Každá mamička si so svojím dieťatkom časom nájde polohu, ktorá im obom vyhovuje a v ktorej sa obaja cítia dobre. Niektoré polohy navyše pomáhajú pri konkrétnom probléme, takže je dobré o nich vedieť viac. Rozhodujúce je, aby prisatie bolo správne a bábätko pilo materské mlieko.
Pri ktorejkoľvek polohe platí:
• NIE zavinovačkám – aj keď spočiatku mama ocení ľahšiu manipuláciu s dieťatkom v zavinovačke, pri dojčení je lepšie vybrať ho z nej von. Inak funguje ako prekážka, aby sa dieťatko k mame správne privinulo a prisalo.
• ÁNO koža na kožu – platí to najmä pri novorodencoch, kedy tento kontakt pomáha nielen prisatiu (bábätko cíti maminu a inštinktívne lepšie otvára ústa), ale zvyšuje aj tvorbu mlieka. Použiť sa však dá aj pri starších bábätkách a deťoch. Pomáha im to, keď sú choré, majú bolesti, či keď majú problém zaspať, alebo akúkoľvek inú nepohodu.
• Dojčiace vankúše – niektoré mamy na ne nedajú dopustiť, iným to s nimi nejde. Vyskúšajte, ako to funguje vám a vášmu dieťatku. Pravdou je, že pre úspešné dojčenie žiadne pomôcky netreba. Najdôležitejšie je, aby akýkoľvek vankúš podopieral ruku matky. Nie je určený na to, aby na ňom bolo položené bábätko.
Polohy pri dojčení
Kolíska v sede
Bežná poloha na dojčenie, keď mama sedí, v predlaktí svojej ruky má hlavičku bábätka a zadoček mu istí dlaňou. Ako na to:
-
Priviniete si dieťatko k prsníku – ak váhate, ako to urobiť, môžete si ho najprv oprieť o svoju hruď, keď sedíte a rukou, ktorá mu istí chrbátik a hlavičku si ho položiť na predlaktie druhej ruky tak, aby dlaň držala zadoček dieťatka.
-
Bábätko je k vám privinuté – bruško má zvyčajne pod jej druhým prsníkom a nôžky na boku. Otočené je buď bokom k mame, alebo môže ležať na chrbátiku.
-
Správne prisatie v tejto polohe znamená, že bábätko musí mať v ústach nielen bradavku, ale aj veľkú časť dvorca. Hlavička by mala byť mierne zaklonená, aby mlieko správne tieklo.
Zdroj: Promama
Priečna poloha v sede
Pri tejto polohe je bábätko položené na ruke maminy (na jej predlaktí) a hlavičku má v jej dlani. Je to výborná poloha pri bolestivých bradavkách, keďže maminka si prisatie dobre reguluje. Zároveň je pri nej dobre vidno, kedy bábo pije a kedy nie.
Ako na to:
-
Dieťatko leží na predlaktí, hlavičku má v dlani mamy (keď bábätko leží na chrbátiku, ruku vsuniete pod neho, a tak ho nadvihnete).
-
Vaše prsty majú byť pod jedným líčkom dieťatka (dlaň istí krk a zátylok hlavičky) a palec je na opačnej strane (ruka vytvára písmeno C).
-
Zadoček má mať oporu na vašom predlakt. Môžete si ho čo najviac privinúť na telo k sebe.
-
Telíčko je jemne nachýlené nahor.
-
Bábätko by sa malo správne prisať – zobrať do úst nielen bradavku, ale aj veľkú časť dvorca. Hlavičku by malo mať mierne zaklonenú, aby mu mlieko správne stekalo dole hrdlom. Tento záklon sa dá dosiahnuť pritlačením chrbátika bábätka. Dieťatko jemne pritlačíte v oblasti lopatiek, čo najtesnejšie k svojmu hrudníku.
Zdroj: Promama
Futbalová poloha v sede
Táto poloha sa často odporúča v prípade dojčenia dvojičiek, alebo po pôrode sekciou. Mama si uloží dieťa na ruku a väčšiu časť telíčka má pod ramenom a za sebou.
Ako na to:
-
Bábätko si uložte na predlaktie – rovnako ako v prípade Polohy priečnej v sede.
-
Priložte si ho k prsníku – dbajte na mierny záklon hlavičky (aby dieťatko ľahko prehĺtalo) a správne prisatie (do úst ide nielen bradavka, ale aj časť dvorca; noštek ostáva voľný).
-
V tejto polohe môžete využiť vankúš (hocijaký, aký máte doma) na podloženie predlaktia a vyvýšenie zadočka bábätku, aby ležalo úplne vodorovne. Dôležité je, aby ste si podložili svoju ruku a nie dieťatko, inak to môže obmedziť vašu schopnosť priložiť si bábätko k prsníku.
Zdroj: Promama
Poloha na boku
Poloha, v ktorej mama aj dieťa ležia na boku, tvárami k sebe. Výborná poloha na nočné dojčenie. Mama nemusí vstávať a rýchlejšie po dojčení zaspí ona aj bábätko. Treba sa to však najprv naučiť.
Skúste to takto:
-
Pritúľte si bábätko, aby sa spodnou časťou tela dotýkalo vášho brucha.
-
Musí ležať na boku a nie na chrbátiku. Inak by vytáčalo hlavičku do strany, čo môže spôsobovať ťažkosti s pitím mlieka.
-
Vaša panva musí byť posunutá dozadu, aby dieťatko malo viac priestoru.
-
Hlavička bábätka smeruje zo spodu prsníka. Naozaj musí byť pod prsníkom, aby sa prisávalo správne. Brada sa má dotýkať prsníka a noštek má zostať voľný. Ak máte dieťatko príliš vysoko pod ramenom, prisaje sa na prsník zvrchu a bude to bolestivé.
-
Za chrbátik bábätka môžete dať zrolovaný uterák alebo plienku (aby sa nevykláňalo). Alebo si ho privinúť tak, že ho budete jemne držať na chrbátiku rukou.
Tip od nás
Tip: Pozor na istenie chrbta bábätka veľkými vankúšmi alebo perinou – najmä v noci je riziko, že sa pod ne dieťatko zakotúľa alebo zamotá.
Zdroj: Promama
Vzpriamená poloha v poloľahu
Toto je poloha, kedy mama zvyčajne leží na chrbte a bábätko leží na nej. Prisatie v tejto polohe závisí od anatomických pomerov matky a dieťatka (ako napr. výška maminky, dĺžka bábätka, vzdialenosť medzi prsníkmi, atď.), takže ak to vám a dieťatku nevyhovuje, netrápte sa tým a nájdite si inú polohu. Bábätko totiž musí byť dostatočne nízko pod prsníkom, aby sa správne prisalo. Pri tejto polohe však nie je jednoduché sledovať, ako bábätko pije.
Ako na to:
-
Mama si ľahne, ideálne tak, aby ležala v 45 až 60 stupňovom uhle (t. j. takmer sedí). Takto totiž podporuje dýchanie dieťatka.
-
Následne si priloží dieťatko na seba. Ak vám priloženie nejde v tejto polohe, môžete začať postojačky a ľahnúť si až potom, keď už máte dieťa na hrudi/bruchu.
-
Ideálne je, aby telíčko bábätka bolo v jednej línii s telom mamy. Línia zadoček-chrbát- hlava by mala byť rovná. Ak to nie je anatomicky možné, môže byť dieťatko na bruchu mamy trochu šikmo.
-
Pre správne prisatie je dôležité, aby bolo bábätko položené nižšie. Bradavka smeruje do jeho úst a brada je zaborená do prsníka zospodu. Noštek má byť voľný, nedotýka sa prsníka.
Zdroj: Promama