Určite aj vy v okolí poznáte množstvo prípadov neplánovaných tehotenstiev, tak ako aj páry, ktoré sa o bábätko snažia už celé roky. Plodnosť a úspešnosť počatia ovplyvňuje viacero faktorov: v prvom rade je to vek, celkové zdravie, reprodukčný systém, ako aj frekvencia pohlavného styku.
Ako neprepásť správny čas?
Väčšina párov (približne 84 párov zo 100) snažiacich sa o bábätko, počne v rozmedzí od šiestich mesiacov do jedného roka. To, či a kedy sa to podarí, závisí vo veľkej miere aj od veku ženy.
Ženy sú na vrchole plodnosti síce okolo dvadsiatky, no v tomto veku majú predsa len iné záujmy. A tak sa materstvo odkladá na dobu neurčitú. S vekom však plodnosť žien začne výrazne klesať.
V 35. roku života je pravdepodobnosť počatia v prvých troch mesiacoch len 12-percentná. Ak sa rozhodnete pre dieťatko v štyridsiatke, táto pravdepodobnosť sa zníži na 7 percent.
Samozrejme, aj u mužov sa plodnosť vekom znižuje, no oveľa pomalšie ako u žien. Starší muži majú väčší sklon k rôznym genetickým a morfologickým abnormalitám spermií.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
Kedy navštíviť lekára?
Pokiaľ máte menej ako 35 rokov, k lekárovi sa vyberte, ak sa vám nepodarí prirodzene otehotnieť ani do jedného roka. Ak ste staršia, navštívte odborníka už po polroku neúspešného snaženia. V prípade, že ste si vedomá nejakej výraznej zdravotnej prekážky (vážne ochorenie, časté gynekologické problémy, syndróm polycystických vaječníkov a podobne), choďte k doktorovi čo najskôr.
Ako často sa snažiť?
Bez pohlavného styku sa vám nepodarí prirodzene otehotnieť. Podľa odborníkov stačí frekvencia intímneho styku približne každý druhý až tretí deň. Malo by to stačiť na to, aby sa vám podarilo počať bábätko v prípade, že nemáte žiaden zdravotný problém. Nútiť sa do sexu každý deň by vás s partnerom oboch iba zbytočne frustrovalo.
Čo vás čaká u lekára?
Návštevy lekára sa netreba báť. Skúste pre istotu poslať k urológovi alebo andrológovi aj partnera. Príčina neplodnosti môže byť u vás, u partnera, alebo aj u obidvoch. Približne u 5 až 10 percent párov odborníci nevedia nájsť žiadnu príčinu neplodnosti.
Diagnostika ženskej neplodnosti najčastejšie pozostáva z týchto základných vyšetrení:
-
stanovenie hormonálneho profilu;
-
zisťovanie priechodnosti vajíčkovodov;
-
test ovariálnej rezervy;
-
folikulometria;
-
diagnostika chorôb, ktoré by mohli spôsobovať neplodnosť: endometrióza, zápaly vaječníkov, PCOS syndróm a podobne;
-
endokrinologické a imunologické vyšetrenie.
Diagnostika mužskej neplodnosti spočíva najmä v analýze spermiogramu a v špecializovaných vyšetreniach ejakulátu. Väčšinu potrebných vyšetrení vám spravia v centrách asistovanej reprodukcie.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok o bolestiach v podbrušku v prvých týždňoch tehotenstva.
Ako pomôcť prírode?
Našťastie, niektoré veci môžete ovplyvniť. Niekedy aj drobná zmena životného štýlu vám pomôže k vytúženému bábätku:
-
Vylúčte alkohol aj nikotín: tieto zlozvyky znižujú pravdepodobnosť počatia.
-
Začnite užívať kyselinu listovú: tá je nevyhnutná pre správny vývoj plodu. Môžete ju začať brať ešte pred počatím až do 12. týždňa tehotenstva. Denná dávka je 40 µg. Dnes už máte na výber viacero doplnkov výživy, ktoré slúžia na podporu počatia. Väčšina z nich obsahuje práve kyselinu listovú.
-
Obmedzte kofeín: ste kávičkárka, ktorá si život bez kávy nevie predstaviť? Skúste dbať na to, aby denný príjem kofeínu nepresiahol 200 mg.
-
Na váhe záleží: aj podváha, aj nadváha znižujú šancu na otehotnenie. Preto sa snažte udržať si hmotnosť v zdravom rozmedzí.
-
Sledujte ovuláciu: ovulácia je tým najlepším obdobím na počatie. Väčšinou nastáva 12. až 16. deň po začatí menštruačného cyklu.
Ako sa nezblázniť?
A na záver jedna malá rada. Psychika a prílišné tlačenie na pílu môže byť jedným z dôvodov, prečo sa vám nedarí počať vytúžené bábätko, a to najmä ak nie je zrejmá žiadna zdravotná príčina. Skúste sa radovať zo života a pestovať si aj iné záujmy. Je to síce náročné, no nie nemožné. Držíme vám palce!
Zdroje:
WATSON, Stephanie. How Long Does It Take to Get Pregnant? Healthline [online]. 20. 9. 2018 [cit. 2020-08-18]. Dostupné z: https://www.healthline.com
Fertility Tests for Women. WebMd [online]. [cit. 2020-08-18]. Dostupné z: https://www.webmd.com
12 things to do when trying for a baby. Tommys [online]. [cit. 2020-08-19]. Dostupné z: https://www.tommys.org
How long does it usually take to get pregnant? In: NHS [online]. [cit. 2020-08-19]. Dostupné z: https://www.nhs.uk