S rúškom sa podľa informácií od Niky rodí v nitrianskej pôrodnici, Lucia potvrdzuje Martin, ďalšia Lucia bratislavské Kramáre, Barbora Čadcu, ostatné mamičky si pochvaľujú Trenčín a Piešťany, kde rúška mať nemuseli.
„Museli sme mať rúška aj na izbe a bol to strašný zážitok,“ tvrdí Martina.
„Bolo to dosť náročné, aj rozdýchavanie kontrakcií – a to som zvyknutá na silné menštruačné bolesti. Jediné pozitívum pre mňa bolo, že maličký prišiel na svet rýchlo,“ potvrdzuje Mária.
„Žiaľ, je to tak. Včera pri sekcii som musela mať rúško, bolo to nepríjemné,“ dodáva Nika.
Popri bolestiach si ho ani nevšimnete
Astmatička Monika mala problémy už aj pri prvom pôrode bez rúška: „Udýchala som to len tak-tak, na konci ma „vypínalo“, ako som sa nevedela dosť okysličiť. Ak budú chcieť, aby som náhodou rodila s rúškom, tak to vážne budem musieť odmietnuť, nie je to pre mňa totiž vôbec reálne,“ strachuje sa už vopred.
Pôrod s rúškom však vôbec nemusí byť taký dramatický. Počas kontrakcií sa totiž rodička sústredí len na ne a hľadá cestu, ako si uľaviť. Prítomnosť pokrývky tváre tak nemusí vôbec vnímať. Potvrdzuje to aj Barbora: „Mala som ho nasadené po celý čas, od príchodu až po odchod z pôrodnice a popri bolestiach som o ňom ani nevedela.“
„Sesternica rodila včera, rúško mala a prežila! Všetko bez komplikácií. Pri bolestiach a tom všetkom ani nevnímala, že ho na sebe má. Pri silnejších kontrakciách jej sám doktor povedal, že ak sa jej zle dýcha, má si ho dať dole a nasadia jej kyslík na predýchanie. Takže pokoj, neupriamujte sa na to,“ dodáva odvahu Baja.
„Najhoršie bolo rozdýchať poslednú hodinu, ostatné sa dalo. Mne dovolili mať rúško pod nosom, ale na ústach som ho musela mať,“ potvrdzuje Pauli zo Žiaru nad Hronom.
Odporúčania WHO
Situáciu okolo pôrodov pozorne sledujeme. Ministerstvo zdravotníctva SR sa vo svojich odporúčaniach pre pôrodnice odvoláva na odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá blízku sprevádzajúcu osobu pri pôrodoch počas pandémie koronavírusu nezamieta.
WHO podporuje matky s ochorením COVID-19 aj v dojčení a odporúča neoddeľovať novorodencov (pokiaľ to klinický stav matky dovoľuje). Prečítajte si viac v našom článku Dojčenie s COVID-19: Matky s koronavírusom treba v dojčení podporiť.
Autorka: Marína Gorghetto
Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.