Mám rakovinu. A čo teraz?
Onkologický pacient sa z jedného dňa na druhý ocitá v úplne inom svete. Choroba ho vytrhne z každodenných aktivít, prestane myslieť na budúcnosť, zažíva veľkú psychickú záťaž.
Jednoducho – rakovina je na jedného človeka trochu priveľa. Na život s takou náročnou diagnózou by nemal byť nikto sám. Samozrejme, nie vždy je to možné. Veď nie každý má bližšiu rodinu a priateľov.
Našťastie, dnes máme mnoho užitočných informácií na internete. Nájdeme tu praktické rady, ktoré pomáhajú anonymným pacientom v každodennom živote. Sila týchto informácii spočíva v tom, že človek odrazu nevidí všetko také čierne, ako na začiatku.
Iste, starajú sa lekári a iní zdravotníci. Ale vážne chorý človek potrebuje aj psychickú podporu. Preto je dobré, že aj na Slovensku existujú veľmi schopné podporné skupiny, ktoré majú s onkologickými pacientmi dlhoročné skúseností.
Ako reaguje na rakovinu okolie?
Žiaľ, stále veľmi negatívne. Hoci väčšina z nás pacientov s rakovinou „naoko“ podporuje, v realite ich vylučujeme z komunity zdravých ľudí. Uvažujeme o nich tak, akoby sa už nikdy nemali vrátiť do pracovného alebo rodinného života.
Keď si pacient všimne takéto (za)obchádzanie, na optimizme mu to nepridá. Úzkosť rozhodne nie je to, čo chorý človek potrebuje. No ani ľútosť. Ako tomu predísť? Čo robiť, čo nerobiť?
Ako sa rozprávať s onkologickým pacientom?
Rovnako, ako keď ešte nebol onkologickým pacientom. Samozrejme, nepreháňame to so spomienkami, aby človek nezískal dojem, že budúcnosť je stratená.
Naopak, jasne ukážte, že sme stále priatelia, kolegovia alebo susedia, a že sa nič zásadné nemení. Na druhej strane, nehovorme o iných priateľoch, ktorí mali rakovinu, a nakoniec sa vyliečili, týmto nikoho nepovzbudíme.
Majte na pamäti, že čerství pacienti sú prirodzene precitlivení. Všímajte si ich náladu, môže sa rýchlo meniť. Rozprávajte sa s nimi o bežných veciach, nie o rakovine, na ktorú podprahovo myslia neustále.
Dobrá rada:
Ak pacient potrebuje súkromie, doprajte mu ho. Na ulici vás môže aj obísť, keď práve nemá náladu. Nevnucujte sa: stačí, keď zavoláte „ahoj“ alebo zamávate.
Poistenie onkologických chorôb
Napriek medicínskym pokrokom je rakovina stále druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Jej liečba stojí postihnutých nielen obrovské množstvo síl, no i nemalé sumy peňazí. Union poisťovňa vám preto ako prvá na Slovensku prináša možnosť poistenia onkologickej choroby, ktoré vám v prípade najhoršieho pomôže zvládnuť nepriaznivý finančný dopad, ktorý je, bohužiaľ, často s dlhodobou liečbou spojený.
Financie môžete použiť na čokoľvek, čo nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. Napríklad splátky hypotekárneho a spotrebného úveru, rekonvalescenčný pobyt pri mori alebo akékoľvek výdavky spojené s plnohodnotným životom počas boja s rakovinou. Poistenci Union zdravotnej poisťovne majú 20% zľavu na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších výhod.