Zdieľať

Po pôrode: Priberanie a únava zo štítnej žľazy

štítna žľaza a únava po pôrode

Ochorenie štítnej žľazy môže u ženy prepuknúť nielen počas tehotenstva, ale aj po pôrode. Ako ho včas rozpoznať, keď sú jeho príznaky takmer rovnaké ako pocity matky, ktorá práve porodila?

štítna žľaza a únava po pôrode
V článku si prečítate:

Aj túto diagnózu, podobne ako zvyčajne aj samotné popôrodné obdobie, sprevádza únava, priberanie na váhe či vypadávanie vlasov.

Ivana nikdy nemala problémy so štítnou žľazou, ani v období tehotenstva. „Poruchu štítnej žľazy mi diagnostikovali až rok po narodení dcéry,“ hovorí mladá mama. „Necítila som sa dobre. Bola som nesmierne unavená, uzimená a neustále som priberala. Tieto problémy som však pripisovala hormonálnym zmenám po pôrode. Veď ktorá čerstvá mama nie je vyčerpaná, keď zrazu funguje v režime 24/7? Poriadne som nespávala, lebo malá sa v noci často budila. To, že mi pribúdali kilá, som pripisovala tomu, že som prestala behať, čo som pred otehotnením robila často, a tiež som sa snažila poriadne stravovať, keďže som malú dojčila. Ani vypadávanie vlasov ma až tak neznepokojilo, počas tehotenstva mi zhustli, vedela som od známych, že je to bežný jav a po čase sa to upraví. Mne však vlasy redli ešte skoro rok po narodení dcérky a stále som priberala, hoci som už nedojčila a stravu som zredukovala. Spomenula som to aj pediatričke – dcéra je v poriadku, ale mne je nanič. Poradila mi, aby som si pre istotu dala vyšetriť štítnu žľazu. Bola som prekvapená, lebo som s týmto orgánom nemala nikdy problém. Ani po otehotnení. Na moje prekvapenie sa pediatrička nemýlila. Zistili mi spomalenú činnosť štítnej žľazy a musím brať lieky. Vraj sa to časom upraví a verte mi, že urobím pre to maximum. Poctivo beriem lieky, zdravo sa stravujem. Verím, že budem znovu zdravá a plná energie ako pred narodením dcérky,“ želá si Ivana.

Nie je to bežný stav

Po pôrode vás môže zaskočiť viacero prekvapení. Aj ochorenie štítnej žľazy. V tom období sa totiž môžu zhoršiť nielen existujúce ochorenia tohto orgánu, ale neraz sa rozvinú aj nové. Býva to dôsledok hormonálnych a imunologických zmien, ktoré sprevádzajú tehotenstvo.

„Hoci je tento stav fyziologický, napriek tomu sa výrazne líši od bežného nastavenia ženského organizmu, preto môže zareagovať aj spomínanými problémami. Samotné tehotenstvo však nebýva priamou príčinou ochorenia štítnej žľazy, pomáha ho skôr odhaliť,“ prezrádza endokrinológ MUDr. Juraj Štekláč, PhD. Nie je nič neobvyklé, že porucha tohto orgánu môže byť prítomná už pred graviditou, no nemusíte o nej vedieť, pretože sa vôbec neprejavuje. „Stáva sa to napríklad pri autoimunitnom zápale štítnej žľazy, ktorý v súčasnosti patrí medzi čoraz častejšie ochorenia v ženskej populácii. Pri ňom ale žena nemusí nič nevhodné pociťovať, a dokonca môže mať v krvi aj normálne hladiny hormónov štítnej žľazy. Záťažová situácia, akou tehotenstvo jednoznačne je, ale môže zapríčiniť, že štítna žľaza zrazu nefunguje správne,“ vysvetľuje odborník.

Iná imunita

Hlavným dôvodom, prečo po narodení dieťaťa môže prepuknúť ochorenie štítnej žľazy je, že počas tehotenstva sa mení imunitný status tehotnej.

„Vyvíjajúci sa plod je pre ženu čiastočne cudzorodý organizmus, keďže, obrazne povedané, je polovica jeho tela po matke a druhá po otcovi. Aby ho matkin organizmus neodvrhol, musí sa počas gravidity zmeniť nastavenie imunitného systému. Vytvorí sa takzvaná imunologická tolerancia voči plodu, čo znamená, že niektoré imunitné reakcie sú v tom čase doslova potlačené. Vďaka tomu sa ale neraz zlepší priebeh niektorých imunitných ochorení,“ ozrejmuje lekár.

Po narodení dieťaťa sa však nastavenie imunitného systému vracia do pôvodného stavu, preto sa môžu zvýrazniť autoimunitné ochorenia, napríklad autoimunitný zápal štítnej žľazy.

„Pre túto diagnózu je typické, že pri nej vznikajú protilátky proti enzýmu štítnej žľazy alebo proti tyreoglobulínu. Ide o zlúčeninu, z ktorej sa, obrazne povedané, odlamujú hormóny štítnej žľazy. Pôsobenie autoprotilátok však môže zapríčiniť, obrazne povedané, deštrukciu štítnej žľazy, a tým zmeniť funkciu štítnej žľazy. Rovnako sa môže rozvinúť tzv. popôrodná tyreoiditída, čiže zápal štítnej žľazy, ktorý sa objavuje najčastejšie 3 až 4 mesiace po narodení dieťaťa,“ opisuje doktor Štekláč.

Hoci ide o zápalové ochorenie, obvykle ho nesprevádzajú bolesti. „Dôsledkom tohto stavu sa do krvi vyplavuje viac hormónov štítnej žľazy, čo sa zvykne prejaviť ako zvýšená činnosť tohto orgánu. Žena pri tomto ochorení nemusí mať žiadne ťažkosti, ale často jej môže rýchlejšie búšiť srdce, viac sa potí a chudne. Cielená liečba na tento zdravotný problém neexistuje, no po odhalení tejto diagnózy žene obvykle predpíšeme betablokátory. Sú to lieky, ktoré zmierňujú tieto príznaky,“ dopĺňa endokrinológ.

Problémom je, že krátko po pôrode tento chorobný stav nemusíte rozpoznať. Celá pozornosť sa vtedy sústredí na dieťa a starostlivosť o neho, preto môžete príznaky prehliadnuť. „Táto diagnóza často odznie spontánne, lebo sa po nejakom čase stabilizuje fungovanie imunitného systému. Asi u štyridsať percent žien ale tento chorobný stav pretrvá a neraz sa rozvinie do trvalo zníženej funkcie štítnej žľazy. Práve táto diagnóza sa po pôrode vyskytne častejšie,“ hovorí lekár.

Ako ochorenie odlíšite od iných popôrodných stavov?

U Ivany sa ochorenie štítnej žľazy po pôrode prejavovalo priberaním na váhe, vypadávaním vlasov a veľkou únavou. Sú to však bežné pocity a prejavy, ktoré zvyčajne zažíva väčšina čerstvých mamičiek. Práve to môže byť trochu mätúce, pretože sa to dá pripísať následku prebdených nocí, a tak môže trvať dlhšie, kým sa chorobu podarí odhaliť.

„Ak sa žena borí s nejakými príznakmi, ktoré nie sú po pôrode ľahko vysvetliteľné a neustupujú alebo sa ešte zhoršujú, môže to svedčiť aj o ochorení štítnej žľazy. V tom prípade je potrebné obrátiť sa na odborníka, ktorý ženu otestuje. A to napriek tomu, že mala výsledky štítnej žľazy na začiatku gravidity v norme. Situácia sa po pôrode mohla zmeniť, preto to treba radšej skontrolovať. Iné je to však v prípade žien, ktoré už pred tehotenstvom mali diagnostikovanú chorobu štítnej žľazy. Tie sú po šestonedelí alebo po polroku vyšetrené u endokrinológa automaticky,“ podotýka lekár.

Liekov sa nebojte

Oznámil vám lekár, že máte popôrodnú hypotyreózu? Zrejme vám predpíše hormonálnu terapiu.

„Povaha týchto hormónov vo forme liekov je prirodzená, ide o telu vlastné látky, čiže žena s ochorením štítnej žľazy nedostáva nič cudzorodé. Aj to je dôvod, prečo sa ich nemusí báť a môže pri ich užívaní dokonca pokojne dojčiť,“ upokojuje lekár.

Horšie by ste určite urobili, keby ste túto liečbu ignorovali v snahe ochrániť dojčené dieťa. Tieto lieky mu určite neublížia, no vám by sa to mohlo vypomstiť, keby ste túto terapiu odsúvali na neskôr. Hrozilo by, že sa váš stav ešte zhorší a nakoniec bude potrebná vyššia dávka hormónov. Spomalená činnosť štítnej žľazy môže vďaka liečbe odznieť, no v niektorých prípadoch pretrváva do konca života.

„Stále sa potvrdzuje, že užívanie hormónov je najšetrnejšia forma terapie. Ale je možné, že časom pacienti a pacientky nebudú musieť užívať lieky denne, alebo sa obmedzia nejaké nevhodné gény. Hovorím to vzhľadom na to, ako rýchlo napreduje vývoj nových medicínskych postupov. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ uzatvára endokrinológ MUDr. Juraj Štekláč, PhD.

Prečo je štítna žľaza pre telo taká dôležitá?

Ochorenia štítnej žľazy môžu prebiehať aj bezpríznakovo, potom sa môže stať, že prepuknú počas tehotenstva alebo až po narodení potomka. „Je to možné, ale už veľmi málo pravdepodobné. V súčasnosti sú totiž ochorenia štítnej žľazy dobre podchytené,“ hovorí doktor Štekláč. Každá budúca mama podstúpi na začiatku tehotenstva kontrolu štítnej žľazy v rámci gynekologickej prehliadky. Vo vzorke krvi sa zisťuje koncentrácia tyreostimulačného hormónu, voľný tyroxín a protilátky proti štítnej žľaze. Cieľom tohto testu je včas odhaliť prípadnú poruchu štítnej žľazy. Ak vyšetrenie potvrdí zníženú alebo zvýšenú funkciu štítnej žľazy, v tom prípade budúcu mamičku gynekológ odosiela k endokrinológovi.

Štítna žľaza je uložená v dolnej časti krku pod hrtanom. Jej funkcia v organizme je nezastupiteľná. Produkuje hormóny tyroxín, trijódtyronín a kalcitonín. V spolupráci s inými hormónmi ovplyvňuje všetky pochody látkovej premeny v ľudskom tele, zasahuje do metabolizmu cukrov, bielkovín i tukov, ovplyvňuje tvorbu tepla a vyrovnáva tiež hladinu vody v tele a cukru v krvi. Štítna žľaza ovplyvňuje aj termoreguláciu. Podieľa sa na krvotvorbe, metabolizme kostí a tiež na budovaní svalovej hmoty.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Bolieva vás pri dojčení bábätka chrbát? Poradíme vám efektívne cviky.

Príznaky porúch štítnej žľazy

Hypotyreóza – znížená funkcia

Hypertyreóza – zvýšená funkcia

• chudnutie v dôsledku zrýchleného metabolizmu, hnačky;

• búšenie srdca a zrýchlený tep;

• zvýšené potenie a pocit horúčavy;

• zväčšenie štítnej žľazy;

• psychické zmeny ako nervozita, precitlivenosť;

• vystupujúce oči.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.