňa vždy po skončení roka (približne v máji až septembri nasledujúceho roka) vykoná ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, ktorého výsledkom môže byť – v prípade, že sa vášmu podnikaniu darilo – aj nedoplatok.
Mamičky majú úľavy
Ak si založíte živnosť v roku 2019, nebudete v tomto roku platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Odvody začnete platiť najskôr od 1. 7. 2020, (resp. 1. 10. 2020, ak by ste požiadali o odklad daňového priznania). Výška odvodov závisí od vášho príjmu. Ak nezarobíte v roku 2019 viac ako 6 078 EUR, odvody do Sociálnej poisťovne platiť nebudete. Podľa § 140 zo Zákona o sociálnom poistení nie ste povinné platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého sa vám poskytuje materská.
Vďaka týmto skvelým podmienkam už nemusíte snívať, ale môžete sa s chuťou pustiť do podnikania, aj keď máte doma malé dieťa.
Zdroj: podnikajte.sk, Zákon o Sociálnom poistení a web Sociálnej poisťovne
Autorka: Natálie Veselá
Krotiteľka písmeniek, milovníčka hudby, piva, beletrie a neplánovaných ciest s nejasným cieľom. Editorka, novinárka a hlavne matka deväťročného Jáchyma je presvedčená o tom, že rodičovstvo je ten najlepší kurz osobného rozvoja, sebaovládanie, bezpodmienečnej lásky, tolerancie a čierneho humoru. A taká by podľa nej mala byť aj Promama.