Strach je prirodzený
V prvom rade treba dieťaťu primerane veku vysvetliť, že strach má ochrannú funkciu. Práve vďaka nemu sa nerozbehneme v ústrety divokému zvieraťu, ani neskočíme z vysokej skaly.
U detí ho identifikujete pomerne ľahko. Určite zbadáte, v akých situáciách sa vaša ratolesť cíti nekomfortne a čomu sa vyhýba. Snažte sa však strach dieťaťa nebagatelizovať. Čo môže byť pre vás maličkosť, môže preňho predstavovať obrovský problém.
Bojíme sa toho, čo nepoznáme
Drvivú väčšinu (nielen) detských strachov spája jeden spoločný menovateľ – strach z neznámeho. Aj „obyčajný“ detský strach môže prerásť do niečoho vážnejšieho. Ak sa vaše dieťatko bojí napríklad tmy, skúste spoločne preskúmať tento strach. Dajte mu pocítiť, že v tom nie je samo. Preskúmajte izbu, keď v nej svieti svetlo. Potom zhasnite, chyťte sa za ruky a ukážte dieťaťu, že sa nemusí ničoho báť. Možno mu pomôže, keď mu prezradíte, ako ste vy samy bojovali so strachom z tmy. Čo vám ho pomohlo prekonať.
Pozorne počúvajte
To najdôležitejšie sa ukrýva medzi riadkami. Ak sa vám teda dieťa rozhodne zdôveriť, pozorne ho počúvajte. Už to, že je pripravené hovoriť o svojom strachu, je preňho obrovský krok. Keď sa vám zdôveruje, nepoučujte ho, ani ho neprerušujte. Odložte telefón a užite si okamih maximálnej dôvery, ktorú vo vás dieťa má. Uvidíte, ako to posilní váš vzťah.
Buďte vzorom
Aj keď si rodičia hravo poradia s akýmkoľvek trojhlavým drakom, predsa len ostávajú obyčajnými ľuďmi, ktorí sa tiež niečoho boja. Ak budete ako mamina k sebe úprimná, určite vám zíde na um nejedna situácia. Ak vidíte, že vaše dieťa bojuje so strachom, skúste aj vy „priznať farbu“. Tak to bude fér pre obe strany. Vaše dieťatko tak bude mať pocit, že nie je samo, že aj mamina s niečím bojuje. Obaja tak môžete spoločne po malých krokoch kráčať k spoločnému cieľu. Táto cesta určite posilní vaše vzájomné puto.
Všetko chce svoj čas
Trpezlivosť väčšinou nepatrí medzi silné stránky detí. Je úplne normálne, že dieťa bude potrebovať na prekonanie svojho strachu dostatok času. Ak chcete dieťatko, ktoré sa bojí, podporiť, akceptujte jeho tempo. Inak by ste naňho len zbytočne preniesli vlastný vnútorný nepokoj a nervozitu, čo sa odzrkadlí na celkovom výsledku.
Povzbudiť a motivovať
Pozitívna motivácia dokáže zázraky. Každé dieťa má svoje silné stránky, ktoré mu pomôžu prekonať strach. Bojí sa tmy, pretože je presvedčené, že pod posteľou sa ukrýva obrovské strašidlo? Pozrite sa na celú situáciu trošku inak:
-
oceňte jeho úžasnú fantáziu;
-
požiadajte ho, aby svoje obavy nakreslilo na papier;
-
vyhnite sa kritike.
Niekedy rodičia v snahe pomôcť dieťaťu narobia viac škody, než úžitku. Snažia sa vyburcovať svoj poklad k prekonaniu strachu tým, že sa mu vysmievajú. Prinútia ho vykonať nejakú činnosť len preto, že „predsa nie je žiaden bojko“. Takáto šoková terapia má však chabý účinok. Najlepším liekom na akýkoľvek strach je predsa vzájomná dôvera, ktorá pramení z lásky. Tá je tou najsilnejšou zbraňou na svete.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.